Радиоаматери на Македонија

Добре дојдовте - форум "Радиоаматери на Македонија"

Радиоаматери на Македонија

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Радиоаматери на Македонија

Се за радиоаматеризмот и радиоаматерите од Македонија

Keywords

Latest topics

» “ПРИРАЧНИК ЗА АМАТЕРСКА РАДИОГОНИОМЕТРИЈА“
WAE DX RTTY EmptyВто Окт 11, 2016 5:27 pm by Z31RA

» Z30HQ 2014
WAE DX RTTY EmptyСре Aвг 27, 2014 9:06 pm by Z31WW

» Обновен елаборатот на Z3-SOTA
WAE DX RTTY EmptyПет Aвг 01, 2014 6:05 pm by Z33RW

» Скратен дипол за 80m ?!
WAE DX RTTY EmptyПет Aвг 01, 2014 10:23 am by Z31WW

» Staro- Novi clenovi na Radio Amaterskiot Sojuz
WAE DX RTTY EmptyСаб Апр 19, 2014 3:26 pm by z35bv

» K5T NA-119
WAE DX RTTY EmptyСаб Ное 30, 2013 2:39 pm by z32id

» 10. ARDF Маратон (2. дел)
WAE DX RTTY EmptyПон Окт 07, 2013 3:28 am by Z31EF

» 10. ARDF Маратон (1. дел)
WAE DX RTTY EmptyПон Окт 07, 2013 2:45 am by Z31EF

»  Почина нашиот колега Z34DSV
WAE DX RTTY EmptyНед Сеп 08, 2013 7:24 pm by Z31GH

Ноември 2020

ПонВтоСреЧетПетСабНед
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Calendar Calendar

Affiliates

free forum


  WAE DX RTTY

  Z36W
  Z36W

  Број на мислења : 197
  Join date : 2012-09-20
  Age : 61
  Местолокација : Stip, Makedonija

  WAE DX RTTY Empty WAE DX RTTY

  Пишување by Z36W on Сре Окт 31, 2012 3:53 pm

  За десетина дена е WAE RTTY, контест во кој, во минатото Z37M имаше големи успеси во M/S конкуренција. Последните две години освоено е 2-ро односно 3-то место. Убав предизвик за љубителите на ryryryry Smile
  Z39A
  Z39A

  Број на мислења : 16
  Join date : 2012-09-22
  Age : 54
  Местолокација : Stip, Macedonia

  WAE DX RTTY Empty Re: WAE DX RTTY

  Пишување by Z39A on Чет Ное 01, 2012 11:39 am

  Interesen kontest, so QTC-inja...ama malce tezok za poveketo od nas, mislam vo Z3, HI...
  Z36W
  Z36W

  Број на мислења : 197
  Join date : 2012-09-20
  Age : 61
  Местолокација : Stip, Makedonija

  WAE DX RTTY Empty Re: WAE DX RTTY

  Пишување by Z36W on Чет Ное 01, 2012 1:58 pm

  Z39A напиша:Interesen kontest, so QTC-inja...ama malce tezok za poveketo od nas, mislam vo Z3, HI...

  Ееее ... оти бе Џони тежок ? Зарем малку успеси имаме баш во овој контест. Забрави ли ја специјалната плакета од DARC за перманентен пласман во топ-5 ? во кој трипати едно подруго беме ПРВИ во свет, еднаш Втори и еднаш Трети ! Нема тешко, ќе запнеме малку повеќе и да направеме пак пласман меѓу првите 3 места Wink
  Z39Z
  Z39Z
  Admin

  Број на мислења : 119
  Join date : 2012-09-21
  Местолокација : Гевгелија

  WAE DX RTTY Empty Re: WAE DX RTTY

  Пишување by Z39Z on Пет Ное 02, 2012 12:38 am

  Z36W напиша:
  Z39A напиша:Interesen kontest, so QTC-inja...ama malce tezok za poveketo od nas, mislam vo Z3, HI...

  Ееее ... оти бе Џони тежок ? Зарем малку успеси имаме баш во овој контест. Забрави ли ја специјалната плакета од DARC за перманентен пласман во топ-5 ? во кој трипати едно подруго беме ПРВИ во свет, еднаш Втори и еднаш Трети ! Нема тешко, ќе запнеме малку повеќе и да направеме пак пласман меѓу првите 3 места Wink

  Што, пак контест има Very Happy
  Z36W
  Z36W

  Број на мислења : 197
  Join date : 2012-09-20
  Age : 61
  Местолокација : Stip, Makedonija

  WAE DX RTTY Empty Re: WAE DX RTTY

  Пишување by Z36W on Пет Ное 02, 2012 8:21 am

  Z39Z напиша:

  Што, пак контест има Very Happy

  Да да пак контест Smile ... WAE RTTY е еден од по популарните контести после WW и WPX RTTY контестите. Не е рестриктивен како CW и SSB делот, овде работи секој со секого а QTC се разменуваат со DX станици обострано. Интересен контест, се надевам момците од Z37M не се толку заморени да го испуштиме Evil or Very Mad
  Z39A
  Z39A

  Број на мислења : 16
  Join date : 2012-09-22
  Age : 54
  Местолокација : Stip, Macedonia

  WAE DX RTTY Empty Re: WAE DX RTTY

  Пишување by Z39A on Пет Ное 02, 2012 11:23 am

  Jas ne vikam deka e tezok za nas, tuku za ostanatite vo Z3, stalno kubureme zo Z3 mult. vo WAE, HI...

