Радиоаматери на Македонија

Добре дојдовте - форум "Радиоаматери на Македонија"
Радиоаматери на Македонија

Се за радиоаматеризмот и радиоаматерите од Македонија

Keywords

Latest topics

» “ПРИРАЧНИК ЗА АМАТЕРСКА РАДИОГОНИОМЕТРИЈА“
Вто Окт 11, 2016 5:27 pm by Z31RA

» Z30HQ 2014
Сре Aвг 27, 2014 9:06 pm by Z31WW

» Обновен елаборатот на Z3-SOTA
Пет Aвг 01, 2014 6:05 pm by Z33RW

» Скратен дипол за 80m ?!
Пет Aвг 01, 2014 10:23 am by Z31WW

» Staro- Novi clenovi na Radio Amaterskiot Sojuz
Саб Апр 19, 2014 3:26 pm by z35bv

» K5T NA-119
Саб Ное 30, 2013 2:39 pm by z32id

» 10. ARDF Маратон (2. дел)
Пон Окт 07, 2013 3:28 am by Z31EF

» 10. ARDF Маратон (1. дел)
Пон Окт 07, 2013 2:45 am by Z31EF

»  Почина нашиот колега Z34DSV
Нед Сеп 08, 2013 7:24 pm by Z31GH

Декември 2018

ПонВтоСреЧетПетСабНед
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Calendar Calendar

Affiliates

free forum


  5B WAZ - диплома

  Share
  avatar
  Z36W

  Број на мислења : 197
  Join date : 2012-09-20
  Age : 59
  Местолокација : Stip, Makedonija

  5B WAZ - диплома

  Пишување by Z36W on Саб Окт 06, 2012 7:17 am

  КОНЕЧНО ... после неполни 30 години активност со личен повикувачки знак, комплетирана е 5 BAND WAZ дипломата со одржани и потврдени 40 зони на 5 - те радиоаматерски опсези. Повеќе години наназад Аљаска беше единствената зона која ми фалеше за ова комплетирање но лани, пред нова година успеав да одржам врска и деновиве стаса конечно и QSL картичката Smile  avatar
  z35z

  Број на мислења : 168
  Join date : 2012-09-22

  Re: 5B WAZ - диплома

  Пишување by z35z on Саб Окт 06, 2012 7:34 am

  bounce E Majstore be ke treba chastovka.Vo sekoj sluchaj chestititam.
  avatar
  Z36W

  Број на мислења : 197
  Join date : 2012-09-20
  Age : 59
  Местолокација : Stip, Makedonija

  Re: 5B WAZ - диплома

  Пишување by Z36W on Саб Окт 06, 2012 8:24 am

  z35z напиша:bounce E Majstore be ke treba chastovka.Vo sekoj sluchaj chestititam.

  Koj prave probelm be Dime .. Taman ti koa ke dojdes i rakijata, mislam deka ke bide gotova Smile
  avatar
  Z39Z
  Admin

  Број на мислења : 119
  Join date : 2012-09-21
  Местолокација : Гевгелија

  Re: 5B WAZ - диплома

  Пишување by Z39Z on Сре Окт 10, 2012 7:00 am

  Честитам за овој голем успех име.
  Гледајки ја картичката од Алјаска се потсетив на моите неколку врски со Алјаска на овој опсег. Со диполот од клубот воопшто не беше лесно да се одработи ова DXCC земја но во огромниот број на часови потрошени на 80 метри се појавија и неколку минути во кои пропагациите дозволуваа да може да се направат контакти.
  Првата картичка ја добив директно само не се сеќавам на повикувачкиот знак - ке треба да проверам.

  K0AP

  Број на мислења : 24
  Join date : 2012-09-24

  Re: 5B WAZ - диплома

  Пишување by K0AP on Сре Окт 10, 2012 1:40 pm

  Z36W напиша:КОНЕЧНО ... после неполни 30 години активност со личен повикувачки знак, комплетирана е 5 BAND WAZ дипломата со одржани и потврдени 40 зони на 5 - те радиоаматерски опсези. Повеќе години наназад Аљаска беше единствената зона која ми фалеше за ова комплетирање но лани, пред нова година успеав да одржам врска и деновиве стаса конечно и QSL картичката Smile  Честитки! Овоа е голем успех.

  73 Драган K0AP
  avatar
  Z36W

  Број на мислења : 197
  Join date : 2012-09-20
  Age : 59
  Местолокација : Stip, Makedonija

  Re: 5B WAZ - диплома

  Пишување by Z36W on Сре Окт 10, 2012 2:43 pm

  Фала за честитките на сите да ви се враќа Smile

  Sponsored content

  Re: 5B WAZ - диплома

  Пишување by Sponsored content


   Сега е точно Пон Дек 10, 2018 9:21 am