Радиоаматери на Македонија

Добре дојдовте - форум "Радиоаматери на Македонија"
Радиоаматери на Македонија

Се за радиоаматеризмот и радиоаматерите од Македонија

Keywords

Latest topics

» “ПРИРАЧНИК ЗА АМАТЕРСКА РАДИОГОНИОМЕТРИЈА“
Вто Окт 11, 2016 5:27 pm by Z31RA

» Z30HQ 2014
Сре Aвг 27, 2014 9:06 pm by Z31WW

» Обновен елаборатот на Z3-SOTA
Пет Aвг 01, 2014 6:05 pm by Z33RW

» Скратен дипол за 80m ?!
Пет Aвг 01, 2014 10:23 am by Z31WW

» Staro- Novi clenovi na Radio Amaterskiot Sojuz
Саб Апр 19, 2014 3:26 pm by z35bv

» K5T NA-119
Саб Ное 30, 2013 2:39 pm by z32id

» 10. ARDF Маратон (2. дел)
Пон Окт 07, 2013 3:28 am by Z31EF

» 10. ARDF Маратон (1. дел)
Пон Окт 07, 2013 2:45 am by Z31EF

»  Почина нашиот колега Z34DSV
Нед Сеп 08, 2013 7:24 pm by Z31GH

Јануари 2019

ПонВтоСреЧетПетСабНед
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Calendar Calendar

Affiliates

free forum


  IX. ARDF Маратон - 2012

  Share
  Z31EF
  Z31EF

  Број на мислења : 17
  Join date : 2012-09-20
  Age : 71
  Местолокација : Скопје

  IX. ARDF Маратон - 2012

  Пишување by Z31EF on Нед Окт 07, 2012 10:46 pm

  Денес (07.Окт 2012), по убаво есенско сончево време, на терените во Катлановска Бања се одржа традиционалниот IX. ARDF Маратон. На натпреварот беа присутни преку 70 учесници, од кои 42 натпреварувачи. Задачата за возрасните натпреварувачи беше мошне тешка: требаше да пронајдат 3 Tx на 144 МХз и 5 Tx на 3,5 МХз. Оптималниот пат изнесуваше 9 км. Помладите натпреварувачи ги пронаоѓаа само Tx-овите на 3,5 МХз. Сите натпреварувачи успешно ја извршија поставената задача во зададеното време (240 минути).

  На натпреварот имавме драги гости од Република Бугарија и Република Србија, а беа присутни и се натпреваруваа радиоаматери од Берово и Гевгелија со што придонесоа за меѓународено и поголемо значење на овој натпревар. Во оваа прилика, посебна благодарност за своето присуство на оваа манифестација упатуваме на Алфред Видиц (Z31A), поранешен Претседател на СРЈ и доајен (организатор, конструктор . . .) на ARDF натпреварите во тоа време.

  Пред старт

  Карта на теренот, 240 минути  Стартна линија  Контрола на целта  Цел  Z3 - YU - LZ другарски разговори  Победници


   Сега е точно Чет Јан 24, 2019 6:03 am