Радиоаматери на Македонија

Добре дојдовте - форум "Радиоаматери на Македонија"
Радиоаматери на Македонија

Се за радиоаматеризмот и радиоаматерите од Македонија

Keywords

Latest topics

» “ПРИРАЧНИК ЗА АМАТЕРСКА РАДИОГОНИОМЕТРИЈА“
Вто Окт 11, 2016 5:27 pm by Z31RA

» Z30HQ 2014
Сре Aвг 27, 2014 9:06 pm by Z31WW

» Обновен елаборатот на Z3-SOTA
Пет Aвг 01, 2014 6:05 pm by Z33RW

» Скратен дипол за 80m ?!
Пет Aвг 01, 2014 10:23 am by Z31WW

» Staro- Novi clenovi na Radio Amaterskiot Sojuz
Саб Апр 19, 2014 3:26 pm by z35bv

» K5T NA-119
Саб Ное 30, 2013 2:39 pm by z32id

» 10. ARDF Маратон (2. дел)
Пон Окт 07, 2013 3:28 am by Z31EF

» 10. ARDF Маратон (1. дел)
Пон Окт 07, 2013 2:45 am by Z31EF

»  Почина нашиот колега Z34DSV
Нед Сеп 08, 2013 7:24 pm by Z31GH

Декември 2018

ПонВтоСреЧетПетСабНед
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Calendar Calendar

Affiliates

free forum


  Z31MA - Нова антена за 50 MHz

  Share
  avatar
  Z39Z
  Admin

  Број на мислења : 119
  Join date : 2012-09-21
  Местолокација : Гевгелија

  Z31MA - Нова антена за 50 MHz

  Пишување by Z39Z on Сре Окт 03, 2012 9:56 pm

  Мите - Z31MA постави нова антена за 50 мхз на 15 метарски столб. Антената има добивка од 10 Дбд и однос напред - назад од 21 Дб. Првата одржана врска е со ZS6A - не е лошо за почеток воопшто Very Happy

  [img][/img]

  [img][/img]
  avatar
  z35z

  Број на мислења : 168
  Join date : 2012-09-22

  Re: Z31MA - Нова антена за 50 MHz

  Пишување by z35z on Чет Окт 04, 2012 12:07 pm

  bounce bounce Kritikite deluvat za poveke aktivnost.Odlichen izbor congrats.
  avatar
  Z39A

  Број на мислења : 16
  Join date : 2012-09-22
  Age : 52
  Местолокација : Stip, Macedonia

  Re: Z31MA - Нова антена за 50 MHz

  Пишување by Z39A on Пет Окт 05, 2012 9:05 am

  Ubavo izgleda, airlija neka e !!!
  Z39A
  avatar
  Z31MA

  Број на мислења : 9
  Join date : 2012-09-23
  Age : 58
  Местолокација : Skopje

  nova antenna

  Пишување by Z31MA on Нед Окт 07, 2012 8:46 am

  Predhodno (barem pred 15 leta) na istiot stolb bese postaven 7 elementna (homemade antena) koja "ostare". Sega e novata na istiot stolb. Mene ne treba nikoj da me kritikuva za da si pravam anteni. Jas i porano i vo idnina ke se trudam za podobar kvalitet. Sleduva PDF dokumentacija za izgradbata.

  Sreken den,
  avatar
  Z36W

  Број на мислења : 197
  Join date : 2012-09-20
  Age : 59
  Местолокација : Stip, Makedonija

  Re: Z31MA - Нова антена за 50 MHz

  Пишување by Z36W on Нед Окт 07, 2012 1:36 pm

  Z31MA напиша:Predhodno (barem pred 15 leta) na istiot stolb bese postaven 7 elementna (homemade antena) koja "ostare". Sega e novata na istiot stolb. Mene ne treba nikoj da me kritikuva za da si pravam anteni. Jas i porano i vo idnina ke se trudam za podobar kvalitet. Sleduva PDF dokumentacija za izgradbata.

  Sreken den,

  Митее, Ај напрај ми една на мене ... за пари ке се договориме Wink
  avatar
  z35z

  Број на мислења : 168
  Join date : 2012-09-22

  Re: Z31MA - Нова антена за 50 MHz

  Пишување by z35z on Нед Окт 07, 2012 4:18 pm

  :DE ama odgovor so retorichna replika , vo idnina ne te kritikuvam Wink
  avatar
  z32id

  Број на мислења : 37
  Join date : 2012-09-22
  Age : 32
  Местолокација : Штип

  Re: Z31MA - Нова антена за 50 MHz

  Пишување by z32id on Пон Окт 08, 2012 5:09 pm

  Ако правите антени, напрајте ми и мене или кажете од каде материјал да набавам
  avatar
  Z31MA

  Број на мислења : 9
  Join date : 2012-09-23
  Age : 58
  Местолокација : Skopje

  Kako da napravis antena

  Пишување by Z31MA on Саб Окт 13, 2012 8:25 pm

  Igore,

  Eve link za da ti pomognam,

  Sleduva uste materijal.....

  http://z31ma.blogspot.com/  73 de Z31MA

  Mite
  avatar
  z35z

  Број на мислења : 168
  Join date : 2012-09-22

  Re: Z31MA - Нова антена за 50 MHz

  Пишување by z35z on Нед Окт 14, 2012 8:12 am

  Very Happy Mite stvarno se preseli na 6m.E so kogo sega ke se karame na 2m Very Happy

  Z31GH

  Број на мислења : 13
  Join date : 2012-10-22
  Age : 38
  Местолокација : Bitola

  Re: Z31MA - Нова антена за 50 MHz

  Пишување by Z31GH on Пон Окт 22, 2012 10:29 pm

  cestito, odlicna antena

  Sponsored content

  Re: Z31MA - Нова антена за 50 MHz

  Пишување by Sponsored content


   Сега е точно Пон Дек 10, 2018 8:29 am