Радиоаматери на Македонија

Добре дојдовте - форум "Радиоаматери на Македонија"

Радиоаматери на Македонија

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Радиоаматери на Македонија

Се за радиоаматеризмот и радиоаматерите од Македонија

Keywords

Latest topics

» “ПРИРАЧНИК ЗА АМАТЕРСКА РАДИОГОНИОМЕТРИЈА“
ДОБРО ДОЈДЕ    - Page 2 EmptyВто Окт 11, 2016 5:27 pm by Z31RA

» Z30HQ 2014
ДОБРО ДОЈДЕ    - Page 2 EmptyСре Aвг 27, 2014 9:06 pm by Z31WW

» Обновен елаборатот на Z3-SOTA
ДОБРО ДОЈДЕ    - Page 2 EmptyПет Aвг 01, 2014 6:05 pm by Z33RW

» Скратен дипол за 80m ?!
ДОБРО ДОЈДЕ    - Page 2 EmptyПет Aвг 01, 2014 10:23 am by Z31WW

» Staro- Novi clenovi na Radio Amaterskiot Sojuz
ДОБРО ДОЈДЕ    - Page 2 EmptyСаб Апр 19, 2014 3:26 pm by z35bv

» K5T NA-119
ДОБРО ДОЈДЕ    - Page 2 EmptyСаб Ное 30, 2013 2:39 pm by z32id

» 10. ARDF Маратон (2. дел)
ДОБРО ДОЈДЕ    - Page 2 EmptyПон Окт 07, 2013 3:28 am by Z31EF

» 10. ARDF Маратон (1. дел)
ДОБРО ДОЈДЕ    - Page 2 EmptyПон Окт 07, 2013 2:45 am by Z31EF

»  Почина нашиот колега Z34DSV
ДОБРО ДОЈДЕ    - Page 2 EmptyНед Сеп 08, 2013 7:24 pm by Z31GH

Декември 2020

ПонВтоСреЧетПетСабНед
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Calendar Calendar

Affiliates

free forum


  ДОБРО ДОЈДЕ

  avatar
  YU2DXB - Бојан

  Број на мислења : 4
  Join date : 2012-10-09
  Age : 51
  Местолокација : Pirot,Srbija

  ДОБРО ДОЈДЕ    - Page 2 Empty Re: ДОБРО ДОЈДЕ

  Пишување by YU2DXB - Бојан on Вто Окт 16, 2012 11:23 pm

  Kolege cestitam vam na pobedi u fudbalu.
  Z36W
  Z36W

  Број на мислења : 197
  Join date : 2012-09-20
  Age : 61
  Местолокација : Stip, Makedonija

  ДОБРО ДОЈДЕ    - Page 2 Empty Re: ДОБРО ДОЈДЕ

  Пишување by Z36W on Сре Окт 17, 2012 7:21 am

  YU2DXB - Бојан напиша:Kolege cestitam vam na pobedi u fudbalu.

  Hvala Bojane ... nisam gledao utakmicu ali komentare koje sam cuo je da to i nije puno licilo na futbal Smile
  avatar
  YU2DXB - Бојан

  Број на мислења : 4
  Join date : 2012-10-09
  Age : 51
  Местолокација : Pirot,Srbija

  ДОБРО ДОЈДЕ    - Page 2 Empty Re: ДОБРО ДОЈДЕ

  Пишување by YU2DXB - Бојан on Вто Окт 23, 2012 4:29 pm

  Obavestenje za Dime Z35Z...
  evo jedna radio stanica za air-band pa ako je interesantna mozete je nabaviti.Dime ako mozes javi se ili na cros band ili na forum...pozdrav,73!
  http://www.sportys.com/pilotshop/product/9574?fb_action_ids=493664937333497&fb_action_types=og.likes&fb_source=other_multiline&action_object_map=%7B"49366493733
  avatar
  cyber2smile

  Број на мислења : 2
  Join date : 2012-10-31

  ДОБРО ДОЈДЕ    - Page 2 Empty Re: ДОБРО ДОЈДЕ

  Пишување by cyber2smile on Сре Окт 31, 2012 3:18 pm

  добро ве најдов радиоаматери Smile

  Имам едно прашање до вас, сакам да регистрирам радио клуб. Наскоро доаѓам во МК. Дали знаете што се е потребно или некој линк за потребната документација итн  поздрав
  Z36W
  Z36W

  Број на мислења : 197
  Join date : 2012-09-20
  Age : 61
  Местолокација : Stip, Makedonija

  ДОБРО ДОЈДЕ    - Page 2 Empty Re: ДОБРО ДОЈДЕ

  Пишување by Z36W on Сре Окт 31, 2012 3:22 pm

  cyber2smile напиша:добро ве најдов радиоаматери Smile

  Имам едно прашање до вас, сакам да регистрирам радио клуб. Наскоро доаѓам во МК. Дали знаете што се е потребно или некој линк за потребната документација итн  поздрав

