Радиоаматери на Македонија

Добре дојдовте - форум "Радиоаматери на Македонија"

Радиоаматери на Македонија

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Радиоаматери на Македонија

Се за радиоаматеризмот и радиоаматерите од Македонија

Keywords

Latest topics

» “ПРИРАЧНИК ЗА АМАТЕРСКА РАДИОГОНИОМЕТРИЈА“
CQ WW RTTY - 2012 godina         EmptyВто Окт 11, 2016 5:27 pm by Z31RA

» Z30HQ 2014
CQ WW RTTY - 2012 godina         EmptyСре Aвг 27, 2014 9:06 pm by Z31WW

» Обновен елаборатот на Z3-SOTA
CQ WW RTTY - 2012 godina         EmptyПет Aвг 01, 2014 6:05 pm by Z33RW

» Скратен дипол за 80m ?!
CQ WW RTTY - 2012 godina         EmptyПет Aвг 01, 2014 10:23 am by Z31WW

» Staro- Novi clenovi na Radio Amaterskiot Sojuz
CQ WW RTTY - 2012 godina         EmptyСаб Апр 19, 2014 3:26 pm by z35bv

» K5T NA-119
CQ WW RTTY - 2012 godina         EmptyСаб Ное 30, 2013 2:39 pm by z32id

» 10. ARDF Маратон (2. дел)
CQ WW RTTY - 2012 godina         EmptyПон Окт 07, 2013 3:28 am by Z31EF

» 10. ARDF Маратон (1. дел)
CQ WW RTTY - 2012 godina         EmptyПон Окт 07, 2013 2:45 am by Z31EF

»  Почина нашиот колега Z34DSV
CQ WW RTTY - 2012 godina         EmptyНед Сеп 08, 2013 7:24 pm by Z31GH

Ноември 2020

ПонВтоСреЧетПетСабНед
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Calendar Calendar

Affiliates

free forum


  CQ WW RTTY - 2012 godina

  Z36W
  Z36W

  Број на мислења : 197
  Join date : 2012-09-20
  Age : 61
  Местолокација : Stip, Makedonija

  CQ WW RTTY - 2012 godina         Empty CQ WW RTTY - 2012 godina

  Пишување by Z36W on Нед Сеп 23, 2012 6:25 am

  Следниот викенд, 29 и 30 септември, ке се одржи одржи еден од најпопуларните RTTY натпревари CQ WW RTTY. Од локацијата на Сушево ке има 2 или 3 "single-op" учества.
  Z39Z
  Z39Z
  Admin

  Број на мислења : 119
  Join date : 2012-09-21
  Местолокација : Гевгелија

  CQ WW RTTY - 2012 godina         Empty Re: CQ WW RTTY - 2012 godina

  Пишување by Z39Z on Нед Сеп 23, 2012 8:30 am

  Според ова што го гледам има многу слободни места за нови рекорди. Мора да ги анимирам овие моиве од тука да рушиме некој или да пополниме празно место Very Happy

  73' Z39Z
  Z36W
  Z36W

  Број на мислења : 197
  Join date : 2012-09-20
  Age : 61
  Местолокација : Stip, Makedonija

  CQ WW RTTY - 2012 godina         Empty Re: CQ WW RTTY - 2012 godina

  Пишување by Z36W on Пон Сеп 24, 2012 3:25 pm

  Има, има доста слободни категории за рекорди. Палите машинките и напред у нови рекорди Smile
  z32id
  z32id

  Број на мислења : 37
  Join date : 2012-09-22
  Age : 34
  Местолокација : Штип

  CQ WW RTTY - 2012 godina         Empty Re: CQ WW RTTY - 2012 godina

  Пишување by z32id on Сре Сеп 26, 2012 7:32 pm

  Ајде нека е со среќа ... Јас ке поминам на Сушево навечер за натпреваро на гости и на маабет,
  Z36W
  Z36W

  Број на мислења : 197
  Join date : 2012-09-20
  Age : 61
  Местолокација : Stip, Makedonija

  CQ WW RTTY - 2012 godina         Empty Re: CQ WW RTTY - 2012 godina

  Пишување by Z36W on Чет Сеп 27, 2012 10:11 pm

  Утре (здравје нека е) тројца мохикаци од Z37M, идат на Сушево за CQ WW RTTY контестот а четвртиот, ја ке дојде - ја не, зависи од тоа дали ке ја погоди датата Laughing
  Што и како ке се работи ке се знае од одлуката донесена на лице место, а се разбира тоа ке биде објавено овдека
  Smile
  Z36W
  Z36W

  Број на мислења : 197
  Join date : 2012-09-20
  Age : 61
  Местолокација : Stip, Makedonija

  CQ WW RTTY - 2012 godina         Empty Re: CQ WW RTTY - 2012 godina

  Пишување by Z36W on Пет Сеп 28, 2012 9:39 am

  Станици кои најавија учество во CQ WW RTTY контестот !  KENYA, 5Z. Sig, NV7E will be QRV as 5Z4EE from Nairobi in the CQ WW
  RTTY contest as a Single Op/All Band/High Power entry. In addition,
  he will be active in the upcoming CQ WW SSB and CW contests. QSL
  direct to home call.

