Радиоаматери на Македонија

Добре дојдовте - форум "Радиоаматери на Македонија"

Радиоаматери на Македонија

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Радиоаматери на Македонија

Се за радиоаматеризмот и радиоаматерите од Македонија

Keywords

Latest topics

» “ПРИРАЧНИК ЗА АМАТЕРСКА РАДИОГОНИОМЕТРИЈА“
CQ WW CW     EmptyВто Окт 11, 2016 5:27 pm by Z31RA

» Z30HQ 2014
CQ WW CW     EmptyСре Aвг 27, 2014 9:06 pm by Z31WW

» Обновен елаборатот на Z3-SOTA
CQ WW CW     EmptyПет Aвг 01, 2014 6:05 pm by Z33RW

» Скратен дипол за 80m ?!
CQ WW CW     EmptyПет Aвг 01, 2014 10:23 am by Z31WW

» Staro- Novi clenovi na Radio Amaterskiot Sojuz
CQ WW CW     EmptyСаб Апр 19, 2014 3:26 pm by z35bv

» K5T NA-119
CQ WW CW     EmptyСаб Ное 30, 2013 2:39 pm by z32id

» 10. ARDF Маратон (2. дел)
CQ WW CW     EmptyПон Окт 07, 2013 3:28 am by Z31EF

» 10. ARDF Маратон (1. дел)
CQ WW CW     EmptyПон Окт 07, 2013 2:45 am by Z31EF

»  Почина нашиот колега Z34DSV
CQ WW CW     EmptyНед Сеп 08, 2013 7:24 pm by Z31GH

Ноември 2020

ПонВтоСреЧетПетСабНед
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Calendar Calendar

Affiliates

free forum


  CQ WW CW

  Z36W
  Z36W

  Број на мислења : 197
  Join date : 2012-09-20
  Age : 61
  Местолокација : Stip, Makedonija

  CQ WW CW     Empty CQ WW CW

  Пишување by Z36W on Пет Сеп 28, 2012 9:23 am

  Последниот викенд во ноември !
  Z39A
  Z39A

  Број на мислења : 16
  Join date : 2012-09-22
  Age : 54
  Местолокација : Stip, Macedonia

  CQ WW CW     Empty Re: CQ WW CW

  Пишување by Z39A on Вто Окт 02, 2012 10:57 am

  a rekordi kam?
  Z36W
  Z36W

  Број на мислења : 197
  Join date : 2012-09-20
  Age : 61
  Местолокација : Stip, Makedonija

  CQ WW CW     Empty Re: CQ WW CW

  Пишување by Z36W on Сре Окт 03, 2012 5:15 pm

  Postaveni se vo temata CQ WW CW Recordi !
  Z36W
  Z36W

  Број на мислења : 197
  Join date : 2012-09-20
  Age : 61
  Местолокација : Stip, Makedonija

  CQ WW CW     Empty Re: CQ WW CW

  Пишување by Z36W on Саб Ное 17, 2012 8:49 pm

  Еве полека дојде и времето за подготовките за CQ WW CW кој почнува за една недела. Нашите пријатели од Унгарија во понеделник вечер се тука а од вторник почнуваме со истите активности како и во SSB делот, поставување на антени и на работните места. Овие активности планираме да ѓи завршиме до четврток но ... доколку некој непредвиден гост не не попречи Smile. Мислам дека на тој гостин му беше и повеќе од гостопримството во SSB делот па сега, се надеваме ќе оди на друго место, станува збор за Марфи Very Happy Како првична информација ова би било тоа а за понатаму, се разбира, форумот прв ке дознава Wink
  Z39Z
  Z39Z
  Admin

  Број на мислења : 119
  Join date : 2012-09-21
  Местолокација : Гевгелија

  CQ WW CW     Empty Re: CQ WW CW

  Пишување by Z39Z on Саб Ное 17, 2012 11:04 pm

  Овие унгарците целиот одмор за ова година ке си го потрошат во Штип Laughing
  Z36W
  Z36W

  Број на мислења : 197
  Join date : 2012-09-20
  Age : 61
  Местолокација : Stip, Makedonija

  CQ WW CW     Empty Re: CQ WW CW

  Пишување by Z36W on Саб Ное 17, 2012 11:54 pm

  Z39Z напиша:Овие унгарците целиот одмор за ова година ке си го потрошат во Штип Laughing

  Неее, ништо не арчат од одморот, докторо им пиша боловање за двата контеста lol!
  z32id
  z32id

