Радиоаматери на Македонија

Добре дојдовте - форум "Радиоаматери на Македонија"

Радиоаматери на Македонија

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Радиоаматери на Македонија

Се за радиоаматеризмот и радиоаматерите од Македонија

Keywords

Latest topics

» “ПРИРАЧНИК ЗА АМАТЕРСКА РАДИОГОНИОМЕТРИЈА“
Кандидатура за Претседател на РСМ - Z32TO EmptyВто Окт 11, 2016 5:27 pm by Z31RA

» Z30HQ 2014
Кандидатура за Претседател на РСМ - Z32TO EmptyСре Aвг 27, 2014 9:06 pm by Z31WW

» Обновен елаборатот на Z3-SOTA
Кандидатура за Претседател на РСМ - Z32TO EmptyПет Aвг 01, 2014 6:05 pm by Z33RW

» Скратен дипол за 80m ?!
Кандидатура за Претседател на РСМ - Z32TO EmptyПет Aвг 01, 2014 10:23 am by Z31WW

» Staro- Novi clenovi na Radio Amaterskiot Sojuz
Кандидатура за Претседател на РСМ - Z32TO EmptyСаб Апр 19, 2014 3:26 pm by z35bv

» K5T NA-119
Кандидатура за Претседател на РСМ - Z32TO EmptyСаб Ное 30, 2013 2:39 pm by z32id

» 10. ARDF Маратон (2. дел)
Кандидатура за Претседател на РСМ - Z32TO EmptyПон Окт 07, 2013 3:28 am by Z31EF

» 10. ARDF Маратон (1. дел)
Кандидатура за Претседател на РСМ - Z32TO EmptyПон Окт 07, 2013 2:45 am by Z31EF

»  Почина нашиот колега Z34DSV
Кандидатура за Претседател на РСМ - Z32TO EmptyНед Сеп 08, 2013 7:24 pm by Z31GH

Ноември 2020

ПонВтоСреЧетПетСабНед
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Calendar Calendar

Affiliates

free forum


  Кандидатура за Претседател на РСМ - Z32TO

  Z39Z
  Z39Z
  Admin

  Број на мислења : 119
  Join date : 2012-09-21
  Местолокација : Гевгелија

  Кандидатура за Претседател на РСМ - Z32TO Empty Кандидатура за Претседател на РСМ - Z32TO

  Пишување by Z39Z on Пон Окт 01, 2012 8:53 am

  До Радиоаматерски сојуз на Македонија


  Предмет: Кандидатура за претседател на Радиоаматерски сојуз на Македонија
  Подносител: Оливер Табаковски, Z32TO

  Лични податоци:

  Роден 12.10.1971 во Скопје
  Образование:
  Основно образование: ОУ Кочо Рацин - Скопје
  Средно образование: УСО Орце Николов - Скопје
  Високо образование: Универзитет Климент Охридски – Битола Факултет за сообраќајно иженерство ( во тек )
  Брачна состојба: оженет со Анета, две деца Андреј (14г.) и Нина (8г.)

  Радиоаматерски податоци:

  Оператор Ц класа: 1983
  Оператор Б класа: 1988
  Член на државната репрезентација на Македонија во дисциплината ХСТ од 1995 до 2003 со најдобар пласман 5-то место на СП одржано во Бугарија 1997 година
  Главен судија на СП во ХСТ од 2004 до денес
  Претставник на РСМ во работна група за ХСТ во ИАРУ регион 1 од 1998 до 2002 година
  Претседател на работна група за ХСТ во ИАРУ регион 1 од 2002 до денес

  Цели и задачи

  Во изминатиот период забележливо беше големо раздвојување помеѓу членовите на РСМ по ра зни основи: по концепција, по дејност, на лична основа и др. Тоа дко до пад на активностите така и до намалување на членството, а посебно приливот на нови членови од младата генерација.
  Исто така, забележливо е и неприсуството на наши претставници на најголемите манифестации во рамки на радиоаматерската унија: собири, саеми, светски првенства, конференции. Дел од привилегиите кои ги уживаше РСМ во минатото сега се далечна историја. Од тука, со право се поставува едно и единствено прашање помеѓу членството:

  Може ли подобро?

  Длабоко сум уверен дека може, но за тоа ќе биде потребно да се вложи многу труд и е многу потрошено време и се разбира одредени финансиски средства. Свесен дека ова нема да биде ни малку лесна мисија, спемен сум да се соочам со предизвикот и остварување на неколку примарни цели:

  - Консолидација на членството - Прилив на нови членови од најмладите категории - Учество на РСМ на сите важни манифестации под покровителство на ИАРУ - Подобрување на можностите за комуникација преку репетиторска мрежа - Функционирање на правната регулатива со навремено и точно информирање.

  За остварување на овие задачи, ќе биде составен тим, кој ќе биде посветен на извршување на зацртаните активности.
  Се надевам дека оваа кандидатура ќе наиде на разбирање и поддршка од страна на делегатите на собранието на задоволство на целокупното членство на РСМ.

  Со почит
  Подносител
  Скопје 30.09.2012г.
  Оливер Табаковски,Z32TO

   Сега е точно Саб Ное 28, 2020 2:29 am