  73 Z39A
  Z39Z
  Z39Z
  Admin

  Број на мислења : 119
  Join date : 2012-09-21
  Местолокација : Гевгелија

  WAE DX RTTY Empty Re: WAE DX RTTY

  Пишување by Z39Z on Пет Ное 02, 2012 12:14 pm

  Z39A напиша:Jas ne vikam deka e tezok za nas, tuku za ostanatite vo Z3, stalno kubureme zo Z3 mult. vo WAE Sad

  73 Z39A

  Тоа што кубурите со МП е голема предност за вас Крсте Сан - колку сум паметен А lol!
  Z36W
  Z36W

  Број на мислења : 197
  Join date : 2012-09-20
  Age : 61
  Местолокација : Stip, Makedonija

  WAE DX RTTY Empty Re: WAE DX RTTY

  Пишување by Z36W on Пет Ное 02, 2012 1:21 pm

  Z39A напиша:Jas ne vikam deka e tezok za nas, tuku za ostanatite vo Z3, stalno kubureme zo Z3 mult. vo WAE, HI...

  73 Z39A

  Џони не се секирај сега ке се активира и администраторот (читај Венци) па ке ни даде МП на сите 5 банда Very Happy
  z35z
  z35z

  Број на мислења : 168
  Join date : 2012-09-22

  WAE DX RTTY Empty Re: WAE DX RTTY

  Пишување by z35z on Пет Ное 02, 2012 4:39 pm

  Very Happy Mnogu komplicirano nema so od F1 do F5 kopchinja se stiskat ama za nekoi i toa e komplicirano vo Z3
  Z35T
  Z35T

  Број на мислења : 18
  Join date : 2012-09-22
  Age : 48
  Местолокација : KN11CR

  WAE DX RTTY Empty Re: WAE DX RTTY

  Пишување by Z35T on Пет Ное 02, 2012 5:34 pm

  z35z напиша:Very Happy Mnogu komplicirano nema so od F1 do F5 kopchinja se stiskat ama za nekoi i toa e komplicirano vo Z3

  A so Alt+Shift ili bez, bidi pokonkreten... Very Happy
  Z39Z
  Z39Z
  Admin

  Број на мислења : 119
  Join date : 2012-09-21
  Местолокација : Гевгелија

  WAE DX RTTY Empty Re: WAE DX RTTY

  Пишување by Z39Z on Пет Ное 02, 2012 7:40 pm

  Z36W напиша:
  Z39A напиша:Jas ne vikam deka e tezok za nas, tuku za ostanatite vo Z3, stalno kubureme zo Z3 mult. vo WAE, HI...

  73 Z39A

  Џони не се секирај сега ке се активира и администраторот (читај Венци) па ке ни даде МП на сите 5 банда Very Happy

  Нема шанси бидејки тоа се дури 5 врски. За следниот контест се зареков дека ќе одржам само 1 (и со букви - само една врска) со што ќе поставам мој официјален рекорд а мислам дека ќе биде и државен Smile
  Планирам тоа да биде за WW CW, нема да биде лесно ама мислам дека ќе успеам. Сега кога ја открив тајната оние што мислат да ми конкурираат да им кажам дека можат само да го изедначат рекордот а да ме победи некој ке треба да одработи 0 врски - е тоа дури ни јас не го можам Very Happy
  Z36W
  Z36W

  Број на мислења : 197
  Join date : 2012-09-20
  Age : 61
  Местолокација : Stip, Makedonija

  WAE DX RTTY Empty Re: WAE DX RTTY

  Пишување by Z36W on Пет Ное 02, 2012 9:22 pm

  Z39Z напиша:
  Нема шанси бидејки тоа се дури 5 врски. За следниот контест се зареков дека ќе одржам само 1 (и со букви - само една врска) со што ќе поставам мој официјален рекорд а мислам дека ќе биде и државен Smile
  Планирам тоа да биде за WW CW, нема да биде лесно ама мислам дека ќе успеам. Сега кога ја открив тајната оние што мислат да ми конкурираат да им кажам дека можат само да го изедначат рекордот а да ме победи некој ке треба да одработи 0 врски - е тоа дури ни јас не го можам Very Happy

  Eееее ... оти така бе Админе, ние таман мислевме дека го решаваме проблемо со Z3 МП, ти ни откажуваш Evil or Very Mad
  Меѓутоа без разлика на тоа голема подршка за твоите инспирации за поставување на Z3 рекордот, се надевам нема кој да те попречи во овој твој потфат Basketball
  Z35T
  Z35T

