Радиоаматери на Македонија

Добре дојдовте - форум "Радиоаматери на Македонија"
Радиоаматери на Македонија

Се за радиоаматеризмот и радиоаматерите од Македонија

Keywords

Latest topics

» “ПРИРАЧНИК ЗА АМАТЕРСКА РАДИОГОНИОМЕТРИЈА“
Вто Окт 11, 2016 5:27 pm by Z31RA

» Z30HQ 2014
Сре Aвг 27, 2014 9:06 pm by Z31WW

» Обновен елаборатот на Z3-SOTA
Пет Aвг 01, 2014 6:05 pm by Z33RW

» Скратен дипол за 80m ?!
Пет Aвг 01, 2014 10:23 am by Z31WW

» Staro- Novi clenovi na Radio Amaterskiot Sojuz
Саб Апр 19, 2014 3:26 pm by z35bv

» K5T NA-119
Саб Ное 30, 2013 2:39 pm by z32id

» 10. ARDF Маратон (2. дел)
Пон Окт 07, 2013 3:28 am by Z31EF

» 10. ARDF Маратон (1. дел)
Пон Окт 07, 2013 2:45 am by Z31EF

»  Почина нашиот колега Z34DSV
Нед Сеп 08, 2013 7:24 pm by Z31GH

Јануари 2019

ПонВтоСреЧетПетСабНед
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Calendar Calendar

Affiliates

free forum


  CQ WW RTTY WPX 2013

  Share
  Z36W
  Z36W

  Број на мислења : 197
  Join date : 2012-09-20
  Age : 60
  Местолокација : Stip, Makedonija

  CQ WW RTTY WPX 2013

  Пишување by Z36W on Сре Фед 06, 2013 6:47 pm

  Од денес почнаа подготовките за работа во овој контест кој е еден од најмасовните RTTY контести заедно со WW, нели Smile
  Тимот на Z37M (логостиката нели) денес заврши голема работа, поставена е една вертикалка за 80м, двата BOB Taila за 40м а исечени се и еден кубик на дрва за греење Very Happy Утре продолжуваме со работа со поставување на BEVERAGES према USA и JA. За жал од денешните активности нема фотки ама од утре ке ги има Wink
  BTW ... Екипата која работеше на денешните подготовки беше во состав: Крсте Z39A, Тоне Z36N, Роберто и Венцо Z36W ...
  Z36W
  Z36W

  Број на мислења : 197
  Join date : 2012-09-20
  Age : 60
  Местолокација : Stip, Makedonija

  Re: CQ WW RTTY WPX 2013

  Пишување by Z36W on Чет Фед 07, 2013 4:33 pm

  Ден втори (четврток) ... многу малку работа се заврши надвор. Поради дождот кој врне непрекинато скоро цел ден, поставени се само радиалите за вертикалката за 80м, додека поставувањето на планираните бевериџи ке остане за утрешниот ден доколку временските услови го дозволат тоа.
  Z39Z
  Z39Z
  Admin

  Број на мислења : 119
  Join date : 2012-09-21
  Местолокација : Гевгелија

  Re: CQ WW RTTY WPX 2013

  Пишување by Z39Z on Чет Фед 07, 2013 10:11 pm

  Z36W напиша:Ден втори (четврток) ... многу малку работа се заврши надвор. Поради дождот кој врне непрекинато скоро цел ден, поставени се само радиалите за вертикалката за 80м, додека поставувањето на планираните бевериџи ке остане за утрешниот ден доколку временските услови го дозволат тоа.

  Кај нас денот беше перфектен за ваква работа - мењајте локација Wink
  Z36W
  Z36W

  Број на мислења : 197
  Join date : 2012-09-20
  Age : 60
  Местолокација : Stip, Makedonija

  Re: CQ WW RTTY WPX 2013

  Пишување by Z36W on Пет Фед 08, 2013 9:27 am

  Z39Z напиша:
  Z36W напиша:Ден втори (четврток) ... многу малку работа се заврши надвор. Поради дождот кој врне непрекинато скоро цел ден, поставени се само радиалите за вертикалката за 80м, додека поставувањето на планираните бевериџи ке остане за утрешниот ден доколку временските услови го дозволат тоа.

