Радиоаматери на Македонија

Добре дојдовте - форум "Радиоаматери на Македонија"
Радиоаматери на Македонија

Се за радиоаматеризмот и радиоаматерите од Македонија

Keywords

Latest topics

» “ПРИРАЧНИК ЗА АМАТЕРСКА РАДИОГОНИОМЕТРИЈА“
Вто Окт 11, 2016 5:27 pm by Z31RA

» Z30HQ 2014
Сре Aвг 27, 2014 9:06 pm by Z31WW

» Обновен елаборатот на Z3-SOTA
Пет Aвг 01, 2014 6:05 pm by Z33RW

» Скратен дипол за 80m ?!
Пет Aвг 01, 2014 10:23 am by Z31WW

» Staro- Novi clenovi na Radio Amaterskiot Sojuz
Саб Апр 19, 2014 3:26 pm by z35bv

» K5T NA-119
Саб Ное 30, 2013 2:39 pm by z32id

» 10. ARDF Маратон (2. дел)
Пон Окт 07, 2013 3:28 am by Z31EF

» 10. ARDF Маратон (1. дел)
Пон Окт 07, 2013 2:45 am by Z31EF

»  Почина нашиот колега Z34DSV
Нед Сеп 08, 2013 7:24 pm by Z31GH

Декември 2018

ПонВтоСреЧетПетСабНед
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Calendar Calendar

Affiliates

free forum


  Staro- Novi clenovi na Radio Amaterskiot Sojuz

  Share

  janeku

  Број на мислења : 4
  Join date : 2013-03-24

  Staro- Novi clenovi na Radio Amaterskiot Sojuz

  Пишување by janeku on Нед Мар 24, 2013 8:37 pm

  Decki zdravo,
  Mojot poranesen call-sign bese Z36PEC (RK Zeleznicar, kaj cicko Najce - Metodija Najceski) i rabotev na VHF frekfencii so mojot Albrecht RL-103 koj seuste e vo funkcija. Za zal poradi mnogut obvrski izgubiv kontakt so radio amaterstvoto no za srekja sakam pak da se aktiviram. Neznam posle tolku godini kakva e procedurata za dobivanje na povikuvacki znak (mojot znak bese registriran vo RAS na Makedonija karsi staro Beko) i sto e se' potrebno sega za toa?
  Se nadevam deka kje pomognete i kje se slusame na VHF frekfenciite. Neznam sega sto i kako raboti no se nadevam deka Vodno e seuste vo funkcija (a bi sakal da gi znam i segasnite rabotni frekfencii na repetitorite vo MK).
  So pocit,
  Petrika Janeku
  avatar
  Z39Z
  Admin

  Број на мислења : 119
  Join date : 2012-09-21
  Местолокација : Гевгелија

  Re: Staro- Novi clenovi na Radio Amaterskiot Sojuz

  Пишување by Z39Z on Нед Мар 24, 2013 11:16 pm

  janeku напиша:Decki zdravo,
  Mojot poranesen call-sign bese Z36PEC (RK Zeleznicar, kaj cicko Najce - Metodija Najceski) i rabotev na VHF frekfencii so mojot Albrecht RL-103 koj seuste e vo funkcija. Za zal poradi mnogut obvrski izgubiv kontakt so radio amaterstvoto no za srekja sakam pak da se aktiviram. Neznam posle tolku godini kakva e procedurata za dobivanje na povikuvacki znak (mojot znak bese registriran vo RAS na Makedonija karsi staro Beko) i sto e se' potrebno sega za toa?
  Se nadevam deka kje pomognete i kje se slusame na VHF frekfenciite. Neznam sega sto i kako raboti no se nadevam deka Vodno e seuste vo funkcija (a bi sakal da gi znam i segasnite rabotni frekfencii na repetitorite vo MK).
  So pocit,
  Petrika Janeku

  Добро дојде Петрика...

  Покрај форумот имаме и дискусиона група на yahoo groups која што е од затворен тип и е само за радиоаматери од Македонија. Ако имаш желба да ни се приклучиш кликај на http://groups.yahoo.com/group/radioamateri/

  Во врска со прашањето сигурно ќе добиеш одговор експресно.