  MADEIRA ISLANDS, CT3. Members of the Rhein Ruhr DX Association will
  be QRV as CR3L from Santana, IOTA AF-014, in the CQ WW RTTY contest
  as a Multi Op entry. QSL via DJ6QT.

  AZORES, CU. look for Mike, KI1U to be QRV as CT8/KI1U
  during the CQ WW RTTY contest.

  GUAM, KH2. Dave, N2NL will be QRV as NH2T in the CQ WW RTTY contest
  from Yigo. He also plans to be active in the upcoming CQ WW SSB and
  CW contests. QSL via W2YC.

  ALAND ISLANDS, OH0. In the CQ WW RTTY contest, look for Marko,
  OH8KVY to be QRV as OH0I as a Single Op/Single Band entry on 20
  meters. Juha, OH9MM will be QRV as OH0Z as a Single Op/Single Band
  entry on 15 meters and Raimo, OH3BHL will be QRV as OH0KAG as a
  Single Op/Single Band entry on 40 meters. QSL direct via OH3BHL,
  W0MM and OH1KAG, respectively.

  ARUBA, P4. Jim, W4TMO and Bert, N4CW will be QRV as P40G in the CQ
  WW RTTY contest as a Multi/Single entry. QSL via operators'
  instructions.

  CRETE, SV9. Uli, DJ9XB will be QRV as SW9XB in the CQ WW RTTY
  contest as a Single Op entry. QSL to home call.

  ICELAND, TF. Members of the Tango Fox Radio Foxes will be QRV as
  TF2RR in the CQ WW RTTY contest. QSL via TF3AO.

  BRITISH VIRGIN ISLANDS, VP2V. Steve, VP2V/AA7V is QRV from Virgin
  Gorda until October 1. This includes an entry in the CQ WW RTTY
  contest. QSL direct via NR6M.

  BERMUDA, VP9. Ray, ND8L and Jamie, WW3S are QRV as VP9/home calls
  until October 1. Activity is on the HF bands. They will be active
  as VP9I in the CQ WW RTTY contest. QSL VP9I via N1HRA and all
  others direct to home calls.

  ALBANIA, ZA. Petr, OK1FCJ, Pavel, OK1DX and David, OK6DJ are QRV as
  ZA/home calls until October 3. Activity is on 160 to 10 meters
  using CW, SSB and RTTY. They will be active as ZA/OL8R in the CQ WW
  RTTY contest. QSL ZA/OL8R and ZA/OK1FCJ via OK1DRQ, ZA/OK1DX via
  OK1DX and ZA/OK6DJ to home call.

  NEW ZEALAND, ZL. Members of the Quake Contesters Group will be QRV
  as ZL3X from Sumner/Christchurch in the CQ WW RTTY contest. QSL via
  ZL3APH.

  SOUTH AFRICA, ZS. Look for Bernie, ZS4TX to be QRV in the CQ WW
  RTTY contest as a Single Op/All Band/High Power entry. QSL via
  operator's instructions.
  Z36W
  Z36W

  Број на мислења : 197
  Join date : 2012-09-20
  Age : 61
  Местолокација : Stip, Makedonija

  CQ WW RTTY - 2012 godina         Empty Re: CQ WW RTTY - 2012 godina

  Пишување by Z36W on Пет Сеп 28, 2012 6:04 pm

  Екипатата е спремна за контестот ... Дневните активности беа малку зачистување на просториите и поставување на Делта лупот за 80м. Три "Single op-single band" активности ке има ... јас сум на 80м, Тоне Z36N ке работи под клубскиот знак Z37M на 20м. и Крсте Z39A ке биде на 15м. Ке следуваат известувања !
  Z39Z
  Z39Z
  Admin

  Број на мислења : 119
  Join date : 2012-09-21
  Местолокација : Гевгелија

  CQ WW RTTY - 2012 godina         Empty Re: CQ WW RTTY - 2012 godina

  Пишување by Z39Z on Пон Окт 01, 2012 8:07 am

  Крсте веднаш објави на 3830 а тука не објавува - на дисциплинска под итно Basketball

