Радиоаматери на Македонија

Добре дојдовте - форум "Радиоаматери на Македонија"

Радиоаматери на Македонија

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Радиоаматери на Македонија

Се за радиоаматеризмот и радиоаматерите од Македонија

Keywords

Latest topics

» “ПРИРАЧНИК ЗА АМАТЕРСКА РАДИОГОНИОМЕТРИЈА“
IX. ARDF Маратон - 2012 EmptyВто Окт 11, 2016 5:27 pm by Z31RA

» Z30HQ 2014
IX. ARDF Маратон - 2012 EmptyСре Aвг 27, 2014 9:06 pm by Z31WW

» Обновен елаборатот на Z3-SOTA
IX. ARDF Маратон - 2012 EmptyПет Aвг 01, 2014 6:05 pm by Z33RW

» Скратен дипол за 80m ?!
IX. ARDF Маратон - 2012 EmptyПет Aвг 01, 2014 10:23 am by Z31WW

» Staro- Novi clenovi na Radio Amaterskiot Sojuz
IX. ARDF Маратон - 2012 EmptyСаб Апр 19, 2014 3:26 pm by z35bv

» K5T NA-119
IX. ARDF Маратон - 2012 EmptyСаб Ное 30, 2013 2:39 pm by z32id

» 10. ARDF Маратон (2. дел)
IX. ARDF Маратон - 2012 EmptyПон Окт 07, 2013 3:28 am by Z31EF

» 10. ARDF Маратон (1. дел)
IX. ARDF Маратон - 2012 EmptyПон Окт 07, 2013 2:45 am by Z31EF

»  Почина нашиот колега Z34DSV
IX. ARDF Маратон - 2012 EmptyНед Сеп 08, 2013 7:24 pm by Z31GH

Ноември 2020

ПонВтоСреЧетПетСабНед
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Calendar Calendar

Affiliates

free forum


  IX. ARDF Маратон - 2012

  Z31EF
  Z31EF

  Број на мислења : 17
  Join date : 2012-09-20
  Age : 73
  Местолокација : Скопје

  IX. ARDF Маратон - 2012 Empty IX. ARDF Маратон - 2012

  Пишување by Z31EF on Нед Окт 07, 2012 10:46 pm

  Денес (07.Окт 2012), по убаво есенско сончево време, на терените во Катлановска Бања се одржа традиционалниот IX. ARDF Маратон. На натпреварот беа присутни преку 70 учесници, од кои 42 натпреварувачи. Задачата за возрасните натпреварувачи беше мошне тешка: требаше да пронајдат 3 Tx на 144 МХз и 5 Tx на 3,5 МХз. Оптималниот пат изнесуваше 9 км. Помладите натпреварувачи ги пронаоѓаа само Tx-овите на 3,5 МХз. Сите натпреварувачи успешно ја извршија поставената задача во зададеното време (240 минути).

  На натпреварот имавме драги гости од Република Бугарија и Република Србија, а беа присутни и се натпреваруваа радиоаматери од Берово и Гевгелија со што придонесоа за меѓународено и поголемо значење на овој натпревар. Во оваа прилика, посебна благодарност за своето присуство на оваа манифестација упатуваме на Алфред Видиц (Z31A), поранешен Претседател на СРЈ и доајен (организатор, конструктор . . .) на ARDF натпреварите во тоа време.

  Пред старт

  IX. ARDF Маратон - 2012 X4j3o0

  IX. ARDF Маратон - 2012 2nqwbhe

  Карта на теренот, 240 минути

  IX. ARDF Маратон - 2012 2rcv613

  Стартна линија

  IX. ARDF Маратон - 2012 A0gwub

  Контрола на целта

  IX. ARDF Маратон - 2012 2pyw4co

  Цел

  IX. ARDF Маратон - 2012 23kamqf

  Z3 - YU - LZ другарски разговори

  IX. ARDF Маратон - 2012 33zblzm

  Победници

  IX. ARDF Маратон - 2012 2rqbnv5

   Сега е точно Вто Ное 24, 2020 8:39 am