Радиоаматери на Македонија

Добре дојдовте - форум "Радиоаматери на Македонија"

Радиоаматери на Македонија

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Радиоаматери на Македонија

Се за радиоаматеризмот и радиоаматерите од Македонија

Keywords

Latest topics

» “ПРИРАЧНИК ЗА АМАТЕРСКА РАДИОГОНИОМЕТРИЈА“
IARU Region 1 HF/UHF EmptyВто Окт 11, 2016 5:27 pm by Z31RA

» Z30HQ 2014
IARU Region 1 HF/UHF EmptyСре Aвг 27, 2014 9:06 pm by Z31WW

» Обновен елаборатот на Z3-SOTA
IARU Region 1 HF/UHF EmptyПет Aвг 01, 2014 6:05 pm by Z33RW

» Скратен дипол за 80m ?!
IARU Region 1 HF/UHF EmptyПет Aвг 01, 2014 10:23 am by Z31WW

» Staro- Novi clenovi na Radio Amaterskiot Sojuz
IARU Region 1 HF/UHF EmptyСаб Апр 19, 2014 3:26 pm by z35bv

» K5T NA-119
IARU Region 1 HF/UHF EmptyСаб Ное 30, 2013 2:39 pm by z32id

» 10. ARDF Маратон (2. дел)
IARU Region 1 HF/UHF EmptyПон Окт 07, 2013 3:28 am by Z31EF

» 10. ARDF Маратон (1. дел)
IARU Region 1 HF/UHF EmptyПон Окт 07, 2013 2:45 am by Z31EF

»  Почина нашиот колега Z34DSV
IARU Region 1 HF/UHF EmptyНед Сеп 08, 2013 7:24 pm by Z31GH

Декември 2020

ПонВтоСреЧетПетСабНед
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Calendar Calendar

Affiliates

free forum


  IARU Region 1 HF/UHF

  Z36W
  Z36W

  Број на мислења : 197
  Join date : 2012-09-20
  Age : 61
  Местолокација : Stip, Makedonija

  IARU Region 1 HF/UHF Empty IARU Region 1 HF/UHF

  Пишување by Z36W on Нед Ное 04, 2012 10:09 am

  Во моментот е диксуија на рефлекторот на ИАРУ регион 1 за состојбата со 5mhz бандот. Во најголем дел во земјите во ЕУ овој банд не е дозволен или се користи со посебна дозвола за експерименти. На следната конференција на ИАРУ Р-1, по се изгледа ке се расправа по ова прашање, па од тие причини секретарот на ИАРУ Р-1 бара информации за состојбите на овој банд во земјите членки на овој регион. Не знам дали раководството на РСМ има добиено нешто вакво или пак можеби ги прати пораките од тој рефлектор, па не би било на одмет да се одговори и од наша страна. Треба да се види со АЕК и до каде е состојбата со 70 mhz, па и тоа прашање да се актуелизира, односно да се бара да добиеме право и на овој банд кој во голем број на ЕУ земји веќе е дозволен.
  z35z
  z35z

  Број на мислења : 168
  Join date : 2012-09-22

  IARU Region 1 HF/UHF Empty Re: IARU Region 1 HF/UHF

  Пишување by z35z on Нед Ное 04, 2012 1:37 pm

  :Dtoa 70 mhz napred nasi.
  Z39Z
  Z39Z
  Admin

  Број на мислења : 119
  Join date : 2012-09-21
  Местолокација : Гевгелија

  IARU Region 1 HF/UHF Empty Re: IARU Region 1 HF/UHF

  Пишување by Z39Z on Пон Ное 05, 2012 10:37 am

  z35z напиша::Dtoa 70 mhz napred nasi.

  Пред околу 5, 6 години по наговор од Joe, W8GEX се појавив на 5 Мхз и одработив некои врски но не и со него. Пропагациите во подолг временски период кон САД не бе добри на ова фреквенција а и јас го користев клупскиот дипол за 3.5 и 7 МХз - фактички како и да немав антена. Потоа побарав од Звоне - Z35W, (претседател на РСМ) да поднесе барање за експериментално користење на ова фреквентно подрачје но финализирање на иницијативата немаше.
  Z36W
  Z36W

  Број на мислења : 197
  Join date : 2012-09-20
  Age : 61
  Местолокација : Stip, Makedonija

  IARU Region 1 HF/UHF Empty Re: IARU Region 1 HF/UHF

  Пишување by Z36W on Пон Ное 05, 2012 4:38 pm

  Z39Z напиша:
  Пред околу 5, 6 години по наговор од Joe, W8GEX се појавив на 5 Мхз и одработив некои врски но не и со него. Пропагациите во подолг временски период кон САД не бе добри на ова фреквенција а и јас го користев клупскиот дипол за 3.5 и 7 МХз - фактички како и да немав антена. Потоа побарав од Звоне - Z35W, (претседател на РСМ) да поднесе барање за експериментално користење на ова фреквентно подрачје но финализирање на иницијативата немаше.

  Сега е шанса тоа да се легализира, бидејки ќе има ницијатива од ИАРУ Р-1, само што прво овде треба од РСМ да се седне со АЕК и да им се образложи што и како и АЕК на конференција коа ке оди да биде со готов предлог од нивна страна !
  Z35T
  Z35T

  Број на мислења : 18
  Join date : 2012-09-22
  Age : 48
  Местолокација : KN11CR

  IARU Region 1 HF/UHF Empty Re: IARU Region 1 HF/UHF

  Пишување by Z35T on Пон Ное 05, 2012 8:22 pm

  z35z напиша::Dtoa 70 mhz napred nasi.
  A be ke pocnat da ti se mesat u stipkite!!!
  z35z
  z35z

  Број на мислења : 168
  Join date : 2012-09-22

  IARU Region 1 HF/UHF Empty Re: IARU Region 1 HF/UHF

  Пишување by z35z on Вто Ное 06, 2012 9:15 am

  Very Happy Z35T abe so lafes nsto ne te razbiram???
  Z35T
  Z35T

  Број на мислења : 18
  Join date : 2012-09-22
  Age : 48
  Местолокација : KN11CR

  IARU Region 1 HF/UHF Empty Re: IARU Region 1 HF/UHF

  Пишување by Z35T on Вто Ное 06, 2012 12:51 pm

  z35z напиша:Very Happy Z35T abe so lafes nsto ne te razbiram???
  confused confused confused affraid
  Ne se pravi na Toso!!!

  Sponsored content

  IARU Region 1 HF/UHF Empty Re: IARU Region 1 HF/UHF

  Пишување by Sponsored content


   Сега е точно Пет Дек 04, 2020 11:54 am