  CQ Worldwide DX Contest, RTTY

  Call: Z39A
  Operator(s): Z39A
  Station: Z37M

  Class: SOSB(A)/15 HP
  QTH: KN11
  Operating Time (hrs): 26.4

  Summary:
  Band QSOs Pts State/Prov DX Zones
  -----------------------------------------
  80:
  40:
  20:
  15: 1224 3043 53 96 35
  10:
  -----------------------------------------
  Total: 1224 3043 53 96 35 Total Score = 584,256

  Club: Z37M Contest team

  Z36W
  Z36W

  Број на мислења : 197
  Join date : 2012-09-20
  Age : 61
  Местолокација : Stip, Makedonija

  CQ WW RTTY - 2012 godina         Empty Re: CQ WW RTTY - 2012 godina

  Пишување by Z36W on Пон Окт 01, 2012 8:09 am

  Скормноста му е врлина ... демек срамежлив е многу Laughing
  Z36W
  Z36W

  Број на мислења : 197
  Join date : 2012-09-20
  Age : 61
  Местолокација : Stip, Makedonija

  CQ WW RTTY - 2012 godina         Empty Re: CQ WW RTTY - 2012 godina

  Пишување by Z36W on Пон Окт 01, 2012 8:11 am

  Еве го моето сумари ... попосле ке дадам осврт Smile

  CQ WW RTTY - 2012 godina         30uznz6


  Последната промена е направена од Z36W на Пон Окт 01, 2012 10:09 am. Мислењето е променето 1 пати
  Z36W
  Z36W

  Број на мислења : 197
  Join date : 2012-09-20
  Age : 61
  Местолокација : Stip, Makedonija

  CQ WW RTTY - 2012 godina         Empty Re: CQ WW RTTY - 2012 godina

  Пишување by Z36W on Пон Окт 01, 2012 8:36 am

  Скорот на Z37M ... Оператор Тоне Z36N

  CQ WW RTTY - 2012 godina         Yz2iu
  avatar
  K0AP

  Број на мислења : 24
  Join date : 2012-09-24

  CQ WW RTTY - 2012 godina         Empty Re: CQ WW RTTY - 2012 godina

  Пишување by K0AP on Пон Окт 01, 2012 1:42 pm

  Одлични пропагации на 21 и 28 спрема сите правци особено Европа. Мислам дека немаше многу активност по однос на број на активни земји ама во глобала беше одлично. Пропагациите издржаа и двата дена иако имаше турбуленции на сонцето кои доведоа до краток пад во неделата сабајле по локално време. Еве го мојот учинок.

  Band QSOs Pts ZN Cty
  7 64 81 7 7 30
  14 190 435 19 50 32
  21 509 1258 22 60 33
  28 205 527 17 41 13
  Total 968 2301 65 158 108


  Score : 761,631
  73 Драган K0AP
  Z39A
  Z39A

  Број на мислења : 16
  Join date : 2012-09-22
  Age : 54
  Местолокација : Stip, Macedonia

  CQ WW RTTY - 2012 godina         Empty Re: CQ WW RTTY - 2012 godina

  Пишување by Z39A on Вто Окт 02, 2012 10:54 am

  So da Vi raspravam, trebase da se ucestvuva za da se osetat propagaciite, posebno na 28 i 21...strasna rabota. 73 de Z39A
  Z36W
  Z36W

  Број на мислења : 197
  Join date : 2012-09-20
  Age : 61
  Местолокација : Stip, Makedonija

  CQ WW RTTY - 2012 godina         Empty Re: CQ WW RTTY - 2012 godina

  Пишување by Z36W on Саб Окт 06, 2012 8:43 am

  Вака изгледа редоследот на првите 5 пласирани станици во свет, според добиените дневници заклучно со денешниот ден.
  Рокот за праќање на дневниците беше до 5-ти окотмври !

  Категорија SO-op 80m HP UNASS.

  9A5MT ......... 113562
  HA3LI ........... 90597
  OZ1ADL ....... 79000
  Z36W ............ 41856
  LZ2ZG ......... 33872

  Категорија SO-op 20m HP UNASS.

  UN1L ........... 878940
  YT2R ........... 825734
  HF4K .......... 797580
  Z37M .......... 741096
  PJ2/VA7AM .. 478344
  z33f
  z33f

  Број на мислења : 1
  Join date : 2012-09-23
  Age : 54

  CQ WW RTTY - 2012 godina         Empty Re: CQ WW RTTY - 2012 godina

  Пишување by z33f on Вто Окт 09, 2012 5:40 pm

  aj uste edno info
  Z33F WW RTTY
  40m LP
  621 Qso's 120.000 poeni

  Sponsored content

  CQ WW RTTY - 2012 godina         Empty Re: CQ WW RTTY - 2012 godina

  Пишување by Sponsored content


   Сега е точно Вто Ное 24, 2020 9:37 am