Радиоаматери на Македонија

Добре дојдовте - форум "Радиоаматери на Македонија"
Радиоаматери на Македонија

Се за радиоаматеризмот и радиоаматерите од Македонија

Keywords

Latest topics

» “ПРИРАЧНИК ЗА АМАТЕРСКА РАДИОГОНИОМЕТРИЈА“
Вто Окт 11, 2016 5:27 pm by Z31RA

» Z30HQ 2014
Сре Aвг 27, 2014 9:06 pm by Z31WW

» Обновен елаборатот на Z3-SOTA
Пет Aвг 01, 2014 6:05 pm by Z33RW

» Скратен дипол за 80m ?!
Пет Aвг 01, 2014 10:23 am by Z31WW

» Staro- Novi clenovi na Radio Amaterskiot Sojuz
Саб Апр 19, 2014 3:26 pm by z35bv

» K5T NA-119
Саб Ное 30, 2013 2:39 pm by z32id

» 10. ARDF Маратон (2. дел)
Пон Окт 07, 2013 3:28 am by Z31EF

» 10. ARDF Маратон (1. дел)
Пон Окт 07, 2013 2:45 am by Z31EF

»  Почина нашиот колега Z34DSV
Нед Сеп 08, 2013 7:24 pm by Z31GH

Декември 2018

ПонВтоСреЧетПетСабНед
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Calendar Calendar

Affiliates

free forum


  Обновен елаборатот на Z3-SOTA

  Share
  avatar
  Z39Z
  Admin

  Број на мислења : 119
  Join date : 2012-09-21
  Местолокација : Гевгелија

  Обновен елаборатот на Z3-SOTA

  Пишување by Z39Z on Саб Окт 06, 2012 10:42 am

  После неколку месечна работа, која се однесуваше на проверка и уточнување на сите гео-координати и надморските висини на околу 270 планински SOTA врвови во Р. Македонија, додавање два нови, бришење на пет за кои што се утврди дека не го исполнуваат критериумот (од најмалку 150 м релативно извишување од околниот терен), како и промена на топонимските називи согласно официјалните податоци на 53 врва, изготвена е најновата верзија на Z3-SOTA елаборатот кој е со важност од 1-ви октомври годинава.

  Најголемата заслуга за ова ја има Дамјан, Z35BY кој што е назначен за нов менаџер за двата региони (WM - Западна Македонија и EM - Источна Македонија).

  Линк до Z3-SOTA елаборатот (кој што беше проверен и прифатен од централата на SOTA програмот во В. Британија)http://www.sota.org.uk/docs/ARM-Macedonia.pdf


  Информацијата е преземена од Владо - Z35M
  avatar
  Z33RW

  Број на мислења : 5
  Join date : 2014-05-30

  Re: Обновен елаборатот на Z3-SOTA

  Пишување by Z33RW on Пет Aвг 01, 2014 6:05 pm

  Може не ми е местото да прашам ама дали некој ги има проверено координатите кои се дадени? 
  Само за пример Џами Тепе точно дека се наоѓа на Малешевски Планини, ама тие планини не се помеѓу Штип и Лозово.
  Токму таму ќе ве одведе Google Maps а и Wikimapia ако ги следите координатите 41.7686°N, 22.0081°E 

  Код:
  http://prntscr.com/48k4y0

   Сега е точно Пон Дек 10, 2018 8:33 am