Радиоаматери на Македонија

Добре дојдовте - форум "Радиоаматери на Македонија"
Радиоаматери на Македонија

Се за радиоаматеризмот и радиоаматерите од Македонија

Keywords

Latest topics

» “ПРИРАЧНИК ЗА АМАТЕРСКА РАДИОГОНИОМЕТРИЈА“
Вто Окт 11, 2016 5:27 pm by Z31RA

» Z30HQ 2014
Сре Aвг 27, 2014 9:06 pm by Z31WW

» Обновен елаборатот на Z3-SOTA
Пет Aвг 01, 2014 6:05 pm by Z33RW

» Скратен дипол за 80m ?!
Пет Aвг 01, 2014 10:23 am by Z31WW

» Staro- Novi clenovi na Radio Amaterskiot Sojuz
Саб Апр 19, 2014 3:26 pm by z35bv

» K5T NA-119
Саб Ное 30, 2013 2:39 pm by z32id

» 10. ARDF Маратон (2. дел)
Пон Окт 07, 2013 3:28 am by Z31EF

» 10. ARDF Маратон (1. дел)
Пон Окт 07, 2013 2:45 am by Z31EF

»  Почина нашиот колега Z34DSV
Нед Сеп 08, 2013 7:24 pm by Z31GH

Декември 2018

ПонВтоСреЧетПетСабНед
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Calendar Calendar

Affiliates

free forum


  Скратен дипол за 80m ?!

  Share
  avatar
  Z33RW

  Број на мислења : 5
  Join date : 2014-05-30

  Скратен дипол за 80m ?!

  Пишување by Z33RW on Пон Jул 28, 2014 6:47 pm

  Поздрав за сите. Се надевам ќе има некој да ми одговори Smile
  Поради немање доволно простор (читај параноични комшии) размислувам за градба на скратен дипол за 80m.
  Го најдов следниот линк
  Код:
  http://www.qsl.net/qrp/ant/short80.htm

  ме интересира дали некој имал искуство со вакво нешто? И дали има и други варијанти за скратување со помала должина на диполот? Најдов и други изведби на интернет, но проблемот, ако може така да го наречам е што со простор сум ограничен до максимум 14-15 метри.

  Исто така го разгледував и ова
  Код:
  http://degood.org/coaxtrap/

  би сакал мислење и за овој тип на антена

  Z31WW

  Број на мислења : 6
  Join date : 2012-09-27
  Местолокација : BITOLA

  vidi ovde

  Пишување by Z31WW on Сре Jул 30, 2014 6:06 pm

  avatar
  Z30A

  Број на мислења : 8
  Join date : 2013-01-08

  Re: Скратен дипол за 80m ?!

  Пишување by Z30A on Чет Jул 31, 2014 12:30 pm

  A za skratena vertikalka imas li uslovi, ako e za monoband
  avatar
  Z33RW

  Број на мислења : 5
  Join date : 2014-05-30

  Re: Скратен дипол за 80m ?!

  Пишување by Z33RW on Чет Jул 31, 2014 1:05 pm

  Има место за вертикалка ама размислувам 3 бандер. Го гледав ова
  Код:
  http://www.amateurradio.bz/10_15_20_trap_vertical_antenna.html
  avatar
  Z33RW

  Број на мислења : 5
  Join date : 2014-05-30

  Re: Скратен дипол за 80m ?!

  Пишување by Z33RW on Чет Jул 31, 2014 8:35 pm

  Ама нема да пречи и скратена монобанд вертикалка Smile

  Z31WW

  Број на мислења : 6
  Join date : 2012-09-27
  Местолокација : BITOLA

  Re: Скратен дипол за 80m ?!

  Пишување by Z31WW on Пет Aвг 01, 2014 5:41 am

  KE TI PRATAM 7 DO 28 MHZ, SOLIIDNA VERTIKALKA, SAMO DA JA PREZEMAM SLSIKATA OD KINGA E
  avatar
  Z30A

  Број на мислења : 8
  Join date : 2013-01-08

  Re: Скратен дипол за 80m ?!

  Пишување by Z30A on Пет Aвг 01, 2014 7:41 am

  Eve ti nesto brzo za pravenje ako ti vrsi rabota ...   

  http://www.infotechcomms.net/downloads/W5GI_mysteryantenna.pdf
  avatar
  Z33RW

  Број на мислења : 5
  Join date : 2014-05-30

  Re: Скратен дипол за 80m ?!

  Пишување by Z33RW on Пет Aвг 01, 2014 9:13 am

  Z30A штотуку ја видов антенава на qrznow.com Smile и ова ќе врши работа.
  Z31WW однапред благодарам Smile

  Инаку налетав и на сајтов со доста интересни работи
  Код:
  http://www.nonstopsystems.com/radio/frank_radio_antenna_80m_vertical.htm
  http://www.nonstopsystems.com/radio/antenna_80m_vertical-cntr-loaded.htm

  па веќе незнам што да правам Smile 
  дипол за 80 и 3 или 4 банд вертикалка? или 2 вертикалки? Very Happy

  Z31WW

  Број на мислења : 6
  Join date : 2012-09-27
  Местолокација : BITOLA

  Re: Скратен дипол за 80m ?!

  Пишување by Z31WW on Пет Aвг 01, 2014 10:23 am

  BIDEJKI OVDE NEMOZAM DA TI JA ISPRATAM SLIKATA, KE TI BIDE ISPRATENA PREKU E-MAIL, 
  SITE PODATOCI TI SE NA SLIKATA, KONDENZATOROT KE GO NAPRAVIS OD KOAKSIALEN KABEL,
  RADIJALI SE POSTAVUVAAT SAMO ZA NAJNISKA
  TA FREKVENCIJA, 7 MHZ, CETIRI (4)

  Sponsored content

  Re: Скратен дипол за 80m ?!

  Пишување by Sponsored content


   Сега е точно Пон Дек 10, 2018 8:22 am