Радиоаматери на Македонија

Добре дојдовте - форум "Радиоаматери на Македонија"

Радиоаматери на Македонија

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Радиоаматери на Македонија

Се за радиоаматеризмот и радиоаматерите од Македонија

Keywords

Latest topics

» “ПРИРАЧНИК ЗА АМАТЕРСКА РАДИОГОНИОМЕТРИЈА“
CQ WW SSB   EmptyВто Окт 11, 2016 5:27 pm by Z31RA

» Z30HQ 2014
CQ WW SSB   EmptyСре Aвг 27, 2014 9:06 pm by Z31WW

» Обновен елаборатот на Z3-SOTA
CQ WW SSB   EmptyПет Aвг 01, 2014 6:05 pm by Z33RW

» Скратен дипол за 80m ?!
CQ WW SSB   EmptyПет Aвг 01, 2014 10:23 am by Z31WW

» Staro- Novi clenovi na Radio Amaterskiot Sojuz
CQ WW SSB   EmptyСаб Апр 19, 2014 3:26 pm by z35bv

» K5T NA-119
CQ WW SSB   EmptyСаб Ное 30, 2013 2:39 pm by z32id

» 10. ARDF Маратон (2. дел)
CQ WW SSB   EmptyПон Окт 07, 2013 3:28 am by Z31EF

» 10. ARDF Маратон (1. дел)
CQ WW SSB   EmptyПон Окт 07, 2013 2:45 am by Z31EF

»  Почина нашиот колега Z34DSV
CQ WW SSB   EmptyНед Сеп 08, 2013 7:24 pm by Z31GH

Ноември 2020

ПонВтоСреЧетПетСабНед
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Calendar Calendar

Affiliates

free forum


  CQ WW SSB

  Z36W
  Z36W

  Број на мислења : 197
  Join date : 2012-09-20
  Age : 61
  Местолокација : Stip, Makedonija

  CQ WW SSB   Empty CQ WW SSB

  Пишување by Z36W on Пет Сеп 28, 2012 9:10 am

  Соработката помеѓу Z37M и HG6N продолжува. Оваа година заедничка активност ке бидат учествата во двата дела од CQWW натпреварот, SSB и CW. За CQ WW SSB засега опцијата е да се работи во категоријата М/2 но можно е да се оди и на М/М. Од вторник 23.10 Сушево ке биде градилиште Smile, во смисла на поставување антени, работни места итн ...
  За сите активности од денес па натака, членовите на овој Форум ке бидат редовно известувани !
  Z36W
  Z36W

  Број на мислења : 197
  Join date : 2012-09-20
  Age : 61
  Местолокација : Stip, Makedonija

  CQ WW SSB   Empty Re: CQ WW SSB

  Пишување by Z36W on Вто Окт 16, 2012 9:54 am

  За реализација на овие две активности, од АЕК е добиен повикувачки знак Z38N, односно истиот знак со кој работевме 2006 година.
  Z36W
  Z36W

  Број на мислења : 197
  Join date : 2012-09-20
  Age : 61
  Местолокација : Stip, Makedonija

  CQ WW SSB   Empty Re: CQ WW SSB

  Пишување by Z36W on Вто Окт 30, 2012 9:15 am

  Уххххх каква недела ... Бидна и CQ WW SSB, но кој се впечатоците ? Генерално сите учесници се повеќе од задовлни, мислам на учесниците од двете страни, HA и Z3. Недела која сите ќе ја паметиме пред се по прекрасното дружење, на новите искуства стекнати за целото ова време и по реализираниот натпревар во кој од одредени причини е постигнато тоа што е постигнато Smile Имајки во предвид дека овој натпревар е реализиран во експедициски стил, бидејки 90% од опремата беше донесена и монтирана во деновите пред контестот. За жал овој пат присуството на Murphy беше претерано Evil or Very Mad Во старт ни откажаа неколку линеари, работната соба скоро цело време наликуваше на лабараторија за поправка на уреди Smile во саботата наутро не зафати невреме проследено со силен ветер кој напрво ги покоси вертикалките за 80м, го легна бимот за 20м при што го скрши и ротаторот (HAM-IV), Проблеми со ротаторите на нашиот бим за 15м и TH6DX ... и се на се многу проблеми но и покрај тоа сепак успеавме да оствариме резултат кој не е ептен за потценување, расположението кај сите нас да биде на високо ниво и на крајот сите да бидеме задоволни. SSB-то како моде не е ниту наша ниту на нашите пријатели омилeна врста на работа, затоа голем дел од овие проблеми ке бидат надминати за CW-делот. Еве го во прилог и резултатот од нашето работење.

