Радиоаматери на Македонија

Добре дојдовте - форум "Радиоаматери на Македонија"

Join the forum, it's quick and easy

Радиоаматери на Македонија

Добре дојдовте - форум "Радиоаматери на Македонија"

Радиоаматери на Македонија

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Радиоаматери на Македонија

Се за радиоаматеризмот и радиоаматерите од Македонија

Keywords

Latest topics

» “ПРИРАЧНИК ЗА АМАТЕРСКА РАДИОГОНИОМЕТРИЈА“
Скратен дипол за 80m ?! EmptyВто Окт 11, 2016 5:27 pm by Z31RA

» Z30HQ 2014
Скратен дипол за 80m ?! EmptyСре Aвг 27, 2014 9:06 pm by Z31WW

» Обновен елаборатот на Z3-SOTA
Скратен дипол за 80m ?! EmptyПет Aвг 01, 2014 6:05 pm by Z33RW

» Скратен дипол за 80m ?!
Скратен дипол за 80m ?! EmptyПет Aвг 01, 2014 10:23 am by Z31WW

» Staro- Novi clenovi na Radio Amaterskiot Sojuz
Скратен дипол за 80m ?! EmptyСаб Апр 19, 2014 3:26 pm by z35bv

» K5T NA-119
Скратен дипол за 80m ?! EmptyСаб Ное 30, 2013 2:39 pm by z32id

» 10. ARDF Маратон (2. дел)
Скратен дипол за 80m ?! EmptyПон Окт 07, 2013 3:28 am by Z31EF

» 10. ARDF Маратон (1. дел)
Скратен дипол за 80m ?! EmptyПон Окт 07, 2013 2:45 am by Z31EF

»  Почина нашиот колега Z34DSV
Скратен дипол за 80m ?! EmptyНед Сеп 08, 2013 7:24 pm by Z31GH

Ноември 2021

ПонВтоСреЧетПетСабНед
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Calendar Calendar

Affiliates

free forum


3 posters

  Скратен дипол за 80m ?!

  Z33RW
  Z33RW


  Број на мислења : 5
  Join date : 2014-05-30

  Скратен дипол за 80m ?! Empty Скратен дипол за 80m ?!

  Пишување by Z33RW Пон Jул 28, 2014 6:47 pm

  Поздрав за сите. Се надевам ќе има некој да ми одговори Smile
  Поради немање доволно простор (читај параноични комшии) размислувам за градба на скратен дипол за 80m.
  Го најдов следниот линк
  Код:
  http://www.qsl.net/qrp/ant/short80.htm

  ме интересира дали некој имал искуство со вакво нешто? И дали има и други варијанти за скратување со помала должина на диполот? Најдов и други изведби на интернет, но проблемот, ако може така да го наречам е што со простор сум ограничен до максимум 14-15 метри.

  Исто така го разгледував и ова
  Код:
  http://degood.org/coaxtrap/

  би сакал мислење и за овој тип на антена
  avatar
  Z31WW


  Број на мислења : 6
  Join date : 2012-09-27
  Местолокација : BITOLA

  Скратен дипол за 80m ?! Empty vidi ovde

  Пишување by Z31WW Сре Jул 30, 2014 6:06 pm

  Z30A
  Z30A


  Број на мислења : 8
  Join date : 2013-01-08

  Скратен дипол за 80m ?! Empty Re: Скратен дипол за 80m ?!

  Пишување by Z30A Чет Jул 31, 2014 12:30 pm

  A za skratena vertikalka imas li uslovi, ako e za monoband
  Z33RW
  Z33RW


  Број на мислења : 5
  Join date : 2014-05-30

  Скратен дипол за 80m ?! Empty Re: Скратен дипол за 80m ?!

  Пишување by Z33RW Чет Jул 31, 2014 1:05 pm

  Има место за вертикалка ама размислувам 3 бандер. Го гледав ова
  Код:
  http://www.amateurradio.bz/10_15_20_trap_vertical_antenna.html
  Z33RW
  Z33RW


  Број на мислења : 5
  Join date : 2014-05-30

  Скратен дипол за 80m ?! Empty Re: Скратен дипол за 80m ?!

  Пишување by Z33RW Чет Jул 31, 2014 8:35 pm

  Ама нема да пречи и скратена монобанд вертикалка Smile
  avatar
  Z31WW


  Број на мислења : 6
  Join date : 2012-09-27
  Местолокација : BITOLA

  Скратен дипол за 80m ?! Empty Re: Скратен дипол за 80m ?!

  Пишување by Z31WW Пет Aвг 01, 2014 5:41 am

  KE TI PRATAM 7 DO 28 MHZ, SOLIIDNA VERTIKALKA, SAMO DA JA PREZEMAM SLSIKATA OD KINGA E
  Z30A
  Z30A


  Број на мислења : 8
  Join date : 2013-01-08

  Скратен дипол за 80m ?! Empty Re: Скратен дипол за 80m ?!

  Пишување by Z30A Пет Aвг 01, 2014 7:41 am

  Eve ti nesto brzo za pravenje ako ti vrsi rabota ...   

  http://www.infotechcomms.net/downloads/W5GI_mysteryantenna.pdf
  Z33RW
  Z33RW


  Број на мислења : 5
  Join date : 2014-05-30

  Скратен дипол за 80m ?! Empty Re: Скратен дипол за 80m ?!

  Пишување by Z33RW Пет Aвг 01, 2014 9:13 am

  Z30A штотуку ја видов антенава на qrznow.com Smile и ова ќе врши работа.
  Z31WW однапред благодарам Smile

  Инаку налетав и на сајтов со доста интересни работи
  Код:
  http://www.nonstopsystems.com/radio/frank_radio_antenna_80m_vertical.htm
  http://www.nonstopsystems.com/radio/antenna_80m_vertical-cntr-loaded.htm

  па веќе незнам што да правам Smile 
  дипол за 80 и 3 или 4 банд вертикалка? или 2 вертикалки? Very Happy
  avatar
  Z31WW


  Број на мислења : 6
  Join date : 2012-09-27
  Местолокација : BITOLA

  Скратен дипол за 80m ?! Empty Re: Скратен дипол за 80m ?!

  Пишување by Z31WW Пет Aвг 01, 2014 10:23 am

  BIDEJKI OVDE NEMOZAM DA TI JA ISPRATAM SLIKATA, KE TI BIDE ISPRATENA PREKU E-MAIL, 
  SITE PODATOCI TI SE NA SLIKATA, KONDENZATOROT KE GO NAPRAVIS OD KOAKSIALEN KABEL,
  RADIJALI SE POSTAVUVAAT SAMO ZA NAJNISKA
  TA FREKVENCIJA, 7 MHZ, CETIRI (4)

  Sponsored content


  Скратен дипол за 80m ?! Empty Re: Скратен дипол за 80m ?!

  Пишување by Sponsored content


   Сега е точно Пон Ное 29, 2021 2:01 pm