Радиоаматери на Македонија

Добре дојдовте - форум "Радиоаматери на Македонија"

Радиоаматери на Македонија

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Радиоаматери на Македонија

Се за радиоаматеризмот и радиоаматерите од Македонија

Keywords

Latest topics

» “ПРИРАЧНИК ЗА АМАТЕРСКА РАДИОГОНИОМЕТРИЈА“
Во врска со набавување на станици и радио клубови EmptyВто Окт 11, 2016 5:27 pm by Z31RA

» Z30HQ 2014
Во врска со набавување на станици и радио клубови EmptyСре Aвг 27, 2014 9:06 pm by Z31WW

» Обновен елаборатот на Z3-SOTA
Во врска со набавување на станици и радио клубови EmptyПет Aвг 01, 2014 6:05 pm by Z33RW

» Скратен дипол за 80m ?!
Во врска со набавување на станици и радио клубови EmptyПет Aвг 01, 2014 10:23 am by Z31WW

» Staro- Novi clenovi na Radio Amaterskiot Sojuz
Во врска со набавување на станици и радио клубови EmptyСаб Апр 19, 2014 3:26 pm by z35bv

» K5T NA-119
Во врска со набавување на станици и радио клубови EmptyСаб Ное 30, 2013 2:39 pm by z32id

» 10. ARDF Маратон (2. дел)
Во врска со набавување на станици и радио клубови EmptyПон Окт 07, 2013 3:28 am by Z31EF

» 10. ARDF Маратон (1. дел)
Во врска со набавување на станици и радио клубови EmptyПон Окт 07, 2013 2:45 am by Z31EF

»  Почина нашиот колега Z34DSV
Во врска со набавување на станици и радио клубови EmptyНед Сеп 08, 2013 7:24 pm by Z31GH

Ноември 2020

ПонВтоСреЧетПетСабНед
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Calendar Calendar

Affiliates

free forum


  Во врска со набавување на станици и радио клубови

  avatar
  Nikola-sk

  Број на мислења : 3
  Join date : 2012-11-12

  Во врска со набавување на станици и радио клубови Empty Во врска со набавување на станици и радио клубови

  Пишување by Nikola-sk on Вто Ное 13, 2012 12:36 pm

  Здраво, јас сум Никола од Скопје. Ме заинтересира вашиот форум бидејки сум љубител на радио техника. Сакам да купам рачна радио станица, па да ми посочите од каде може да купам на ново и како се цените за 144MHz, дуал банд или три банд ?
  Евентуално ако се премногу скапи станиците бидејки ова е скапо хоби, да ми кажете каде може во Скопје да се зачленам во некој клуб за радиоаматери каде ке користам нивни станици?
  Фала однапред
  Z39Z
  Z39Z
  Admin

  Број на мислења : 119
  Join date : 2012-09-21
  Местолокација : Гевгелија

  Во врска со набавување на станици и радио клубови Empty Re: Во врска со набавување на станици и радио клубови

  Пишување by Z39Z on Вто Ное 13, 2012 10:53 pm

  Никола здраво...
  Факт е дека нема бизнис од радиоаматери во Македонија па и нема некоја понуда на радиостаници. До пред некоја година Митко - Z31MA преку неговата фирма увезуваше опрема претежно од јапонската компанија YAESU која е една од трите водечки светски фирми во ова област. Мислам дека најдобро е сепак да купиш од странство - опции има многу.
  На форумот има радиоаматери од Скопје па се надевам дека ќе ти се јават. Ако не се вклучи некој овие денови на форумот јас ке ти ги дадам потребните информации.

  73' Z39Z

  Венци Ристов - администратор на форумот "Радиоаматери на Македонија"
  avatar
  z31rm

  Број на мислења : 3
  Join date : 2012-10-03

  Во врска со набавување на станици и радио клубови Empty Re: Во врска со набавување на станици и радио клубови

  Пишување by z31rm on Сре Ное 14, 2012 7:26 am

  ЗЗ Никола,

  Ако смеам да речам , добредојде во (за мене а и на многумина други ) многу интересниот свет на радиоаматеризмот иако во Македонија тоа не е баш така.
  Нажалост , и кај нас има познати недоразбирања и препукувања како и во другите сегменти на нашето општество.
  Како и сите добронамерни , и јас се надевам на пребродување на овие состојби.