  Број на мислења : 37
  Join date : 2012-09-22
  Age : 34
  Местолокација : Штип

  CQ WW CW     Empty Re: CQ WW CW

  Пишување by z32id on Нед Ное 18, 2012 12:22 am

  Е каде на друго меесто ако не на пастрамалија во Штип Razz
  Z39Z
  Z39Z
  Admin

  Број на мислења : 119
  Join date : 2012-09-21
  Местолокација : Гевгелија

  CQ WW CW     Empty Re: CQ WW CW

  Пишување by Z39Z on Нед Ное 18, 2012 8:40 am

  Z36W напиша:
  Z39Z напиша:Овие унгарците целиот одмор за ова година ке си го потрошат во Штип Laughing

  Неее, ништо не арчат од одморот, докторо им пиша боловање за двата контеста lol!

  Јас мислев дека во капитализам отидоа пред 20-тина години Laughing а они уште социјализмот си го терале - под итно да го донесете тој доктор овде lol!
  Z36W
  Z36W

  Број на мислења : 197
  Join date : 2012-09-20
  Age : 61
  Местолокација : Stip, Makedonija

  CQ WW CW     Empty Re: CQ WW CW

  Пишување by Z36W on Нед Ное 18, 2012 3:24 pm

  Z39Z напиша:
  Јас мислев дека во капитализам отидоа пред 20-тина години Laughing а они уште социјализмот си го терале - под итно да го донесете тој доктор овде lol!

  Хехехехе ... Абе Админе не е до нивен доктор, нашиот доктор им пиша боловање а согласно билатерален договор меѓу HA и Z3 боловањето им се признава дома cheers
  Z36W
  Z36W

  Број на мислења : 197
  Join date : 2012-09-20
  Age : 61
  Местолокација : Stip, Makedonija

  CQ WW CW     Empty Re: CQ WW CW

  Пишување by Z36W on Нед Ное 18, 2012 3:29 pm

  Ден прв од подготовките за CQ WW CW ... денес на Сушево со Роберто успеавме да ги скрпиме скршените вертикалки за 80м па здравје утре ако бидеме малку по бројни ке бидат подигнати и спремни за работа. Освен тоа денешниот ден го искористивме и за малку средување на просториите. Утре продолжуваме ... 73
  Z39A
  Z39A

  Број на мислења : 16
  Join date : 2012-09-22
  Age : 54
  Местолокација : Stip, Macedonia

  CQ WW CW     Empty Re: CQ WW CW

  Пишување by Z39A on Нед Ное 18, 2012 11:23 pm

  Epa zavrsile ste golema rabota so vertikalkite za 3.5 deneska. Jas pa cel den bese vo Petrich, LZ i ete sega se pribiram (00.15h). Ke se cueme sabajle...Z39A
  avatar
  z32ki

  Број на мислења : 9
  Join date : 2012-09-27

  CQ WW CW     Empty Re: CQ WW CW

  Пишување by z32ki on Пон Ное 19, 2012 4:43 pm

  Uste malce ke stanite najgolem turisticki centar vo Makedonija radioamaterski turizam ne e loso Very Happy.Zato vo Ohrid nemat turisti site se vo susevo.
  Z36W
  Z36W

  Број на мислења : 197
  Join date : 2012-09-20
  Age : 61
  Местолокација : Stip, Makedonija

  CQ WW CW     Empty Re: CQ WW CW

  Пишување by Z36W on Пон Ное 19, 2012 5:34 pm

  z32ki напиша:Uste malce ke stanite najgolem turisticki centar vo Makedonija radioamaterski turizam ne e loso Very Happy.Zato vo Ohrid nemat turisti site se vo susevo.

  hehehe taka e Ilija, zasega izgleda sme najgolemiot centar za radioamaterski turizam vo Z3. Vo poslednite 15-20 godini imame ugosteno radioamateri od preku 20 zemji od EU i svetot. Bitno e da se druzime, razmena na iskustva i tn.
  Z36W
  Z36W

  Број на мислења : 197
  Join date : 2012-09-20
  Age : 61
  Местолокација : Stip, Makedonija

  CQ WW CW     Empty Re: CQ WW CW

  Пишување by Z36W on Пон Ное 19, 2012 5:43 pm

  Ден два ... иако малобројна екипа а згора на тоа и лимитирани со време, денес успешно се поставени двете вертикалки за 80м. Е сега останува да се молиме на горниот да нема силен ветер Smile Денешната екипа беше во состав Крсте, Игор, Роберто и мојата маленкост Smile еве како изгледаат вертикалките пред и по поставувањетo