  Регистрацијата се врши во Централниот регистар. За таа цел потребен ти е Статут на радио клубот и уште неколку документи кои ке ги најдеш на страната на Централниот регистар, кај документи за регистрирање на здружение на граѓани.
  Z39Z
  Z39Z
  Admin

  Број на мислења : 119
  Join date : 2012-09-21
  Местолокација : Гевгелија

  ДОБРО ДОЈДЕ    - Page 2 Empty Re: ДОБРО ДОЈДЕ

  Пишување by Z39Z on Сре Окт 31, 2012 9:26 pm

  cyber2smile напиша:добро ве најдов радиоаматери Smile

  Имам едно прашање до вас, сакам да регистрирам радио клуб. Наскоро доаѓам во МК. Дали знаете што се е потребно или некој линк за потребната документација итн  поздрав

  Добре ни дојде и драго ми е што се зачлени на нашиот форум кој што го стартувавме неодамна и кој што е од отворен тип.
  Скоро сите членови на форумот меѓусебно се познаваме со години па ме интересира ако сакаш да ни дадеш кратка информација за тебе ( радиоаматерски податоци )сепак cyber2smile не ни кажува ништо Question

  73' Z39Z - Администратор на форумот
  avatar
  cyber2smile

  Број на мислења : 2
  Join date : 2012-10-31

  ДОБРО ДОЈДЕ    - Page 2 Empty Re: ДОБРО ДОЈДЕ

  Пишување by cyber2smile on Пон Ное 05, 2012 2:03 pm

  Немам радиоаматерски податоци, работам како радиоператор надвор од македонија, професионално...

  Затоа и поставив прашање за добивање дозволи и слично, но како што гледам и сајтот не ви е update, а најверојатно како и се во Македонија така и овој сегмент е зафатен со бирократски лавиринти каде што има секакви опструкции од лични интереси

  ок, ќе се снајдам за дозволи и без ваша помош, но како некаков сојуз би требало да имате информации за полесно новите заинтересирани “членови“ да се снајдат - тоа би требало да ви е цел....

  Како и да е , наскоро доаѓам во Македонија и сериозно ќе се зафатам со оваа тематика, а најверојатно ќе ви бидам и квалитетна конкуренција како клуб, а не како поединец

  поздрав,

  tnx for info z36w
  avatar
  K0AP

  Број на мислења : 24
  Join date : 2012-09-24

  ДОБРО ДОЈДЕ    - Page 2 Empty Re: ДОБРО ДОЈДЕ

  Пишување by K0AP on Пон Ное 05, 2012 3:24 pm

  cyber2smile напиша:Немам радиоаматерски податоци, работам како радиоператор надвор од македонија, професионално...

  Затоа и поставив прашање за добивање дозволи и слично, но како што гледам и сајтот не ви е update, а најверојатно како и се во Македонија така и овој сегмент е зафатен со бирократски лавиринти каде што има секакви опструкции од лични интереси

  ок, ќе се снајдам за дозволи и без ваша помош, но како некаков сојуз би требало да имате информации за полесно новите заинтересирани “членови“ да се снајдат - тоа би требало да ви е цел....

  Како и да е , наскоро доаѓам во Македонија и сериозно ќе се зафатам со оваа тематика, а најверојатно ќе ви бидам и квалитетна конкуренција како клуб, а не како поединец

  поздрав,

  tnx for info z36w

  cyber2smile многу си мистериозен. Ни име оставаш, ни од каде си... а бараш информации и веднаш почнуваш да критикуваш. Нели треба прво да се представиш па после се друго?

  73 Драган K0AP
  Z39Z
  Z39Z
  Admin

  Број на мислења : 119
  Join date : 2012-09-21
  Местолокација : Гевгелија

  ДОБРО ДОЈДЕ    - Page 2 Empty Re: ДОБРО ДОЈДЕ

  Пишување by Z39Z on Пон Ное 05, 2012 5:15 pm

  Форумот е приватна иницијатива на повеќе радиоаматери додека веб страницата на РСМ е официјална страница на организацијата. Дали ке има промени на веб страницата зависи од раководството кое треба да изработи нова стратегија за функционирање.
  73' Z39Z
  Z36W
  Z36W

  Број на мислења : 197
  Join date : 2012-09-20
  Age : 61
  Местолокација : Stip, Makedonija

  ДОБРО ДОЈДЕ    - Page 2 Empty Re: ДОБРО ДОЈДЕ

  Пишување by Z36W on Пон Ное 05, 2012 5:20 pm

  cyber2smile напиша:Немам радиоаматерски податоци, работам како радиоператор надвор од македонија, професионално...