  73' Z39Z

  janeku

  Број на мислења : 4
  Join date : 2013-03-24

  Re: Staro- Novi clenovi na Radio Amaterskiot Sojuz

  Пишување by janeku on Пон Мар 25, 2013 5:23 am

  Zdravo,
  Blagodaram na pokanata vekjee pusten request na grupata.
  Se slusame.
  73 Smile

  z35wtf

  Број на мислења : 3
  Join date : 2012-09-23

  Re: Staro- Novi clenovi na Radio Amaterskiot Sojuz

  Пишување by z35wtf on Пон Мар 25, 2013 11:51 am

  janeku напиша:Decki zdravo,
  Mojot poranesen call-sign bese Z36PEC (RK Zeleznicar, kaj cicko Najce - Metodija Najceski) i rabotev na VHF frekfencii so mojot Albrecht RL-103 koj seuste e vo funkcija. Za zal poradi mnogut obvrski izgubiv kontakt so radio amaterstvoto no za srekja sakam pak da se aktiviram. Neznam posle tolku godini kakva e procedurata za dobivanje na povikuvacki znak (mojot znak bese registriran vo RAS na Makedonija karsi staro Beko) i sto e se' potrebno sega za toa?
  Se nadevam deka kje pomognete i kje se slusame na VHF frekfenciite. Neznam sega sto i kako raboti no se nadevam deka Vodno e seuste vo funkcija (a bi sakal da gi znam i segasnite rabotni frekfencii na repetitorite vo MK).
  So pocit,
  Petrika Janeku

  Druzhe Pempa,

  I jas dolgo vreme bev vo miruvanje so ova hobi, ama reshiv da se aktiviram povtorno. Za izdavanje na odobrenie za rabota treba da podnesesh baranje vo AEK, dokaz za uplata na 550 MKD na zhiro smetka i kopija od diplomata za polozhen ispit. Jas gi imam dokumentite (baranjeto i info za taksata), taka da ako treba mozhe da ti gi prepratam.

  73'

  z35wtf / Atko

  janeku

  Број на мислења : 4
  Join date : 2013-03-24

  Re: Staro- Novi clenovi na Radio Amaterskiot Sojuz

  Пишување by janeku on Пон Мар 25, 2013 11:30 pm

  A sto ako nemozam da si najdam diplomata Smile ?

  Гостин
  Гостин

  Re: Staro- Novi clenovi na Radio Amaterskiot Sojuz

  Пишување by Гостин on Чет Окт 03, 2013 6:24 pm

  kako do povikuvacki znak procedura  affraid 

  janeku

  Број на мислења : 4
  Join date : 2013-03-24

  Re: Staro- Novi clenovi na Radio Amaterskiot Sojuz

  Пишување by janeku on Сре Ное 06, 2013 7:36 pm

  ilco333 напиша:kako do povikuvacki znak procedura  affraid 
  Na sajtot na AEK (aek.mk, Дома РФ спектар Одобренија Радиоаматери) imas se' sto e potrebno za formularot i procedurata za polaganje na CEPT klasa I ili klasa II RA operator.
  Na Дома Легислатива РФ спектар Радиоаматери imas i upatstvo za polaganje, t.e. potrebnata literatura za polaganje.
  POlaganjeto go vrsis pred komisija na AEK .
  Dokolku si star RA korisnik, t.e. so diploma od 1991 pa navamu ili porano, dovolno e da se podnese baranje za verificiranje na istata i so toa avtomatski dobivas povikuvacki znak.
  pozdrav,
  Z34PEC

  z35bv

  Број на мислења : 1
  Join date : 2014-04-19
  Местолокација : Скопје

  Re: Staro- Novi clenovi na Radio Amaterskiot Sojuz

  Пишување by z35bv on Саб Апр 19, 2014 3:26 pm

  Здраво на сите.
  Ништо поедноставно од добивање на нов позивен знак. Како што вели Атко (z35wtf) доволно е да се отиде со диплома за положен испит до АЕК (Зајчев рид) и да се поднесе барањето. Таму, Никола ти дава листа на слободни позивни знаци, само треба да одбереш. Процедурата потоа трае кратко, добиваш инфо од Никола дека се е готово и си ја подигнуваш дозволата со новиот позивен знак. Толку. Не е како некогаш пред години.

  Поздрав до сите,
  Новиот повратник, z35bv (bob - ex yu5bv), засега само на „хартија’.

  Sponsored content

  Re: Staro- Novi clenovi na Radio Amaterskiot Sojuz

  Пишување by Sponsored content


   Сега е точно Пон Дек 10, 2018 9:20 am