  CQ WW CW     1zxryx1

  CQ WW CW     23h7u5e

  CQ WW CW     10z0a2r
  Z39A
  Z39A

  Број на мислења : 16
  Join date : 2012-09-22
  Age : 54
  Местолокација : Stip, Macedonia

  CQ WW CW     Empty Re: CQ WW CW

  Пишување by Z39A on Вто Ное 20, 2012 6:18 am

  Samo cetvorica, za 2 x fazirani vertikalki za 3.5MHz...Epa alal neka ni e, samo deneska ovaj dozd ke zafrkne mnogu rabota, HI...73 de Z39A
  z32id
  z32id

  Број на мислења : 37
  Join date : 2012-09-22
  Age : 34
  Местолокација : Штип

  CQ WW CW     Empty Re: CQ WW CW

  Пишување by z32id on Вто Ное 20, 2012 9:21 am

  cheers
  z32id
  z32id

  Број на мислења : 37
  Join date : 2012-09-22
  Age : 34
  Местолокација : Штип

  CQ WW CW     Empty Re: CQ WW CW

  Пишување by z32id on Вто Ное 20, 2012 9:26 am

  Докторе, спремај вакцини ке требат за сите ....... bom
  Z35T
  Z35T

  Број на мислења : 18
  Join date : 2012-09-22
  Age : 48
  Местолокација : KN11CR

  CQ WW CW     Empty Re: CQ WW CW

  Пишување by Z35T on Вто Ное 20, 2012 7:15 pm

  Eve vo otsustvo na Venco, Shocked koj poradi podgotovkite okolu prestoeckiot CQ-WW-CW, jas dobiv prilika (valjda ke go prevaram) da vi prenesam svezi informacii od lice mesto na lokacijata Susevo. Samo sto se vrativ od tamu. Pepe HA2SX, Gyuri (George) HA6ND, Z36W, Z35Z vo opustena atmosfera, poradi dozdot, nemaa mnogu aktivnosti nadvor od objektot. No zatoa HA6ND raboti so polna parea na konektiranje na rabotnite mesta. Vo plan e do Cetvrtok da se postavat 4 ele Yagi za 20m, kako i druga Yagi antena za 15m, Inverted Vee za 160m. i 2X Beverages - za priem. Se nadevam deka ovoj pat nema da ni trgne na strumpfasticno kako za SSB delot, koga imavme problemi so veterot i Linearnite zasiluvaci. Veke ni uragan ne ne sopira. affraid sunny
  Planot e da se zavrsi se do Petokot, za da moze se da se testira. scratch scratch scratch
  73...Ozren/Z35T
  Z36W
  Z36W

  Број на мислења : 197
  Join date : 2012-09-20
  Age : 61
  Местолокација : Stip, Makedonija

  CQ WW CW     Empty Re: CQ WW CW

  Пишување by Z36W on Вто Ное 20, 2012 10:16 pm

  у глобала, докторот опиша што се случуваше денес на Сушево. Предвидените активности за денес се завршени. Засега се е по планот Smile За жал нешто во моментот не иде со интернетот најдобро, па не сум во можност да поставам слики, ај здравје утре ... поздрав од Сушево !!!!
  Z36W
  Z36W

  Број на мислења : 197
  Join date : 2012-09-20
  Age : 61
  Местолокација : Stip, Makedonija

  CQ WW CW     Empty Re: CQ WW CW

  Пишување by Z36W on Сре Ное 21, 2012 9:58 pm

  Ден Четврти Smile расположението помеѓу членовите на двата тима расте секојдневно, на општо задоволство и денес се завршија планираните активности а посебно оние за кои помалку стравуваме дали ке ги биде Smile Двете Алфи 77, амплифаери нели, кои во SBB делот се расипаа денес се средени !!! Целосното сфтверско поврзуванње помеѓу сите работни места е решено ... останува за утре да се постават бимовите за 15м и за 20м ... но затоа утре ХИ .... 73 од сите учесници од Сушево !
  За жал поради некои промени во интернет приемот не сум во состојба да постирам слики ... но после контестот ке бидат постирани слики од целосното случување на Сушево ....


  avatar
  z32ki

  Број на мислења : 9
  Join date : 2012-09-27

  CQ WW CW     Empty Re: CQ WW CW

  Пишување by z32ki on Чет Ное 22, 2012 7:33 pm

  Vo idnina gledajte da go sredite i internetot pa so edna kamera da mozime da ve gledame vo zivo za da mozime da navivame Very Happy.Vi drzam sreka za se da pomine vo najdobar red 73 do celata ekipa..
  Z36W
  Z36W

