Радиоаматери на Македонија

Добре дојдовте - форум "Радиоаматери на Македонија"
Радиоаматери на Македонија

Се за радиоаматеризмот и радиоаматерите од Македонија

Keywords

Latest topics

» “ПРИРАЧНИК ЗА АМАТЕРСКА РАДИОГОНИОМЕТРИЈА“
Вто Окт 11, 2016 5:27 pm by Z31RA

» Z30HQ 2014
Сре Aвг 27, 2014 9:06 pm by Z31WW

» Обновен елаборатот на Z3-SOTA
Пет Aвг 01, 2014 6:05 pm by Z33RW

» Скратен дипол за 80m ?!
Пет Aвг 01, 2014 10:23 am by Z31WW

» Staro- Novi clenovi na Radio Amaterskiot Sojuz
Саб Апр 19, 2014 3:26 pm by z35bv

» K5T NA-119
Саб Ное 30, 2013 2:39 pm by z32id

» 10. ARDF Маратон (2. дел)
Пон Окт 07, 2013 3:28 am by Z31EF

» 10. ARDF Маратон (1. дел)
Пон Окт 07, 2013 2:45 am by Z31EF

»  Почина нашиот колега Z34DSV
Нед Сеп 08, 2013 7:24 pm by Z31GH

Јануари 2019

ПонВтоСреЧетПетСабНед
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Calendar Calendar

Affiliates

free forum


  CQ 160m DX CONTEST

  Share
  Z36W
  Z36W

  Број на мислења : 197
  Join date : 2012-09-20
  Age : 60
  Местолокација : Stip, Makedonija

  CQ 160m DX CONTEST

  Пишување by Z36W on Пет Јан 25, 2013 3:22 pm

  Еве не стартот на контест сезоната, 2013 година нели Smile
  CQ 160m е вистински предизвик a во истиот и учеството, да не речам успех, во секој случај e убаво искуство со скромните технички можности да се биде дел од TOP Band елитата !
  И оваа година ке работиме М/S. сo Inv.Vee и некои 700 wats.
  Eден beverage према USA и тоа е се од RX антени Smile Важно е дека зимскиот сон го кршиме, а тука сме повторно за две недели за WW WPX RTTY ... но, отом-потом ХИ !

  73 Венцо Z36W
  z35z
  z35z

  Број на мислења : 168
  Join date : 2012-09-22

  Re: CQ 160m DX CONTEST

  Пишување by z35z on Нед Јан 27, 2013 8:48 am

  Very Happy Za sporeto ne zbores, rabote li??
  Z39Z
  Z39Z
  Admin

  Број на мислења : 119
  Join date : 2012-09-21
  Местолокација : Гевгелија

  Re: CQ 160m DX CONTEST

  Пишување by Z39Z on Нед Јан 27, 2013 12:23 pm

  z35z напиша:Very Happy Za sporeto ne zbores, rabote li??

  Нема дрвца доволно да го загреат Sad
  Z36W
  Z36W

  Број на мислења : 197
  Join date : 2012-09-20
  Age : 60
  Местолокација : Stip, Makedonija

  Re: CQ 160m DX CONTEST

  Пишување by Z36W on Нед Јан 27, 2013 1:05 pm

  Z39Z напиша:
  z35z напиша:Very Happy Za sporeto ne zbores, rabote li??

  Нема дрвца доволно да го загреат Sad

  Има и дрвца а и шпоренцето тера работа. Толку е топло што само на спање тера Very Happy
  Иначе контестот засега онака во делот на очекувањата, околу 950 врски преку 50 земји и околу 20 стејта. Пропагациите се далеку од тоа што беа за CQ WW CW !
  Z36W
  Z36W

  Број на мислења : 197
  Join date : 2012-09-20
  Age : 60
  Местолокација : Stip, Makedonija

  Re: CQ 160m DX CONTEST

  Пишување by Z36W on Пон Јан 28, 2013 1:31 pm

  Еве го и финалниот резултат oд CQ WW 160m

  BAND QSO DUP DXC S/P POINTS AVG
  --------------------------------------
  160 1075 21 63 21 5832 5.43
  --------------------------------------
  TOTAL 1075 21 63 21 5832 5.43
  ======================================
  TOTAL SCORE : 489 888


  Z39Z
  Z39Z
  Admin

  Број на мислења : 119
  Join date : 2012-09-21
  Местолокација : Гевгелија

  Re: CQ 160m DX CONTEST

  Пишување by Z39Z on Пон Јан 28, 2013 3:05 pm

  И останатите учесници се жалат за пропагациите дека не биле на нивото од минатата година. Според она што го прегледав одлични резултати имат учесниците од поранешна Југославија. Во топ 10, голем дел од местата ќе бидат резервирани за нив.
  Z39Z
  Z39Z
  Admin

  Број на мислења : 119
  Join date : 2012-09-21
  Местолокација : Гевгелија

  Re: CQ 160m DX CONTEST

  Пишување by Z39Z on Пон Јан 28, 2013 3:06 pm

  Z36W напиша:
  Z39Z напиша:
  z35z напиша:Very Happy Za sporeto ne zbores, rabote li??

  Нема дрвца доволно да го загреат Sad

  Има и дрвца а и шпоренцето тера работа. Толку е топло што само на спање тера Very Happy
  Иначе контестот засега онака во делот на очекувањата, околу 950 врски преку 50 земји и околу 20 стејта. Пропагациите се далеку од тоа што беа за CQ WW CW !

  Првенствено линеар добар ви фали а и некоја антена плус не би дошла лошо Wink
  Z36W
  Z36W

  Број на мислења : 197
  Join date : 2012-09-20
  Age : 60
  Местолокација : Stip, Makedonija

  Re: CQ 160m DX CONTEST

  Пишување by Z36W on Пон Јан 28, 2013 5:10 pm

  Z39Z напиша:
  Првенствено линеар добар ви фали а и некоја антена плус не би дошла лошо Wink

  Токму така, баш тоа ни фали но, тоа е тоа ! Некоја (наша) поголема ангажираност и не можеше да се очекува бидејки преку неделата, а и дел од викендот, повекето членови се зафатени со работни обврски така да изостанаа поставувањата на уште 2 бевериџа и евентуално уште една антена INV-L. Но како што пишав на почетокот, битно ни беше да се појавиме и да учествуваме. За посериозни пласмани кога ке дојде новата опрема (неколку ОМ-poweri 3500 и 4 sq-rot) Wink

  Sponsored content

  Re: CQ 160m DX CONTEST

  Пишување by Sponsored content


   Сега е точно Чет Јан 24, 2019 6:46 am