  Број на мислења : 18
  Join date : 2012-09-22
  Age : 48
  Местолокација : KN11CR

  WAE DX RTTY Empty Re: WAE DX RTTY

  Пишување by Z35T on Пет Ное 02, 2012 9:52 pm

  Z36W напиша:
  Z39Z напиша:
  Нема шанси бидејки тоа се дури 5 врски. За следниот контест се зареков дека ќе одржам само 1 (и со букви - само една врска) со што ќе поставам мој официјален рекорд а мислам дека ќе биде и државен Smile
  Планирам тоа да биде за WW CW, нема да биде лесно ама мислам дека ќе успеам. Сега кога ја открив тајната оние што мислат да ми конкурираат да им кажам дека можат само да го изедначат рекордот а да ме победи некој ке треба да одработи 0 врски - е тоа дури ни јас не го можам Very Happy

  Eееее ... оти така бе Админе, ние таман мислевме дека го решаваме проблемо со Z3 МП, ти ни откажуваш Evil or Very Mad
  Меѓутоа без разлика на тоа голема подршка за твоите инспирации за поставување на Z3 рекордот, се надевам нема кој да те попречи во овој твој потфат Basketball
  Ne mu se sekirajte. Ja ke se zrtvuvam ke bidam doma. Very Happy study
  Z36W
  Z36W

  Број на мислења : 197
  Join date : 2012-09-20
  Age : 61
  Местолокација : Stip, Makedonija

  WAE DX RTTY Empty Re: WAE DX RTTY

  Пишување by Z36W on Пет Ное 02, 2012 9:56 pm

  Z35T напиша:
  Ne mu se sekirajte. Ja ke se zrtvuvam ke bidam doma. Very Happy study

  Doktore ubavo e toa ama koj ke raboti od Susevo lol!
  Z35T
  Z35T

  Број на мислења : 18
  Join date : 2012-09-22
  Age : 48
  Местолокација : KN11CR

  WAE DX RTTY Empty Re: WAE DX RTTY

  Пишување by Z35T on Пет Ное 02, 2012 9:57 pm

  Z36W напиша:
  Z35T напиша:
  Ne mu se sekirajte. Ja ke se zrtvuvam ke bidam doma. Very Happy study

  Doktore ubavo e toa ama koj ke raboti od Susevo lol!
  Pa Sloveneco, ti, pa ke se menete ti pa on... Very Happy
  Z36W
  Z36W

  Број на мислења : 197
  Join date : 2012-09-20
  Age : 61
  Местолокација : Stip, Makedonija

  WAE DX RTTY Empty Re: WAE DX RTTY

  Пишување by Z36W on Саб Ное 03, 2012 8:26 pm

  Z35T напиша:
  Pa Sloveneco, ti, pa ke se menete ti pa on... Very Happy

  Kako sto stojat rabotite, za zal, ovoj WAE RTTY izgleda ke go propustime Sad Deneska maklu muabetime za ova pa ispadna deka tie sto mislevme deka ke rabotime, imame obvrski bas za vreme na vikendot. Mislam na mene i Z36N a pretpostavuvam deka i Z32ID ke e qrl so rabotata, Doktoro i on si kaza i ... Ostanuva koj e slobodoen, ako ima volja moze da raboti ama bez golema pomos od napred spomenatite.
  Z35T
  Z35T

  Број на мислења : 18
  Join date : 2012-09-22
  Age : 48
  Местолокација : KN11CR

  WAE DX RTTY Empty Re: WAE DX RTTY

  Пишување by Z35T on Пон Ное 12, 2012 8:15 pm

  WAERTTY Score Summary Sheet

  Start Date : 2012-11-09

  CallSign Used : Z35T
  Operator(s) : Z35T/home

  Operator Category : SINGLE-OP-ASSISTED
  Band : ALL
  Power : LOW
  Mode : RTTY
  Gridsquare : KN11CR

  Name : Ozren
  Address : Spaskov
  Sremski Front 24/7
  City/State/Zip : Stip 2000
  Country : MACEDONIA

  ARRL Section : DX
  Club/Team : Z37M Contest team
  Software : N1MM Logger V12.10.1

  Band Q/QTC QSOs Pts Mlt
  3.5 QSO 87 87 108
  7 QSO 213 213 171
  7 RQTC 51 50 0
  7 SQTC 10 10 0
  14 QSO 63 63 62
  21 QSO 89 89 68
  21 RQTC 30 30 0
  28 QSO 10 10 18
  28 RQTC 20 20 0
  Total All 573 572 427


  Score : 244,244
  Rig : FT-950

  Antennas : G5RV  Sponsored content

  WAE DX RTTY Empty Re: WAE DX RTTY

  Пишување by Sponsored content


   Сега е точно Вто Ное 24, 2020 9:00 am