Радиоаматери на Македонија

Добре дојдовте - форум "Радиоаматери на Македонија"

Радиоаматери на Македонија

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Радиоаматери на Македонија

Се за радиоаматеризмот и радиоаматерите од Македонија

Keywords

Latest topics

» “ПРИРАЧНИК ЗА АМАТЕРСКА РАДИОГОНИОМЕТРИЈА“
ZL9HR експедиција EmptyВто Окт 11, 2016 5:27 pm by Z31RA

» Z30HQ 2014
ZL9HR експедиција EmptyСре Aвг 27, 2014 9:06 pm by Z31WW

» Обновен елаборатот на Z3-SOTA
ZL9HR експедиција EmptyПет Aвг 01, 2014 6:05 pm by Z33RW

» Скратен дипол за 80m ?!
ZL9HR експедиција EmptyПет Aвг 01, 2014 10:23 am by Z31WW

» Staro- Novi clenovi na Radio Amaterskiot Sojuz
ZL9HR експедиција EmptyСаб Апр 19, 2014 3:26 pm by z35bv

» K5T NA-119
ZL9HR експедиција EmptyСаб Ное 30, 2013 2:39 pm by z32id

» 10. ARDF Маратон (2. дел)
ZL9HR експедиција EmptyПон Окт 07, 2013 3:28 am by Z31EF

» 10. ARDF Маратон (1. дел)
ZL9HR експедиција EmptyПон Окт 07, 2013 2:45 am by Z31EF

»  Почина нашиот колега Z34DSV
ZL9HR експедиција EmptyНед Сеп 08, 2013 7:24 pm by Z31GH

Ноември 2020

ПонВтоСреЧетПетСабНед
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Calendar Calendar

Affiliates

free forum


  ZL9HR експедиција

  avatar
  K0AP

  Број на мислења : 24
  Join date : 2012-09-24

  ZL9HR експедиција Empty ZL9HR експедиција

  Пишување by K0AP on Пон Дек 03, 2012 4:55 am

  ZL9HR (Campbell island) почна со работа од пред два дена.
  Пропагациите во овој дел на Америка поприлично мизерни. Засега успеав да
  го работам на 12 и 20м телеграфија. Веројатно на повеќето активни
  деиксери од Македониија ова нема да им треба за нова земја затоа што
  пред 13 години ZL9CI убаво одработи од тука со скоро 100.000 врски. За
  мене од тука е нова земја, DXCC #314.

  73 Драган KØAP
  Z39Z
  Z39Z
  Admin

  Број на мислења : 119
  Join date : 2012-09-21
  Местолокација : Гевгелија

  ZL9HR експедиција Empty Re: ZL9HR експедиција

  Пишување by Z39Z on Пон Дек 03, 2012 10:46 am

  ZL9CI беше одлична експедиција. Успеав да ги одработам на повеќе фреквенции,онлајн логот не им е во функција па треба да проверам на qsl картичката каде се ги имам одработено.
  avatar
  K0AP

  Број на мислења : 24
  Join date : 2012-09-24

  ZL9HR експедиција Empty Re: ZL9HR експедиција

  Пишување by K0AP on Саб Дек 22, 2012 7:14 pm

  ,,Кој со ѓаолот тикви сади, од глава му се кршат,,. Така и се случи на крај со оваа експедиција. Имено, лидерите на ZL9HR двајца австралијанци со грчко потекло направија растур во тимот со лошо лидерство и посебно поради фактот што сите пари од донации од голем број DX фондации, организации, клубови и поединци ги задржуваат за себе т.е. за нивниот клуб HARAOA. Во тимот имаше осум интернационалци од коишто секој од нив извади од џеб по скоро $9000 за оваа авантура. На крај нормално како што е редот за вакви големи експедиции, одкако ќе се покријат сите трошоци остатокот треба да се подели помеѓу операторите кои извадија пари од свој џеб за да ги покријат трошоците. Меѓутоа ,,лидерите,, на оваа експедиција со грчко потекло не мислеле така и сите пари од донации си ги присвоија и сеуште присвојуваат за себе т.е. за нивниот клуб HARAOA. Голема осуда од страна на радиоаматерската заедница и дебата на оваа тема се води на неколку форуми па кој сака да чита на англиски еве линкови.

  http://www.eham.net/ehamforum/smf/index.php/topic,87013.0.html
  http://dx-world.net/2012/zl9hr-aftermath/comment-page-1/#comments

  73 Драган K0AP
  Z39Z
  Z39Z
  Admin

  Број на мислења : 119
  Join date : 2012-09-21
  Местолокација : Гевгелија

  ZL9HR експедиција Empty Re: ZL9HR експедиција

  Пишување by Z39Z on Саб Дек 22, 2012 8:44 pm

  Грците и кога се 20.000 км одалечени од Елада мора да прават грчки работи.
  Мора да признаеме дека се мајстори за тоа но проблемот е што на другите веќе им се преку глава па толеранцијата за нив веќе станува мислена именка.
  Z39A
  Z39A

  Број на мислења : 16
  Join date : 2012-09-22
  Age : 54
  Местолокација : Stip, Macedonia

  ZL9HR експедиција Empty Re: ZL9HR експедиција

  Пишување by Z39A on Нед Дек 23, 2012 4:26 am

  Epa biznis si e biznis, HI.
  Z39A
  P.S."Lapaj ako se moze, po makedonski"

  Sponsored content

  ZL9HR експедиција Empty Re: ZL9HR експедиција

  Пишување by Sponsored content


   Сега е точно Вто Ное 24, 2020 8:56 am