Радиоаматери на Македонија

Добре дојдовте - форум "Радиоаматери на Македонија"

Join the forum, it's quick and easy

Радиоаматери на Македонија

Добре дојдовте - форум "Радиоаматери на Македонија"

Радиоаматери на Македонија

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Радиоаматери на Македонија

Се за радиоаматеризмот и радиоаматерите од Македонија

Keywords

Latest topics

» “ПРИРАЧНИК ЗА АМАТЕРСКА РАДИОГОНИОМЕТРИЈА“
Обновен елаборатот на Z3-SOTA EmptyВто Окт 11, 2016 5:27 pm by Z31RA

» Z30HQ 2014
Обновен елаборатот на Z3-SOTA EmptyСре Aвг 27, 2014 9:06 pm by Z31WW

» Обновен елаборатот на Z3-SOTA
Обновен елаборатот на Z3-SOTA EmptyПет Aвг 01, 2014 6:05 pm by Z33RW

» Скратен дипол за 80m ?!
Обновен елаборатот на Z3-SOTA EmptyПет Aвг 01, 2014 10:23 am by Z31WW

» Staro- Novi clenovi na Radio Amaterskiot Sojuz
Обновен елаборатот на Z3-SOTA EmptyСаб Апр 19, 2014 3:26 pm by z35bv

» K5T NA-119
Обновен елаборатот на Z3-SOTA EmptyСаб Ное 30, 2013 2:39 pm by z32id

» 10. ARDF Маратон (2. дел)
Обновен елаборатот на Z3-SOTA EmptyПон Окт 07, 2013 3:28 am by Z31EF

» 10. ARDF Маратон (1. дел)
Обновен елаборатот на Z3-SOTA EmptyПон Окт 07, 2013 2:45 am by Z31EF

»  Почина нашиот колега Z34DSV
Обновен елаборатот на Z3-SOTA EmptyНед Сеп 08, 2013 7:24 pm by Z31GH

Ноември 2021

ПонВтоСреЧетПетСабНед
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Calendar Calendar

Affiliates

free forum


2 posters

  Обновен елаборатот на Z3-SOTA

  Z39Z
  Z39Z
  Admin


  Број на мислења : 119
  Join date : 2012-09-21
  Местолокација : Гевгелија

  Обновен елаборатот на Z3-SOTA Empty Обновен елаборатот на Z3-SOTA

  Пишување by Z39Z Саб Окт 06, 2012 10:42 am

  После неколку месечна работа, која се однесуваше на проверка и уточнување на сите гео-координати и надморските висини на околу 270 планински SOTA врвови во Р. Македонија, додавање два нови, бришење на пет за кои што се утврди дека не го исполнуваат критериумот (од најмалку 150 м релативно извишување од околниот терен), како и промена на топонимските називи согласно официјалните податоци на 53 врва, изготвена е најновата верзија на Z3-SOTA елаборатот кој е со важност од 1-ви октомври годинава.

  Најголемата заслуга за ова ја има Дамјан, Z35BY кој што е назначен за нов менаџер за двата региони (WM - Западна Македонија и EM - Источна Македонија).

  Линк до Z3-SOTA елаборатот (кој што беше проверен и прифатен од централата на SOTA програмот во В. Британија)http://www.sota.org.uk/docs/ARM-Macedonia.pdf


  Информацијата е преземена од Владо - Z35M
  Z33RW
  Z33RW


  Број на мислења : 5
  Join date : 2014-05-30

  Обновен елаборатот на Z3-SOTA Empty Re: Обновен елаборатот на Z3-SOTA

  Пишување by Z33RW Пет Aвг 01, 2014 6:05 pm

  Може не ми е местото да прашам ама дали некој ги има проверено координатите кои се дадени? 
  Само за пример Џами Тепе точно дека се наоѓа на Малешевски Планини, ама тие планини не се помеѓу Штип и Лозово.
  Токму таму ќе ве одведе Google Maps а и Wikimapia ако ги следите координатите 41.7686°N, 22.0081°E 

  Код:
  http://prntscr.com/48k4y0

   Сега е точно Пон Ное 29, 2021 3:28 pm