Радиоаматери на Македонија

Добре дојдовте - форум "Радиоаматери на Македонија"

Радиоаматери на Македонија

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Радиоаматери на Македонија

Се за радиоаматеризмот и радиоаматерите од Македонија

Keywords

Latest topics

» “ПРИРАЧНИК ЗА АМАТЕРСКА РАДИОГОНИОМЕТРИЈА“
CQ 160m DX CONTEST EmptyВто Окт 11, 2016 5:27 pm by Z31RA

» Z30HQ 2014
CQ 160m DX CONTEST EmptyСре Aвг 27, 2014 9:06 pm by Z31WW

» Обновен елаборатот на Z3-SOTA
CQ 160m DX CONTEST EmptyПет Aвг 01, 2014 6:05 pm by Z33RW

» Скратен дипол за 80m ?!
CQ 160m DX CONTEST EmptyПет Aвг 01, 2014 10:23 am by Z31WW

» Staro- Novi clenovi na Radio Amaterskiot Sojuz
CQ 160m DX CONTEST EmptyСаб Апр 19, 2014 3:26 pm by z35bv

» K5T NA-119
CQ 160m DX CONTEST EmptyСаб Ное 30, 2013 2:39 pm by z32id

» 10. ARDF Маратон (2. дел)
CQ 160m DX CONTEST EmptyПон Окт 07, 2013 3:28 am by Z31EF

» 10. ARDF Маратон (1. дел)
CQ 160m DX CONTEST EmptyПон Окт 07, 2013 2:45 am by Z31EF

»  Почина нашиот колега Z34DSV
CQ 160m DX CONTEST EmptyНед Сеп 08, 2013 7:24 pm by Z31GH

Ноември 2020

ПонВтоСреЧетПетСабНед
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Calendar Calendar

Affiliates

free forum


  CQ 160m DX CONTEST

  Z36W
  Z36W

  Број на мислења : 197
  Join date : 2012-09-20
  Age : 61
  Местолокација : Stip, Makedonija

  CQ 160m DX CONTEST Empty CQ 160m DX CONTEST

  Пишување by Z36W on Пет Јан 25, 2013 3:22 pm

  Еве не стартот на контест сезоната, 2013 година нели Smile
  CQ 160m е вистински предизвик a во истиот и учеството, да не речам успех, во секој случај e убаво искуство со скромните технички можности да се биде дел од TOP Band елитата !
  И оваа година ке работиме М/S. сo Inv.Vee и некои 700 wats.
  Eден beverage према USA и тоа е се од RX антени Smile Важно е дека зимскиот сон го кршиме, а тука сме повторно за две недели за WW WPX RTTY ... но, отом-потом ХИ !

  73 Венцо Z36W
  z35z
  z35z

  Број на мислења : 168
  Join date : 2012-09-22

  CQ 160m DX CONTEST Empty Re: CQ 160m DX CONTEST

  Пишување by z35z on Нед Јан 27, 2013 8:48 am

  Very Happy Za sporeto ne zbores, rabote li??
  Z39Z
  Z39Z
  Admin

  Број на мислења : 119
  Join date : 2012-09-21
  Местолокација : Гевгелија

  CQ 160m DX CONTEST Empty Re: CQ 160m DX CONTEST

  Пишување by Z39Z on Нед Јан 27, 2013 12:23 pm

  z35z напиша:Very Happy Za sporeto ne zbores, rabote li??

  Нема дрвца доволно да го загреат Sad
  Z36W
  Z36W

  Број на мислења : 197
  Join date : 2012-09-20
  Age : 61
  Местолокација : Stip, Makedonija

  CQ 160m DX CONTEST Empty Re: CQ 160m DX CONTEST

  Пишување by Z36W on Нед Јан 27, 2013 1:05 pm

  Z39Z напиша:
  z35z напиша:Very Happy Za sporeto ne zbores, rabote li??

  Нема дрвца доволно да го загреат Sad

  Има и дрвца а и шпоренцето тера работа. Толку е топло што само на спање тера Very Happy
  Иначе контестот засега онака во делот на очекувањата, околу 950 врски преку 50 земји и околу 20 стејта. Пропагациите се далеку од тоа што беа за CQ WW CW !
  Z36W
  Z36W

  Број на мислења : 197
  Join date : 2012-09-20
  Age : 61
  Местолокација : Stip, Makedonija

  CQ 160m DX CONTEST Empty Re: CQ 160m DX CONTEST

  Пишување by Z36W on Пон Јан 28, 2013 1:31 pm

  Еве го и финалниот резултат oд CQ WW 160m

  BAND QSO DUP DXC S/P POINTS AVG
  --------------------------------------
  160 1075 21 63 21 5832 5.43
  --------------------------------------
  TOTAL 1075 21 63 21 5832 5.43
  ======================================
  TOTAL SCORE : 489 888


  Z39Z
  Z39Z
  Admin

  Број на мислења : 119
  Join date : 2012-09-21
  Местолокација : Гевгелија

  CQ 160m DX CONTEST Empty Re: CQ 160m DX CONTEST

  Пишување by Z39Z on Пон Јан 28, 2013 3:05 pm

  И останатите учесници се жалат за пропагациите дека не биле на нивото од минатата година. Според она што го прегледав одлични резултати имат учесниците од поранешна Југославија. Во топ 10, голем дел од местата ќе бидат резервирани за нив.
  Z39Z
  Z39Z
  Admin

  Број на мислења : 119
  Join date : 2012-09-21
  Местолокација : Гевгелија

  CQ 160m DX CONTEST Empty Re: CQ 160m DX CONTEST

  Пишување by Z39Z on Пон Јан 28, 2013 3:06 pm

  Z36W напиша:
  Z39Z напиша:
  z35z напиша:Very Happy Za sporeto ne zbores, rabote li??

  Нема дрвца доволно да го загреат Sad

  Има и дрвца а и шпоренцето тера работа. Толку е топло што само на спање тера Very Happy
  Иначе контестот засега онака во делот на очекувањата, околу 950 врски преку 50 земји и околу 20 стејта. Пропагациите се далеку од тоа што беа за CQ WW CW !

  Првенствено линеар добар ви фали а и некоја антена плус не би дошла лошо Wink
  Z36W
  Z36W

  Број на мислења : 197
  Join date : 2012-09-20
  Age : 61
  Местолокација : Stip, Makedonija

  CQ 160m DX CONTEST Empty Re: CQ 160m DX CONTEST

  Пишување by Z36W on Пон Јан 28, 2013 5:10 pm

  Z39Z напиша:
  Првенствено линеар добар ви фали а и некоја антена плус не би дошла лошо Wink

  Токму така, баш тоа ни фали но, тоа е тоа ! Некоја (наша) поголема ангажираност и не можеше да се очекува бидејки преку неделата, а и дел од викендот, повекето членови се зафатени со работни обврски така да изостанаа поставувањата на уште 2 бевериџа и евентуално уште една антена INV-L. Но како што пишав на почетокот, битно ни беше да се појавиме и да учествуваме. За посериозни пласмани кога ке дојде новата опрема (неколку ОМ-poweri 3500 и 4 sq-rot) Wink

  Sponsored content

  CQ 160m DX CONTEST Empty Re: CQ 160m DX CONTEST

  Пишување by Sponsored content


   Сега е точно Вто Ное 24, 2020 9:36 am