Радиоаматери на Македонија

Добре дојдовте - форум "Радиоаматери на Македонија"
Радиоаматери на Македонија

Се за радиоаматеризмот и радиоаматерите од Македонија

Keywords

Latest topics

» “ПРИРАЧНИК ЗА АМАТЕРСКА РАДИОГОНИОМЕТРИЈА“
Добри пропагации на горните бандови EmptyВто Окт 11, 2016 5:27 pm by Z31RA

» Z30HQ 2014
Добри пропагации на горните бандови EmptyСре Aвг 27, 2014 9:06 pm by Z31WW

» Обновен елаборатот на Z3-SOTA
Добри пропагации на горните бандови EmptyПет Aвг 01, 2014 6:05 pm by Z33RW

» Скратен дипол за 80m ?!
Добри пропагации на горните бандови EmptyПет Aвг 01, 2014 10:23 am by Z31WW

» Staro- Novi clenovi na Radio Amaterskiot Sojuz
Добри пропагации на горните бандови EmptyСаб Апр 19, 2014 3:26 pm by z35bv

» K5T NA-119
Добри пропагации на горните бандови EmptyСаб Ное 30, 2013 2:39 pm by z32id

» 10. ARDF Маратон (2. дел)
Добри пропагации на горните бандови EmptyПон Окт 07, 2013 3:28 am by Z31EF

» 10. ARDF Маратон (1. дел)
Добри пропагации на горните бандови EmptyПон Окт 07, 2013 2:45 am by Z31EF

»  Почина нашиот колега Z34DSV
Добри пропагации на горните бандови EmptyНед Сеп 08, 2013 7:24 pm by Z31GH

Јули 2019

ПонВтоСреЧетПетСабНед
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Calendar Calendar

Affiliates

free forum


  Добри пропагации на горните бандови

  avatar
  K0AP

  Број на мислења : 24
  Join date : 2012-09-24

  Добри пропагации на горните бандови Empty Добри пропагации на горните бандови

  Пишување by K0AP on Вто Окт 23, 2012 2:22 pm

  Пропагациите во последните неколку денови се фантастични на горните бандови. Има long path отварања према југоисточна Азија и пацифик што до сега беше незамисливо ако се земе во предвид релативно слабиот соларен циклус. Сабајле окоолу 8.30 по локално време го работев XX9THX на 28430. Пратев на кластер од претходните денови дека работи LP на 10 и 15м и претпоставував дека шансите да се слушне а посебно да се изработи тука во W0 се многу минимални, речиси никакви. Според спотовите од претходните денови само источниот дел го работеа и тук таму по некој W5. Сигналот му беше доста слаб 53 и на моменти неразбирлив меѓутоа успеав да го работам за некое чудо. QSO дистанца 27500 километри. Исто така P29VCX беше работен long path на 15 и 20м, дистанца 27000 километри. Еве сега слушам на 10м и бандот врие од станици од Европа.

  73 Драган K0AP

   Сега е точно Пет Jул 19, 2019 4:11 am