  Апропо твојот интерес за радиоаматерски уред , сосема солидна понуда се и кинески уреди кои можеш лесно да ги најдеш на www//ebay.com или www//ebay.de .Моето мислење и искуство во користењето и на овај начин на купување и на овие производи од Кина е солидно. Се надевам дека и тебе ќе ти послужи добро.
  Секако , на овие страници можеш да најдеш стотици понуди за иста опрема но секако со повисоки цени и други ограничувања.

  Поздрав од Битола-градот на чкембарите.

  Радиоаматерски поздрав - 73!

  Тодор Z31RM
  avatar
  z35wtf

  Број на мислења : 3
  Join date : 2012-09-23

  Во врска со набавување на станици и радио клубови Empty Re: Во врска со набавување на станици и радио клубови

  Пишување by z35wtf on Сре Ное 14, 2012 10:08 am

  Најблиску ти е Солун, провери на www.wouxun.gr Smile Исто така може да нарачаш и од кина директ (во зависност дали имаш paypal или не, имаш различни сајтови) - побарај на www.dx.com, www.asiaradiosales.com, www.409shop.com...

  Dual-band станици имаш за 50 до 100 еур отприлика.

  73,
  Atko - z35wtf
  avatar
  Nikola-sk

  Број на мислења : 3
  Join date : 2012-11-12

  Во врска со набавување на станици и радио клубови Empty Re: Во врска со набавување на станици и радио клубови

  Пишување by Nikola-sk on Сре Ное 14, 2012 2:42 pm

  Фала ви многу за информациите, се надевам дека во скоро време ке набавам станица и ке се слушаме, во меѓувреме ако некој знае и каде има радио клубови во Скопје нека пише.
  73
  Z39Z
  Z39Z
  Admin

  Број на мислења : 119
  Join date : 2012-09-21
  Местолокација : Гевгелија

  Во врска со набавување на станици и радио клубови Empty Re: Во врска со набавување на станици и радио клубови

  Пишување by Z39Z on Сре Ное 14, 2012 9:16 pm

  Nikola-sk напиша:Фала ви многу за информациите, се надевам дека во скоро време ке набавам станица и ке се слушаме, во меѓувреме ако некој знае и каде има радио клубови во Скопје нека пише.
  73

  Има неколку радио клуба кои се уште функционират на овој или оној начин Wink
  Очекувам скопјани да се јават и да те упатат но нешто ги нема деновиве.

  Што се однесува до радиоаматерски информации од локален карактер има и две дискусиони групи на yahoo.

  Првата датира од 2001 година - http://groups.yahoo.com/group/Z3-DXClub/

  Втората дискусиона група е радиоаматери на Македонија која што ја стартувавме на 2-ри август ова година - http://groups.yahoo.com/group/radioamateri а по иницијатива на неколкумина радиоаматери претежно од Штип го направивме и овој форум на кој што се зачлени и ти.

  Имаме и веб страница (официјална на сојузот на радиоаматери на Македонија) која што не е ажурурана во последно време но може доста информации да се добијат од неа http://z37rsm.org.mk
  avatar
  Z31GH

  Број на мислења : 13
  Join date : 2012-10-22
  Age : 40
  Местолокација : Bitola

  Во врска со набавување на станици и радио клубови Empty Re: Во врска со набавување на станици и радио клубови

  Пишување by Z31GH on Чет Ное 15, 2012 7:14 pm

  Здраво Никола.
  Баш добро што се интересираш за ова хоби и верувај вреди.
  Сепак ако сакаш легално да користиш радиостаница за 144 мегахерци каква што бараш, добро би било да положиш радиоаматерски испит. со тоа добиваш право и дозвола за користење на таа фреквенција.

  Sponsored content

  Во врска со набавување на станици и радио клубови Empty Re: Во врска со набавување на станици и радио клубови

  Пишување by Sponsored content


   Сега е точно Саб Ное 28, 2020 2:10 am