Радиоаматери на Македонија

Добре дојдовте - форум "Радиоаматери на Македонија"

Радиоаматери на Македонија

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Радиоаматери на Македонија

Се за радиоаматеризмот и радиоаматерите од Македонија

Keywords

Latest topics

» “ПРИРАЧНИК ЗА АМАТЕРСКА РАДИОГОНИОМЕТРИЈА“
KT-Smetach EmptyВто Окт 11, 2016 5:27 pm by Z31RA

» Z30HQ 2014
KT-Smetach EmptyСре Aвг 27, 2014 9:06 pm by Z31WW

» Обновен елаборатот на Z3-SOTA
KT-Smetach EmptyПет Aвг 01, 2014 6:05 pm by Z33RW

» Скратен дипол за 80m ?!
KT-Smetach EmptyПет Aвг 01, 2014 10:23 am by Z31WW

» Staro- Novi clenovi na Radio Amaterskiot Sojuz
KT-Smetach EmptyСаб Апр 19, 2014 3:26 pm by z35bv

» K5T NA-119
KT-Smetach EmptyСаб Ное 30, 2013 2:39 pm by z32id

» 10. ARDF Маратон (2. дел)
KT-Smetach EmptyПон Окт 07, 2013 3:28 am by Z31EF

» 10. ARDF Маратон (1. дел)
KT-Smetach EmptyПон Окт 07, 2013 2:45 am by Z31EF

»  Почина нашиот колега Z34DSV
KT-Smetach EmptyНед Сеп 08, 2013 7:24 pm by Z31GH

Ноември 2020

ПонВтоСреЧетПетСабНед
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Calendar Calendar

Affiliates

free forum


  KT-Smetach

  z35z
  z35z

  Број на мислења : 168
  Join date : 2012-09-22

  KT-Smetach Empty KT-Smetach

  Пишување by z35z on Пон Окт 15, 2012 1:36 pm

  Very Happy Eve go krivecot koj bese nokna mora na KT
  https://www.youtube.com/watch?v=hH6C0kun5DU
  avatar
  Z31GH

  Број на мислења : 13
  Join date : 2012-10-22
  Age : 40
  Местолокација : Bitola

  KT-Smetach Empty Re: KT-Smetach

  Пишување by Z31GH on Нед Ное 04, 2012 12:36 pm

  имам читано за оваа антена, навистина чудо ама не знам за што се користела. Оваа антена е во близина на чернобил.
  z35z
  z35z

  Број на мислења : 168
  Join date : 2012-09-22

  KT-Smetach Empty Re: KT-Smetach

  Пишување by z35z on Нед Ное 04, 2012 1:41 pm

  Very Happy E toa chudo se koristese vo ranite 60 godini pa se do raspadot na varsavskiot pakt.Toa bese smetach za KT opseg od 2mhz do 35mhz nema sansa koa e ukluchen a da rabotes pa i vo lokal da slusas komsija
  kako kljukajdrvec vo cel svet se slusase a i site se zalea za golem QRM.Radio Tirana porano na 7100 khz bese nula vo sporedba so ovoj smetach
  avatar
  RFDX

  Број на мислења : 4
  Join date : 2012-11-05

  KT-Smetach Empty Re: KT-Smetach

  Пишување by RFDX on Пон Ное 05, 2012 11:02 pm

  значи сметач било ова, а јас па имав читано дека е нешто за комуникација со подморници. Во секој случај интересно колку kW се трошеле за сметање.


  П.С. Едно прашање, дали некој се сеќава до кога радио Скопје емитуваше на кратки бранови?
  Фала однапред
  Z39Z
  Z39Z
  Admin

  Број на мислења : 119
  Join date : 2012-09-21
  Местолокација : Гевгелија

  KT-Smetach Empty Re: KT-Smetach

  Пишување by Z39Z on Вто Ное 06, 2012 6:46 am

  RFDX напиша:значи сметач било ова, а јас па имав читано дека е нешто за комуникација со подморници. Во секој случај интересно колку kW се трошеле за сметање.


  П.С. Едно прашање, дали некој се сеќава до кога радио Скопје емитуваше на кратки бранови?
  Фала однапред

  Главната функција му била сосема друга од сметање на КБ. Има повеќе снимени документарци кои можат да се најдат на youtube.
  z35z
  z35z

  Број на мислења : 168
  Join date : 2012-09-22

  KT-Smetach Empty Re: KT-Smetach

  Пишување by z35z on Вто Ное 06, 2012 8:53 am

  Very Happy Da Venci tochno na prva namena mu bila za smetanje
  z35z
  z35z

  Број на мислења : 168
  Join date : 2012-09-22

  KT-Smetach Empty Re: KT-Smetach

  Пишување by z35z on Вто Ное 06, 2012 9:03 am

  RFDX misles komunikacija na podmornici na KT talasi ,kazi mu na uchitelo da ti vrati parite, pretezno na dolgi talasi se vrsi komunikacijata.Sega ove se vise demode satelitite si ja vrsat rabotata.
  avatar
  Z31GH

  Број на мислења : 13
  Join date : 2012-10-22
  Age : 40
  Местолокација : Bitola

  KT-Smetach Empty Re: KT-Smetach

  Пишување by Z31GH on Саб Ное 10, 2012 8:40 pm

  Некаде имам читано и дека е некој вид на радар, ама не можам да се согласам дека радар може да е насочен на една позиција. Не е за подморници оти се користат многу многу ниски фреквенции за таква комуникација, VLF банд. Повеќе би се согласил дека е сметач на КТ бранови бидејќи тогаш беше студената војна и секаде имаше радио шпионажа. Оваа антена имаше сигурно голема улога.
  Z32ZM Mome
  Z32ZM Mome

  Број на мислења : 7
  Join date : 2012-09-21
  Местолокација : Kumanovo

  KT-Smetach Empty Re: KT-Smetach

  Пишување by Z32ZM Mome on Пон Дек 03, 2012 11:57 pm

  ..... OVA E RUSKIOT "HAARP" - eden od prvite - patem beshe i mnogu "buchen" na KT - QRM-ot na KT e samo NUS Proizvod , vo deneshno vreme konstrukcijata i nachinot na rabota na HAARP sistemite se mnogu posovrsheni - taka sega skoro e nevozmozno da se primetat t.e. go nema QRM-ot vo tolkava mera kako od "KLJUKADRVECOT" koj beshe epten JAK na 14MHZ Smile

  Sponsored content

  KT-Smetach Empty Re: KT-Smetach

  Пишување by Sponsored content


   Сега е точно Саб Ное 28, 2020 2:53 am