  CQ WW SSB   14vqsso

  z35z
  z35z

  Број на мислења : 168
  Join date : 2012-09-22

  CQ WW SSB   Empty Re: CQ WW SSB

  Пишување by z35z on Вто Окт 30, 2012 11:46 am

  Very Happy E ovija Stipjani preteraa veke.....kako da nema drug klub vo Z3.
  avatar
  Z35F

  Број на мислења : 10
  Join date : 2012-09-23
  Местолокација : Gevgelija kn11fd

  CQ WW SSB   Empty Re: CQ WW SSB

  Пишување by Z35F on Вто Окт 30, 2012 12:08 pm

  Ama ic ne e za potcenuvanje...I pokraj site problemi sto ste gi imale ...Odlicno odraboteno CESTITKI
  Z39Z
  Z39Z
  Admin

  Број на мислења : 119
  Join date : 2012-09-21
  Местолокација : Гевгелија

  CQ WW SSB   Empty Re: CQ WW SSB

  Пишување by Z39Z on Вто Окт 30, 2012 12:35 pm

  Одличен резултат - честито нека е новиот рекорд lol!
  И јас направив мој рекорд во овој натпревар - само не сум сигурен дали беа 32 или 33 врски на сите бандови Laughing
  Z39Z
  Z39Z
  Admin

  Број на мислења : 119
  Join date : 2012-09-21
  Местолокација : Гевгелија

  CQ WW SSB   Empty Re: CQ WW SSB

  Пишување by Z39Z on Вто Окт 30, 2012 12:39 pm

  Фантастичен резултат за овие простори направи комшијата Z30A работејки од контест локацијата на Симо YT3M.

  Call: YT3M
  Operator(s): Z30A
  Station: YT3M

  Class: SOSB/20 HP
  QTH: Vrba
  Operating Time (hrs): 40

  Summary:
  Band QSOs Zones Countries
  ------------------------------
  160:
  80:
  40: 3437 37 135
  20:
  15:
  10:
  ------------------------------
  Total: 3437 37 135 Total Score = 1,057,284

  Club:

  Comments:

  73 Zlatko, Z30A
  Z36W
  Z36W

  Број на мислења : 197
  Join date : 2012-09-20
  Age : 61
  Местолокација : Stip, Makedonija

  CQ WW SSB   Empty Re: CQ WW SSB

  Пишување by Z36W on Вто Окт 30, 2012 3:19 pm

  Eve kako izgledase prviot den so raspakuvanje na opremata !

  CQ WW SSB   2emzx1e

  CQ WW SSB   1zzp4z7

  CQ WW SSB   Anio2t

  CQ WW SSB   2rogi9y
  Z36W
  Z36W

  Број на мислења : 197
  Join date : 2012-09-20
  Age : 61
  Местолокација : Stip, Makedonija

  CQ WW SSB   Empty Re: CQ WW SSB

  Пишување by Z36W on Вто Окт 30, 2012 3:56 pm

  Postavuvanje na PPS-ite

  CQ WW SSB   2ur1m6h

  CQ WW SSB   6p3tc7

  CQ WW SSB   2j0gt50

  CQ WW SSB   156acdk

  CQ WW SSB   Hrn40l

  avatar
  K0AP

  Број на мислења : 24
  Join date : 2012-09-24

  CQ WW SSB   Empty Re: CQ WW SSB

  Пишување by K0AP on Вто Окт 30, 2012 4:08 pm

  Odlicen rezultat. Od uredi Elecraft K3 li koristite ili Kenwood TS590?

  73 Dragan K0AP
  Z36W
  Z36W

  Број на мислења : 197
  Join date : 2012-09-20
  Age : 61
  Местолокација : Stip, Makedonija

  CQ WW SSB   Empty Re: CQ WW SSB

  Пишување by Z36W on Вто Окт 30, 2012 4:22 pm

  Postavuvanje na anteni

  CQ WW SSB   2uf5czm

  CQ WW SSB   Wwf7o9

  CQ WW SSB   28qrqlv

  CQ WW SSB   10866ue

  CQ WW SSB   149pc06
  Z36W
  Z36W

  Број на мислења : 197
  Join date : 2012-09-20
  Age : 61
  Местолокација : Stip, Makedonija

  CQ WW SSB   Empty Re: CQ WW SSB

  Пишување by Z36W on Вто Окт 30, 2012 4:27 pm

  K0AP напиша:Odlicen rezultat. Od uredi Elecraft K3 li koristite ili Kenwood TS590?

