Радиоаматери на Македонија

Добре дојдовте - форум "Радиоаматери на Македонија"
Радиоаматери на Македонија

Се за радиоаматеризмот и радиоаматерите од Македонија

Keywords

Latest topics

» “ПРИРАЧНИК ЗА АМАТЕРСКА РАДИОГОНИОМЕТРИЈА“
Вто Окт 11, 2016 5:27 pm by Z31RA

» Z30HQ 2014
Сре Aвг 27, 2014 9:06 pm by Z31WW

» Обновен елаборатот на Z3-SOTA
Пет Aвг 01, 2014 6:05 pm by Z33RW

» Скратен дипол за 80m ?!
Пет Aвг 01, 2014 10:23 am by Z31WW

» Staro- Novi clenovi na Radio Amaterskiot Sojuz
Саб Апр 19, 2014 3:26 pm by z35bv

» K5T NA-119
Саб Ное 30, 2013 2:39 pm by z32id

» 10. ARDF Маратон (2. дел)
Пон Окт 07, 2013 3:28 am by Z31EF

» 10. ARDF Маратон (1. дел)
Пон Окт 07, 2013 2:45 am by Z31EF

»  Почина нашиот колега Z34DSV
Нед Сеп 08, 2013 7:24 pm by Z31GH

Декември 2018

ПонВтоСреЧетПетСабНед
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Calendar Calendar

Affiliates

free forum


  Добри пропагации на горните бандови

  Share

  K0AP

  Број на мислења : 24
  Join date : 2012-09-24

  Добри пропагации на горните бандови

  Пишување by K0AP on Вто Окт 23, 2012 2:22 pm

  Пропагациите во последните неколку денови се фантастични на горните бандови. Има long path отварања према југоисточна Азија и пацифик што до сега беше незамисливо ако се земе во предвид релативно слабиот соларен циклус. Сабајле окоолу 8.30 по локално време го работев XX9THX на 28430. Пратев на кластер од претходните денови дека работи LP на 10 и 15м и претпоставував дека шансите да се слушне а посебно да се изработи тука во W0 се многу минимални, речиси никакви. Според спотовите од претходните денови само источниот дел го работеа и тук таму по некој W5. Сигналот му беше доста слаб 53 и на моменти неразбирлив меѓутоа успеав да го работам за некое чудо. QSO дистанца 27500 километри. Исто така P29VCX беше работен long path на 15 и 20м, дистанца 27000 километри. Еве сега слушам на 10м и бандот врие од станици од Европа.

  73 Драган K0AP

   Сега е точно Пон Дек 10, 2018 9:07 am