  Број на мислења : 197
  Join date : 2012-09-20
  Age : 61
  Местолокација : Stip, Makedonija

  CQ WW CW     Empty Re: CQ WW CW

  Пишување by Z36W on Пет Ное 23, 2012 8:57 pm

  z32ki напиша:Vo idnina gledajte da go sredite i internetot pa so edna kamera da mozime da ve gledame vo zivo za da mozime da navivame Very Happy.Vi drzam sreka za se da pomine vo najdobar red 73 do celata ekipa..

  Ke bide i toa Ilce ama ponataki HI ... inaku ne da nemame internet, tuku dvajca od gostite imaat svoi serveri vo Ungarija pa napravija nekoja kombinacija da ideme preku HA Smile Samo problem e toa sto ne mozam da postiram sliki. Mozebi e problemot i do serverot koj jas go koristam za slikite ... ama aj zdravje posle kontestot ke ima mnogu sliki HI

  73 Venco Z36W
  Z36W
  Z36W

  Број на мислења : 197
  Join date : 2012-09-20
  Age : 61
  Местолокација : Stip, Makedonija

  CQ WW CW     Empty Re: CQ WW CW

  Пишување by Z36W on Пет Ное 23, 2012 9:04 pm

  Ден петти или петок Smile Сите активности околу антените и работните места беа завршени уште вчера, а денес беа поставени двата бевериџа према USA и JA. Денешниот ден, како што беше и планирано е ден за одмор. Имавме прекрасен ручек, свински паприкаш, HA-специјалетит ! Вчера и денес пристигнаа и последните учесници во тимот Sanji HA6NQ и Paul YO5BRZ. Паул има напишано убава сторија за SSB делот во Романски часопис за радиоаматери, кој сака може да ја погледне на следниот линк http://www.radioamator.ro/articole/view.php?id=848

  Засега поздрав па се слушаме наредните денови ... 73
  Z39Z
  Z39Z
  Admin

  Број на мислења : 119
  Join date : 2012-09-21
  Местолокација : Гевгелија

  CQ WW CW     Empty Re: CQ WW CW

  Пишување by Z39Z on Саб Ное 24, 2012 12:35 am

  Ова информација е супер интересна и нема да ја преведувам од англиски.
  Пред 15 минути Тони Линден - OH2UA (кој најчесто се натпреварува од победничката локација на Азорските острови но овојпат за промена отиде на OH0X) ја објави за новитетот од Радио Аркала тимот што ни го спреми.

  RADIO ARCALA HITS CQWW CW WITH OPEN CARDS, November 23, 2012

  Radio Arcala, a Finnish-based initiative for developing leading-egde Amateur Radio technology and concepts, has taken another advance initiative fo r the contest community to review. The viability, fairness, and openess that aims for a better contesting future, while meeting the current rules with all the potential high-tech available today.

  Radio Arcala invites all contesters to try this interesting approach by offering the visibility of real-time scoring, audio, and video from the actual contest site. This is with the limit of not showing the transmit frequency. Here the race gets closer to spectator participation, bringing families and friends back home right into the cockpit.

  Here's what you need to know to view the race or to get on board too:

  1. Take your browser to http://cqcontest.ru/videoscore.jsp
  2. Click the button in the column "TV1" on the interesting station's row.
  3. Put on your stereo headphones and listen to the SO2R contest experience!
  4. Get on board yourself by using the instructions in the "Help" menu at the top.

  Radio Arcala will release three stations for this open exercise:

  The mothership OH8X (Finland) will be operated by Pasi OH6UM, OH0X (Aland Islands) is operated by Toni OH2UA, and CR2X (Azores) by Kim OH6KZP. This is Kim's first outing for contesting outside of the Finnish borders. All stations will be SOAB.

  QSL OH8X via OH2UA
  OH0X via OH2TA
  CR2X via OH2BH
  z35z
  z35z

  Број на мислења : 168
  Join date : 2012-09-22

  CQ WW CW     Empty Re: CQ WW CW

  Пишување by z35z on Саб Ное 24, 2012 7:42 am

  Administratore ti za koj navivas za nas ili za Fincite Basketball

  Sponsored content

  CQ WW CW     Empty Re: CQ WW CW

  Пишување by Sponsored content


   Сега е точно Саб Ное 28, 2020 1:59 am