Радиоаматери на Македонија

Добре дојдовте - форум "Радиоаматери на Македонија"
Радиоаматери на Македонија

Се за радиоаматеризмот и радиоаматерите од Македонија

Keywords

Latest topics

» “ПРИРАЧНИК ЗА АМАТЕРСКА РАДИОГОНИОМЕТРИЈА“
Вто Окт 11, 2016 5:27 pm by Z31RA

» Z30HQ 2014
Сре Aвг 27, 2014 9:06 pm by Z31WW

» Обновен елаборатот на Z3-SOTA
Пет Aвг 01, 2014 6:05 pm by Z33RW

» Скратен дипол за 80m ?!
Пет Aвг 01, 2014 10:23 am by Z31WW

» Staro- Novi clenovi na Radio Amaterskiot Sojuz
Саб Апр 19, 2014 3:26 pm by z35bv

» K5T NA-119
Саб Ное 30, 2013 2:39 pm by z32id

» 10. ARDF Маратон (2. дел)
Пон Окт 07, 2013 3:28 am by Z31EF

» 10. ARDF Маратон (1. дел)
Пон Окт 07, 2013 2:45 am by Z31EF

»  Почина нашиот колега Z34DSV
Нед Сеп 08, 2013 7:24 pm by Z31GH

Декември 2018

ПонВтоСреЧетПетСабНед
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Calendar Calendar

Affiliates

free forum


  ZL9HR експедиција

  Share

  K0AP

  Број на мислења : 24
  Join date : 2012-09-24

  ZL9HR експедиција

  Пишување by K0AP on Пон Дек 03, 2012 4:55 am

  ZL9HR (Campbell island) почна со работа од пред два дена.
  Пропагациите во овој дел на Америка поприлично мизерни. Засега успеав да
  го работам на 12 и 20м телеграфија. Веројатно на повеќето активни
  деиксери од Македониија ова нема да им треба за нова земја затоа што
  пред 13 години ZL9CI убаво одработи од тука со скоро 100.000 врски. За
  мене од тука е нова земја, DXCC #314.

  73 Драган KØAP
  avatar
  Z39Z
  Admin

  Број на мислења : 119
  Join date : 2012-09-21
  Местолокација : Гевгелија

  Re: ZL9HR експедиција

  Пишување by Z39Z on Пон Дек 03, 2012 10:46 am

  ZL9CI беше одлична експедиција. Успеав да ги одработам на повеќе фреквенции,онлајн логот не им е во функција па треба да проверам на qsl картичката каде се ги имам одработено.

  K0AP

  Број на мислења : 24
  Join date : 2012-09-24

  Re: ZL9HR експедиција

  Пишување by K0AP on Саб Дек 22, 2012 7:14 pm

  ,,Кој со ѓаолот тикви сади, од глава му се кршат,,. Така и се случи на крај со оваа експедиција. Имено, лидерите на ZL9HR двајца австралијанци со грчко потекло направија растур во тимот со лошо лидерство и посебно поради фактот што сите пари од донации од голем број DX фондации, организации, клубови и поединци ги задржуваат за себе т.е. за нивниот клуб HARAOA. Во тимот имаше осум интернационалци од коишто секој од нив извади од џеб по скоро $9000 за оваа авантура. На крај нормално како што е редот за вакви големи експедиции, одкако ќе се покријат сите трошоци остатокот треба да се подели помеѓу операторите кои извадија пари од свој џеб за да ги покријат трошоците. Меѓутоа ,,лидерите,, на оваа експедиција со грчко потекло не мислеле така и сите пари од донации си ги присвоија и сеуште присвојуваат за себе т.е. за нивниот клуб HARAOA. Голема осуда од страна на радиоаматерската заедница и дебата на оваа тема се води на неколку форуми па кој сака да чита на англиски еве линкови.

  http://www.eham.net/ehamforum/smf/index.php/topic,87013.0.html
  http://dx-world.net/2012/zl9hr-aftermath/comment-page-1/#comments

  73 Драган K0AP
  avatar
  Z39Z
  Admin

  Број на мислења : 119
  Join date : 2012-09-21
  Местолокација : Гевгелија

  Re: ZL9HR експедиција

  Пишување by Z39Z on Саб Дек 22, 2012 8:44 pm

  Грците и кога се 20.000 км одалечени од Елада мора да прават грчки работи.
  Мора да признаеме дека се мајстори за тоа но проблемот е што на другите веќе им се преку глава па толеранцијата за нив веќе станува мислена именка.
  avatar
  Z39A

  Број на мислења : 16
  Join date : 2012-09-22
  Age : 52
  Местолокација : Stip, Macedonia

  Re: ZL9HR експедиција

  Пишување by Z39A on Нед Дек 23, 2012 4:26 am

  Epa biznis si e biznis, HI.
  Z39A
  P.S."Lapaj ako se moze, po makedonski"

  Sponsored content

  Re: ZL9HR експедиција

  Пишување by Sponsored content


   Сега е точно Пон Дек 10, 2018 8:25 am