  Затоа и поставив прашање за добивање дозволи и слично, но како што гледам и сајтот не ви е update, а најверојатно како и се во Македонија така и овој сегмент е зафатен со бирократски лавиринти каде што има секакви опструкции од лични интереси

  ок, ќе се снајдам за дозволи и без ваша помош, но како некаков сојуз би требало да имате информации за полесно новите заинтересирани “членови“ да се снајдат - тоа би требало да ви е цел....

  Како и да е , наскоро доаѓам во Македонија и сериозно ќе се зафатам со оваа тематика, а најверојатно ќе ви бидам и квалитетна конкуренција како клуб, а не како поединец

  поздрав,

  tnx for info z36w

  cyber2smile, твоето прашање беше како да регистрираш клуб а не како да постанеш радиоаматер, затоа не ти држат избрзаните заклучоци дека никој не сака да ти помогне. За да постанеш радиоаматер треба да положиш радио операторски испит пред комисија на Агенцијата за Електронски комуникации. Иситот можеш сам да го закажеш или пак преку сојузот. За формирањето на радио клуб ти треба минимум од 5 луѓе кои и немора да се радиоаматери, исто како и секое здружение на граѓани и регистрирањето оди преку Централниот регистар на Македонија. Секако пред тоа требаш да имаш Статут на радио клубот и Одлуки за формирање, избор на тела и сл.
  Ти кога ке дојдеш слободно јави се па колку можеме ке ти помогнеме !

  73 Венцо Z36W
  Z39Z
  Z39Z
  Admin

  Број на мислења : 119
  Join date : 2012-09-21
  Местолокација : Гевгелија

  ДОБРО ДОЈДЕ    - Page 2 Empty Re: ДОБРО ДОЈДЕ

  Пишување by Z39Z on Вто Ное 06, 2012 6:52 am

  Добредојде за новиот член на форумот - RFDX.
  avatar
  RFDX

  Број на мислења : 4
  Join date : 2012-11-05

  ДОБРО ДОЈДЕ    - Page 2 Empty Re: ДОБРО ДОЈДЕ

  Пишување by RFDX on Вто Ное 06, 2012 12:21 pm

  Добро ве најдов колеѓи
  Z36W
  Z36W

  Број на мислења : 197
  Join date : 2012-09-20
  Age : 61
  Местолокација : Stip, Makedonija

  ДОБРО ДОЈДЕ    - Page 2 Empty Re: ДОБРО ДОЈДЕ

  Пишување by Z36W on Сре Ное 07, 2012 4:15 pm

  Добро дојде за 50-иот член на Форумот OC Stanisa Zaklan YU7AC Wink
  avatar
  Z31GH

  Број на мислења : 13
  Join date : 2012-10-22
  Age : 40
  Местолокација : Bitola

  ДОБРО ДОЈДЕ    - Page 2 Empty Re: ДОБРО ДОЈДЕ

  Пишување by Z31GH on Саб Ное 10, 2012 8:22 pm

  cyber2smile напиша:Немам радиоаматерски податоци, работам како радиоператор надвор од македонија, професионално...

  Затоа и поставив прашање за добивање дозволи и слично, но како што гледам и сајтот не ви е update, а најверојатно како и се во Македонија така и овој сегмент е зафатен со бирократски лавиринти каде што има секакви опструкции од лични интереси

  ок, ќе се снајдам за дозволи и без ваша помош, но како некаков сојуз би требало да имате информации за полесно новите заинтересирани “членови“ да се снајдат - тоа би требало да ви е цел....

  Како и да е , наскоро доаѓам во Македонија и сериозно ќе се зафатам со оваа тематика, а најверојатно ќе ви бидам и квалитетна конкуренција како клуб, а не како поединец

  поздрав,

  tnx for info z36w

  Woooooooooowwwwwwwwwww, ова ме погоде право во срцето
  avatar
  KONTE

  Број на мислења : 2
  Join date : 2012-10-04

  ДОБРО ДОЈДЕ    - Page 2 Empty za z38w i z39z

  Пишување by KONTE on Чет Ное 15, 2012 10:48 pm

  radioamater vo 5cyz, od ( ..70g.),sega (key down ) rabotev vo 5rsm znak xkw,a sega povekje vreme (pred penzija Pak nazad formalno kw.... Z32KW ! za onie koi me zaboravile tnx!
  Z36W
  Z36W

  Број на мислења : 197
  Join date : 2012-09-20
  Age : 61
  Местолокација : Stip, Makedonija

  ДОБРО ДОЈДЕ    - Page 2 Empty Re: ДОБРО ДОЈДЕ

  Пишување by Z36W on Пет Ное 16, 2012 9:45 am

  KONTE напиша:radioamater vo 5cyz, od ( ..70g.),sega (key down ) rabotev vo 5rsm znak xkw,a sega povekje vreme (pred penzija Pak nazad formalno kw.... Z32KW ! za onie koi me zaboravile tnx!

