Радиоаматери на Македонија

Добре дојдовте - форум "Радиоаматери на Македонија"

Радиоаматери на Македонија

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Радиоаматери на Македонија

Се за радиоаматеризмот и радиоаматерите од Македонија

Keywords

Latest topics

» “ПРИРАЧНИК ЗА АМАТЕРСКА РАДИОГОНИОМЕТРИЈА“
CQ WW CW     - Page 2 EmptyВто Окт 11, 2016 5:27 pm by Z31RA

» Z30HQ 2014
CQ WW CW     - Page 2 EmptyСре Aвг 27, 2014 9:06 pm by Z31WW

» Обновен елаборатот на Z3-SOTA
CQ WW CW     - Page 2 EmptyПет Aвг 01, 2014 6:05 pm by Z33RW

» Скратен дипол за 80m ?!
CQ WW CW     - Page 2 EmptyПет Aвг 01, 2014 10:23 am by Z31WW

» Staro- Novi clenovi na Radio Amaterskiot Sojuz
CQ WW CW     - Page 2 EmptyСаб Апр 19, 2014 3:26 pm by z35bv

» K5T NA-119
CQ WW CW     - Page 2 EmptyСаб Ное 30, 2013 2:39 pm by z32id

» 10. ARDF Маратон (2. дел)
CQ WW CW     - Page 2 EmptyПон Окт 07, 2013 3:28 am by Z31EF

» 10. ARDF Маратон (1. дел)
CQ WW CW     - Page 2 EmptyПон Окт 07, 2013 2:45 am by Z31EF

»  Почина нашиот колега Z34DSV
CQ WW CW     - Page 2 EmptyНед Сеп 08, 2013 7:24 pm by Z31GH

Ноември 2020

ПонВтоСреЧетПетСабНед
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Calendar Calendar

Affiliates

free forum


  CQ WW CW

  Z39Z
  Z39Z
  Admin

  Број на мислења : 119
  Join date : 2012-09-21
  Местолокација : Гевгелија

  CQ WW CW     - Page 2 Empty Re: CQ WW CW

  Пишување by Z39Z on Саб Ное 24, 2012 9:39 am

  z35z напиша:Administratore ti za koj navivas za nas ili za Fincite Basketball

  Овој Паси што работи по првпат од нивната ремоте локација на Азорските острови како CR2X го гледам и слушам со часови и мора да нагласам дека е екстра оператор (дури подобар и од мене Very Happy ).

  Финците стандардно ја форсираат нивната Ф1 (ФОРМУЛА 1 стратегија) најдобриот работи на станица а останатите помагаат со логистика а во ова хоби главната логистика освен знаењето и волјата да се направи нешто големо се парите - само на радио Аркала милион евра потрошија уште пред некоја година Wink а за да стигнат до таму користат приватни авиончиња и Nokia после нема да банкротирала Wink

  Не му се секирај финците не се во вашата конкуренција - плашете се од C5A, чесите и словаците кои се во Гамбија за неполни 10 часа веќе имат одработено 5.000 врски.
  avatar
  K0AP

  Број на мислења : 24
  Join date : 2012-09-24

  CQ WW CW     - Page 2 Empty Re: CQ WW CW

  Пишување by K0AP on Пон Ное 26, 2012 10:15 pm

  Z38N уште ли спиете? Ајде, чекаме извештај. Слуша го операторот на 40м во Неделата ноќта спрема сабајлето по македонско локално време и пуздер ги правеше америте од западната обала. Башка баш јас кога го слушав на CQ му се јавија NL7G и KH7M. Во Саботата спрема Недела пропагациите ми се чини беа одлични на 40м.

  73 Драган K0AP
  Z36W
  Z36W

  Број на мислења : 197
  Join date : 2012-09-20
  Age : 61
  Местолокација : Stip, Makedonija

  CQ WW CW     - Page 2 Empty Re: CQ WW CW

  Пишување by Z36W on Пон Ное 26, 2012 11:26 pm

  K0AP напиша:Z38N уште ли спиете? Ајде, чекаме извештај. Слуша го операторот на 40м во Неделата ноќта спрема сабајлето по македонско локално време и пуздер ги правеше америте од западната обала. Башка баш јас кога го слушав на CQ му се јавија NL7G и KH7M. Во Саботата спрема Недела пропагациите ми се чини беа одлични на 40м.