  73 Dragan K0AP

  Zdravo Dragance, prvo fala ti na QSO'to Smile ... Od uredi imase 5 komada TS950sdx, 2 komada K3 i nasiot FT-1000mp. Osven nasiot na koj od vreme na vreme nekoj ke slusase drugite bea site vo funkcija. Nas ne ne mnogu odusevi K3-to ama ovie SDX-ovie se super Smile


  Последната промена е направена од Z36W на Вто Окт 30, 2012 4:49 pm. Мислењето е променето 1 пати
  avatar
  K0AP

  Број на мислења : 24
  Join date : 2012-09-24

  CQ WW SSB   Empty Re: CQ WW SSB

  Пишување by K0AP on Вто Окт 30, 2012 4:39 pm

  Z36W напиша:
  Zdravo Dragance, prvo fala ti na QSO'to Smile ... Od uredi imase 4 komada TS950sdx, 2 komada K3 i nasiot FT-1000mp. Osven nasiot na koj od vreme na vreme nekoj ke slusase drugite bea site vo funkcija. Nas ne ne mnogu odusevi K3-to ama ovie SDX-ovie se super Smile

  K3 e superioren na CW. Sigurno ke gi koristete i za CQWW CW pa ke kazete komentari posle. TS950SDX ima mnogu podobro (poprijatno za uvo) audio na SSB i za toa ste vooduseveni. Smile

  73 K0AP
  Z36W
  Z36W

  Број на мислења : 197
  Join date : 2012-09-20
  Age : 61
  Местолокација : Stip, Makedonija

  CQ WW SSB   Empty Re: CQ WW SSB

  Пишување by Z36W on Вто Окт 30, 2012 5:03 pm

  Kontest operation !

  CQ WW SSB   B4ib2v

  CQ WW SSB   29qfwjm

  CQ WW SSB   Eg1d2b

  CQ WW SSB   2s10is9

  CQ WW SSB   Mbit1u

  CQ WW SSB   Ebevbb

  CQ WW SSB   28w06ti
  Z36W
  Z36W

  Број на мислења : 197
  Join date : 2012-09-20
  Age : 61
  Местолокација : Stip, Makedonija

  CQ WW SSB   Empty Re: CQ WW SSB

  Пишување by Z36W on Вто Окт 30, 2012 5:05 pm

  [quote="K0AP"]
  Z36W напиша:
  K3 e superioren na CW. Sigurno ke gi koristete i za CQWW CW pa ke kazete komentari posle. TS950SDX ima mnogu podobro (poprijatno za uvo) audio na SSB i za toa ste vooduseveni. Smile

  73 K0AP

  Istata oprema ke se koristi i za CW delot. Mozebi ke ima nekoi pojacanja vo smisla na amplifieri i rotatori Smile
  z35z
  z35z

  Број на мислења : 168
  Join date : 2012-09-22

  CQ WW SSB   Empty Re: CQ WW SSB

  Пишување by z35z on Вто Окт 30, 2012 7:00 pm

  Very Happy Dragane ich ne me aresuva K3 djabe go falat i skapichok e testira gi filtrite pred contesto na cw kako digitalen ton vo pozadina a na ssb kako tenekija da tropa audioto Amerite ne mozea da go opravat so isklichok samo na starite Collins priemnici TS i Yeasu superiorni vo pogledna na audio.
  Z39Z
  Z39Z
  Admin

  Број на мислења : 119
  Join date : 2012-09-21
  Местолокација : Гевгелија

  CQ WW SSB   Empty Re: CQ WW SSB

  Пишување by Z39Z on Вто Окт 30, 2012 8:20 pm

  Ова ППС-от на Сушево ли е - многу големо ми изгледа нешто Very Happy
  Z36W
  Z36W

  Број на мислења : 197
  Join date : 2012-09-20
  Age : 61
  Местолокација : Stip, Makedonija

  CQ WW SSB   Empty Re: CQ WW SSB

  Пишување by Z36W on Вто Окт 30, 2012 8:30 pm

  Z39Z напиша:Ова ППС-от на Сушево ли е - многу големо ми изгледа нешто Very Happy

  Тоа е една од просториите на Сушево, во овој случај пренаменета за ППС-ови Smile
  avatar
  K0AP

  Број на мислења : 24
  Join date : 2012-09-24

  CQ WW SSB   Empty Re: CQ WW SSB

  Пишување by K0AP on Вто Окт 30, 2012 8:33 pm

  z35z напиша:Very Happy Dragane ich ne me aresuva K3 djabe go falat i skapichok e testira gi filtrite pred contesto na cw kako digitalen ton vo pozadina a na ssb kako tenekija da tropa audioto Amerite ne mozea da go opravat so isklichok samo na starite Collins priemnici TS i Yeasu superiorni vo pogledna na audio.