  Кај нас денот беше перфектен за ваква работа - мењајте локација Wink

  Да да и на Канарите било многу убаво ама ај ке оставеме за друг пат Smile ... Инаку утрово осамнавме со 10-15 цм снег а ветер, што да речам, бричење на суво ... како што стојат работите бевериџите ке останат за поставување ама во друг контест Smile ... Благодарение на ветерот останавме и без еден мал дел од врвот на вертикалката за 80м но и покрај тоа истата е уште во добра функција.
  Z39Z
  Z39Z
  Admin

  Број на мислења : 119
  Join date : 2012-09-21
  Местолокација : Гевгелија

  Re: CQ WW RTTY WPX 2013

  Пишување by Z39Z on Саб Фед 09, 2013 10:49 pm

  Z36W напиша:
  Z39Z напиша:
  Z36W напиша:Ден втори (четврток) ... многу малку работа се заврши надвор. Поради дождот кој врне непрекинато скоро цел ден, поставени се само радиалите за вертикалката за 80м, додека поставувањето на планираните бевериџи ке остане за утрешниот ден доколку временските услови го дозволат тоа.

  Кај нас денот беше перфектен за ваква работа - мењајте локација Wink

  Да да и на Канарите било многу убаво ама ај ке оставеме за друг пат Smile ... Инаку утрово осамнавме со 10-15 цм снег а ветер, што да речам, бричење на суво ... како што стојат работите бевериџите ке останат за поставување ама во друг контест Smile ... Благодарение на ветерот останавме и без еден мал дел од врвот на вертикалката за 80м но и покрај тоа истата е уште во добра функција.

  Кај нас ни ветар ни снег а ни дожд, зиме како во друга држава да живееме Laughing а за овој контест заинтересираност има само од еден контестер ама во категорија на туристи Very Happy
  Z36W
  Z36W

  Број на мислења : 197
  Join date : 2012-09-20
  Age : 60
  Местолокација : Stip, Makedonija

  Re: CQ WW RTTY WPX 2013

  Пишување by Z36W on Нед Фед 10, 2013 11:34 am

  Еве сме на десетина часа пред крај на контестот. во петокот дојде појачувањето, Тоне и Игор, па со Тоне, во петок попладне го поставиме бевериџот према USA а во саботата го поставиме и бевериџот према ЈА ... со тоа планираните антенски активности беа завршени Smile Натпрварот го започнуваме само со една станица, кај втората (мултиплаер) откажа таставувањето па од тие причини натпреварот го тераме само со една станица, без ловец за множители. Засега релативно добро ни оди, во моментот е срушен Z3 рекордот во оваа категорија. Убави услови на 40м со добро "RATE" према ЈА и USA. Атмосферата е на одлично ниво Smile Докторот после дежурството во СК се придружи во недела наутро, а тука е и Гоко кој редовно не дружи кога сме на Сушево. Засега толку, утре се читаме со конечниот реѕултат.
  Z36W
  Z36W

  Број на мислења : 197
  Join date : 2012-09-20
  Age : 60
  Местолокација : Stip, Makedonija

  Re: CQ WW RTTY WPX 2013

  Пишување by Z36W on Пон Фед 11, 2013 6:49 pm

  Еве го и конечниот резултат !  Инаку ова е нов Македонски рекорд. Овој резултат е подобар од оној, секако на Z37M, од 2006 година за некои 2 мил. поени.

  Sponsored content

  Re: CQ WW RTTY WPX 2013

  Пишување by Sponsored content


   Сега е точно Чет Јан 24, 2019 6:51 am