Радиоаматери на Македонија

Добре дојдовте - форум "Радиоаматери на Македонија"

Радиоаматери на Македонија

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Радиоаматери на Македонија

Се за радиоаматеризмот и радиоаматерите од Македонија

Keywords

Latest topics

» “ПРИРАЧНИК ЗА АМАТЕРСКА РАДИОГОНИОМЕТРИЈА“
4O3T - 2006-та година EmptyВто Окт 11, 2016 5:27 pm by Z31RA

» Z30HQ 2014
4O3T - 2006-та година EmptyСре Aвг 27, 2014 9:06 pm by Z31WW

» Обновен елаборатот на Z3-SOTA
4O3T - 2006-та година EmptyПет Aвг 01, 2014 6:05 pm by Z33RW

» Скратен дипол за 80m ?!
4O3T - 2006-та година EmptyПет Aвг 01, 2014 10:23 am by Z31WW

» Staro- Novi clenovi na Radio Amaterskiot Sojuz
4O3T - 2006-та година EmptyСаб Апр 19, 2014 3:26 pm by z35bv

» K5T NA-119
4O3T - 2006-та година EmptyСаб Ное 30, 2013 2:39 pm by z32id

» 10. ARDF Маратон (2. дел)
4O3T - 2006-та година EmptyПон Окт 07, 2013 3:28 am by Z31EF

» 10. ARDF Маратон (1. дел)
4O3T - 2006-та година EmptyПон Окт 07, 2013 2:45 am by Z31EF

»  Почина нашиот колега Z34DSV
4O3T - 2006-та година EmptyНед Сеп 08, 2013 7:24 pm by Z31GH

Декември 2020

ПонВтоСреЧетПетСабНед
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Calendar Calendar

Affiliates

free forum


  4O3T - 2006-та година

  Z39Z
  Z39Z
  Admin

  Број на мислења : 119
  Join date : 2012-09-21
  Местолокација : Гевгелија

  4O3T - 2006-та година Empty 4O3T - 2006-та година

  Пишување by Z39Z on Вто Окт 09, 2012 7:50 pm

  Почетокот на Август е идеален за оние што уживаат да одржуват врски преку метеорски роеви а некаде околу 10ти секоја година е максимумот на веројатно најпопуларните - Персиди.

  За време на DX фестивалот кој се одржа во Црна Гора главната активност се одвиваше на кратки бранови а да не бидат запоставени УКБ фреквенциите главен виновник беше Антон - ON6NL.

  Јас одамна не бев работел и моето познавање беше уште кога се користеа брзини од 1000 знаци во минута, кога користевме 8 брзински магнетофони, кога имавме проблем со тастување на уредите бидејки брзината од 1000 знаци беше преголема, кога пингот и бурстот моравме да ги слушнеме па да премотуваме назад за да видиме дали може да примиме нешто од тој краток сигнал. Кога 2 антени YU0B (4 антени по 11 елементи) беа закон над законите за овие простори Very Happy а да се комплетира врска минимум беше половина час а најчесто околу 50 минути а уште почесто не се комплетираше бидејки немаше рефлексии од метеорските роеви.

  Го гледам Антон пред него лаптоп компјутер и гледа некои бои во еден прозорец и повремено ке кликне со мишот и таму се појавуват повикувачки знаци со рапорт а не му е вклучено аудио да слуша. Почнавме да правиме муабет во врска со техниката на работа во денешно време и оп 4O3T доби уште еден оператор на УКБ lol!

  За ова активност Антон објави текстови во повеќе магазини и информацијата се појави на повеќе веб страници. Оние што знаат чешки а ги интересира ова материја може да кликнат на http://www.ok2kkw.com/4o/4o_2006.htm а ако не знаат а сакат да прочитат за тоа мајка е http://translate.google.com/
  z35z
  z35z

  Број на мислења : 168
  Join date : 2012-09-22

  4O3T - 2006-та година Empty Re: 4O3T - 2006-та година

  Пишување by z35z on Сре Окт 10, 2012 5:50 am

  :DSefe brkas mi se u bizniso sega dovagat Leonidi pa vo dekemvri Geminidi ke se napise nesto ima vreme
  avatar
  Z35F

  Број на мислења : 10
  Join date : 2012-09-23
  Местолокација : Gevgelija kn11fd

  4O3T - 2006-та година Empty Re: 4O3T - 2006-та година

  Пишување by Z35F on Сре Окт 10, 2012 6:11 am

  avatar
  Z35F

  Број на мислења : 10
  Join date : 2012-09-23
  Местолокација : Gevgelija kn11fd

  4O3T - 2006-та година Empty Re: 4O3T - 2006-та година

  Пишување by Z35F on Сре Окт 10, 2012 6:14 am

  Z39Z
  Z39Z
  Admin

  Број на мислења : 119
  Join date : 2012-09-21
  Местолокација : Гевгелија

  4O3T - 2006-та година Empty Re: 4O3T - 2006-та година

  Пишување by Z39Z on Сре Окт 10, 2012 12:28 pm

  z35z напиша::DSefe brkas mi se u bizniso sega dovagat Leonidi pa vo dekemvri Geminidi ke se napise nesto ima vreme

  Едуцирање на спомени Диме - остаревме веќе новини нема ама историја има Smile

  Sponsored content

  4O3T - 2006-та година Empty Re: 4O3T - 2006-та година

  Пишување by Sponsored content


   Сега е точно Пет Дек 04, 2020 11:11 am