  Slagam se za audioto, u pogled na audio ovaj ured ne e perfekten. Najgolema vrlina mu se filtrite posebno na CW i RTTY. Nema "clicks", intermodulacii i slicno. Rabotil sum so K3 od K5GO contest stanica na 40m i bese fenomenalen. Staves go filtero na 150 - 200Hz i nisto zivo ne ti smeta, edino ako nekoj pocne da prave QRM epten vrz tebe u zero bit. Vade slabi signali nenormalno. Ne e ugleden u sporedba so Icom, Yaesu ili KNWD i izgleda kako eftina kineska plasticna igracka ama performansite mu se izvanredni, posebno za kontest.

  73 Dragan K0AP
  Z36W
  Z36W

  Број на мислења : 197
  Join date : 2012-09-20
  Age : 61
  Местолокација : Stip, Makedonija

  CQ WW SSB   Empty Re: CQ WW SSB

  Пишување by Z36W on Вто Окт 30, 2012 8:52 pm

  K0AP напиша:
  Slagam se za audioto, u pogled na audio ovaj ured ne e perfekten. Najgolema vrlina mu se filtrite posebno na CW i RTTY. Nema "clicks", intermodulacii i slicno. Rabotil sum so K3 od K5GO contest stanica na 40m i bese fenomenalen. Staves go filtero na 150 - 200Hz i nisto zivo ne ti smeta, edino ako nekoj pocne da prave QRM epten vrz tebe u zero bit. Vade slabi signali nenormalno. Ne e ugleden u sporedba so Icom, Yaesu ili KNWD i izgleda kako eftina kineska plasticna igracka ama performansite mu se izvanredni, posebno za kontest.

  73 Dragan K0AP

  Јас лично многу малку седев на тие работни места каде што беа К3-те ... знам Игор, Диме, Крсте и другите едно време си играа со нив и нешто не ми беа одушевени Smile Но ако така стојат работите за телеграфија тогаш сигурно ке бидат уште покорисни.
  z32id
  z32id

  Број на мислења : 37
  Join date : 2012-09-22
  Age : 34
  Местолокација : Штип

  CQ WW SSB   Empty Re: CQ WW SSB

  Пишување by z32id on Вто Окт 30, 2012 9:37 pm

  За сеа не купувам К3, освен ако не ме изненаде нешо за CW то Mad
  z32id
  z32id

  Број на мислења : 37
  Join date : 2012-09-22
  Age : 34
  Местолокација : Штип

  CQ WW SSB   Empty Re: CQ WW SSB

  Пишување by z32id on Вто Окт 30, 2012 9:42 pm

  A инаку од QSO а та на 28Mhz 300 QSO а се мои " За еден ипол час колку шо успеја да го скорнам Z35T др-Оки да вечера" affraid
  z35z
  z35z

  Број на мислења : 168
  Join date : 2012-09-22

  CQ WW SSB   Empty Re: CQ WW SSB

  Пишување by z35z on Сре Окт 31, 2012 6:20 am

  Very Happy Hahahahaha ja bese mixed samo na 80 ne raboti najveke na 40m okolu 500 komada
  z35z
  z35z

  Број на мислења : 168
  Join date : 2012-09-22

  CQ WW SSB   Empty Re: CQ WW SSB

  Пишување by z35z on Сре Окт 31, 2012 6:22 am

  Very Happy Aj da ne me fane zaraza za HF zlatno na UKB sum i tamo ich ne me bole glavata tuka bogami bolese me koj znae od so bese palinka time??????
  Z39Z
  Z39Z
  Admin

  Број на мислења : 119
  Join date : 2012-09-21
  Местолокација : Гевгелија

  CQ WW SSB   Empty Re: CQ WW SSB

  Пишување by Z39Z on Сре Окт 31, 2012 7:28 am

  z32id напиша:A инаку од QSO а та на 28Mhz 300 QSO а се мои " За еден ипол час колку шо успеја да го скорнам Z35T др-Оки да вечера" affraid

  Е па кога му ставате лепило на столчето кој ви е крив. И минатиот пат кога беа унгарците заглави на 28 Мхз ама тогаш немаше пропагации како сега.
  За контестот, ептен докторски го изработил 3500 врски (-300/400 Wink) 39 зони (која фали?) а и бројот на земјите не е за фрлање lol!

  Sponsored content

  CQ WW SSB   Empty Re: CQ WW SSB

  Пишување by Sponsored content


   Сега е точно Саб Ное 28, 2020 2:22 am