  Ne si zbaraven ama ako ne se aktiviras malku poveke ke te zaboravime Smile Aj naskoro, kako sto spomna, ke imas poveke vreme pa ke si poaktiven. Barem tuka neli ... nekoj sovet i od tebe nema da e na odmet Smile
  Z36W
  Z36W

  Број на мислења : 197
  Join date : 2012-09-20
  Age : 61
  Местолокација : Stip, Makedonija

  ДОБРО ДОЈДЕ    - Page 2 Empty Re: ДОБРО ДОЈДЕ

  Пишување by Z36W on Пет Ное 16, 2012 9:46 am

  Aj dobro dojde i za Zoki ex: Z32KO !
  z35z
  z35z

  Број на мислења : 168
  Join date : 2012-09-22

  ДОБРО ДОЈДЕ    - Page 2 Empty Re: ДОБРО ДОЈДЕ

  Пишување by z35z on Пет Ное 16, 2012 5:55 pm

  Abe ovaj kiber smile ke dovaga vo Makedonija a koristi makedonski provajder ,Admine obrni vnimanie na chlenstvoto
  Z39Z
  Z39Z
  Admin

  Број на мислења : 119
  Join date : 2012-09-21
  Местолокација : Гевгелија

  ДОБРО ДОЈДЕ    - Page 2 Empty Re: ДОБРО ДОЈДЕ

  Пишување by Z39Z on Пет Ное 16, 2012 9:07 pm

  z35z напиша:Abe ovaj kiber smile ke dovaga vo Makedonija a koristi makedonski provajder ,Admine obrni vnimanie na chlenstvoto

  Како администратор имам можност да видам кој од каде се логира и како член а и како гостин. Споменатиот кибер 2 смиле Laughing очигледно е од нашата фела па ако сака да се крие слободно нека продолжи. Кога видов дека добро ги познава работите намерно го оставив да биде член и не го избришав неговиот профил.
  Z32DK
  Z32DK

  Број на мислења : 1
  Join date : 2012-11-11
  Age : 68
  Местолокација : Kumanovo

  ДОБРО ДОЈДЕ    - Page 2 Empty Re: ДОБРО ДОЈДЕ

  Пишување by Z32DK on Пет Ное 16, 2012 10:04 pm

  Има некој работи за кои се каеме пред да ги направиме,а сепак ги правиме !
  avatar
  Z31GH

  Број на мислења : 13
  Join date : 2012-10-22
  Age : 40
  Местолокација : Bitola

  ДОБРО ДОЈДЕ    - Page 2 Empty Re: ДОБРО ДОЈДЕ

  Пишување by Z31GH on Сре Ное 21, 2012 7:25 pm

  Точно така, мислам дека за она каењето има и една многу јака поговорка Smile
  avatar
  z35wtf

  Број на мислења : 3
  Join date : 2012-09-23

  ДОБРО ДОЈДЕ    - Page 2 Empty Re: ДОБРО ДОЈДЕ

  Пишување by z35wtf on Пет Ное 23, 2012 4:11 pm

  Dobredojde i za Z31Z! Smile
  Z39Z
  Z39Z
  Admin

  Број на мислења : 119
  Join date : 2012-09-21
  Местолокација : Гевгелија

  ДОБРО ДОЈДЕ    - Page 2 Empty Re: ДОБРО ДОЈДЕ

  Пишување by Z39Z on Саб Ное 24, 2012 12:32 am

  z35wtf напиша:Dobredojde i za Z31Z! Smile

  Z31Z е член со реден број 50 cheers
  Мислев дека до ова бројка ке ни треба повеќе време но како и за многу други работи и за ова не сум бил во право - буткаме сега накај 100-ката, навали радиоаматерски народе Very Happy
  Z39Z
  Z39Z
  Admin

  Број на мислења : 119
  Join date : 2012-09-21
  Местолокација : Гевгелија

  ДОБРО ДОЈДЕ    - Page 2 Empty Re: ДОБРО ДОЈДЕ

  Пишување by Z39Z on Саб Дек 01, 2012 2:31 pm

  Добро дојде за новиот член на форумот Сашо Јаневски - Z34SAZ
  z35z
  z35z

  Број на мислења : 168
  Join date : 2012-09-22

  ДОБРО ДОЈДЕ    - Page 2 Empty Re: ДОБРО ДОЈДЕ

  Пишување by z35z on Пон Дек 03, 2012 7:33 pm

  Z34SIK Dobro dojde Igor

  Sponsored content

  ДОБРО ДОЈДЕ    - Page 2 Empty Re: ДОБРО ДОЈДЕ

  Пишување by Sponsored content


   Сега е точно Чет Дек 03, 2020 7:08 pm