Радиоаматери на Македонија

Добре дојдовте - форум "Радиоаматери на Македонија"
Радиоаматери на Македонија

Се за радиоаматеризмот и радиоаматерите од Македонија

Keywords

Latest topics

» “ПРИРАЧНИК ЗА АМАТЕРСКА РАДИОГОНИОМЕТРИЈА“
Вто Окт 11, 2016 5:27 pm by Z31RA

» Z30HQ 2014
Сре Aвг 27, 2014 9:06 pm by Z31WW

» Обновен елаборатот на Z3-SOTA
Пет Aвг 01, 2014 6:05 pm by Z33RW

» Скратен дипол за 80m ?!
Пет Aвг 01, 2014 10:23 am by Z31WW

» Staro- Novi clenovi na Radio Amaterskiot Sojuz
Саб Апр 19, 2014 3:26 pm by z35bv

» K5T NA-119
Саб Ное 30, 2013 2:39 pm by z32id

» 10. ARDF Маратон (2. дел)
Пон Окт 07, 2013 3:28 am by Z31EF

» 10. ARDF Маратон (1. дел)
Пон Окт 07, 2013 2:45 am by Z31EF

»  Почина нашиот колега Z34DSV
Нед Сеп 08, 2013 7:24 pm by Z31GH

Јануари 2019

ПонВтоСреЧетПетСабНед
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Calendar Calendar

Affiliates

free forum


  ARRL DX CW 2013

  Share
  avatar
  K0AP

  Број на мислења : 24
  Join date : 2012-09-24

  ARRL DX CW 2013

  Пишување by K0AP on Пон Фед 18, 2013 4:12 pm

  Супер пропагации скоро на сите бандови. Направени 802 врски. Поради обврски бев активен по 4-5 часа двата дена од сабајле кога имаше и најдобри пропагации. Имав одличен пајлап на 20 и 15м на неколку наврати. Од Македонија на CQ ми дојдоа: Z320R, Z35M, Z32ZM, Z37M.

  73 Драган K0AP
  Z36W
  Z36W

  Број на мислења : 197
  Join date : 2012-09-20
  Age : 60
  Местолокација : Stip, Makedonija

  Re: ARRL DX CW 2013

  Пишување by Z36W on Вто Фед 19, 2013 8:07 pm

  K0AP напиша:Супер пропагации скоро на сите бандови. Направени 802 врски. Поради обврски бев активен по 4-5 часа двата дена од сабајле кога имаше и најдобри пропагации. Имав одличен пајлап на 20 и 15м на неколку наврати. Од Македонија на CQ ми дојдоа: Z320R, Z35M, Z32ZM, Z37M.

  73 Драган K0AP

  Фалеш ни на 80м и на 10м Smile ... Добри пропагации но за жал извесно време, посебно во попладневните часови, имаме сташен QRN на високите бандови.
  Z36W
  Z36W

  Број на мислења : 197
  Join date : 2012-09-20
  Age : 60
  Местолокација : Stip, Makedonija

  Re: ARRL DX CW 2013

  Пишување by Z36W on Сре Фед 20, 2013 12:01 am

  Како што пиша Драган пропагации добри, но моето учество беше чисто релаксирачко или како што сака да каже нашиот Админ, туристички Smile ... Во петокот дојдов сам на Сушево, не сакав дечките да ги замарам бидејки имавме контести и преходните два викенда. Целта ми беше онака во релакс состојба да направам некоја врска бидеки ARRL отсекогаш ми е бил омилен контест, пред се заради неколкуте часови на Pile-up во текот на денот иако тоа било и low power работа. Планирав да го поставам beverageto према USA но ме фати некој мрза и оставив така ... згрешив бидејки со него на 80м ке имаше поголем број на врски но не жалам многу ХИ. Како што пишав во претходниот пост, голем проблем на високите бандови, веке извесно време, ни прави некој QRM, кој на високите бандови е до S-9 !!! Овој QRN e посебно јак кога се користи TH6DX антената, бидејки на 15м со монобандерот не е толку јак и може да се работи, додека на 20м и на 10м работата беше многу тешка. Во саботата гледам спотови на 10м но кога ке се префрлев нема ништо !!?? едвај во еден период го наслушнав NR4M и го работев од прва ХИ, но освен него, додека проверував на овој банд, ништо друго не слушнав. Во неделата K5GN, после врска на на 15м ме тера да одиме на 10м. Од куртоазија се сложив и кога свртев се зачудив, нема QRN и се слушат многу USA станици. оджавме врска со K5GN и потоа на CQ почна пиле-упот.За нешто повеќе од 1 час околу 130 врски и повторно на сцена QRN-от ! Жал ми е што не го поставив INV.VEE диполот за 160м бидејки како слушнав одлични услови имаше и на 160м ! Во секој случај убав викенд, без некои оптеретувања со резултат а и пред контест логорани се некои DX педиции на повеќе бандови 5X8C и 9U4U ...
  Во прилог и сумарито од овој контест !

  73 Венцо Z36W


  Sponsored content

  Re: ARRL DX CW 2013

  Пишување by Sponsored content


   Сега е точно Чет Јан 24, 2019 6:26 am