  73 Драган K0AP

  Eeee Драгане, уште не сме ни почнале со спање Smile Цел ден денес се собираа антени, размонитарње на работните места и после целата работа имавме два часа да скокнеме до дома а вечерва имавме заедничка вечера во хотел Изгрев. Имаш на маил листата атачмент со нашиот скор а повеке за контестот ке има тука, прво стварно мора да се одморам добро Wink Поздрав за Канзас !
  z35z
  z35z

  Број на мислења : 168
  Join date : 2012-09-22

  CQ WW CW     - Page 2 Empty Re: CQ WW CW

  Пишување by z35z on Вто Ное 27, 2012 9:36 am

  K0AP Draganche K3 ne mi napravi kefo a i na drugite operatori ,pregolem sum kompjuterski signali , audio golema 0
  na 950 moze voda da im nose.
  Z36W
  Z36W

  Број на мислења : 197
  Join date : 2012-09-20
  Age : 61
  Местолокација : Stip, Makedonija

  CQ WW CW     - Page 2 Empty Re: CQ WW CW

  Пишување by Z36W on Вто Ное 27, 2012 10:11 am

  z35z напиша:K0AP Draganche K3 ne mi napravi kefo a i na drugite operatori ,pregolem sum kompjuterski signali , audio golema 0
  na 950 moze voda da im nose.

  Во целост се согласувам со Диме ... и мене К3 ме разочара ептен !!! Работев со него малку на 40м но со големи маки Smile ... потоа кога бев на 80м прво работев со 950-ката и што да кажем, одеше одлично, потоа се мењаа позиции па 80м отиде на К3 и за мене пак катастрофа Smile ... Не знам дали е конкретно до овие два уреда но никако не можев да се навикнам на истите. Некако сигналите ми идеа како духови, зборам за тие послабите нели, така да не се снајдов најдобро.
  Z39A
  Z39A

  Број на мислења : 16
  Join date : 2012-09-22
  Age : 54
  Местолокација : Stip, Macedonia

  CQ WW CW     - Page 2 Empty Re: CQ WW CW

  Пишување by Z39A on Вто Ное 27, 2012 11:20 am

  K3....Uffff, strasna kutija. U sabota Cszaba otvori eden K3 da promene nekoi diodi. Jas slucajno pogledna u taa kutija, koa gledam, polovinata bese prazna. Stvarno ne mi se jasni konstataciite na drugite deka e super ured ili pa kaj nas imase nekoi pogolemi interferencii, ama kako i da e, TS-950SDX bea superiorni i ovaj pat. 73 de Z39A
  avatar
  K0AP

  Број на мислења : 24
  Join date : 2012-09-24

  CQ WW CW     - Page 2 Empty Re: CQ WW CW

  Пишување by K0AP on Вто Ное 27, 2012 2:47 pm

  Поздрав батки, ОК во ред е околу К3. Јас работи од кај K5GO на 40м со еден таков и зацементира се на една фреквенција и не мрдна од тамо скоро цело време. Немав никакви сметњи од никој туку баш напротив. Не сум работил на TS950 така да сигурно сте ја увиделе разликата меѓу двата уреда.

  Крсте, спремај една картичка за врската на 80м, њу кантри разбираш, хи!

  73 K0AP
  avatar
  K0AP

  Број на мислења : 24
  Join date : 2012-09-24

  CQ WW CW     - Page 2 Empty Re: CQ WW CW

  Пишување by K0AP on Вто Ное 27, 2012 2:52 pm

  Z36W напиша:
  z35z напиша:K0AP Draganche K3 ne mi napravi kefo a i na drugite operatori ,pregolem sum kompjuterski signali , audio golema 0
  na 950 moze voda da im nose.

  Во целост се согласувам со Диме ... и мене К3 ме разочара ептен !!! Работев со него малку на 40м но со големи маки Smile ... потоа кога бев на 80м прво работев со 950-ката и што да кажем, одеше одлично, потоа се мењаа позиции па 80м отиде на К3 и за мене пак катастрофа Smile ... Не знам дали е конкретно до овие два уреда но никако не можев да се навикнам на истите. Некако сигналите ми идеа како духови, зборам за тие послабите нели, така да не се снајдов најдобро.

  Е на маки сте биле, 3200 врски, 141 земја и 37 зона не се малку да се направат на 40м. Smile

  73 К0АР
  Z36W
  Z36W

  Број на мислења : 197
  Join date : 2012-09-20
  Age : 61
  Местолокација : Stip, Makedonija

  CQ WW CW     - Page 2 Empty Re: CQ WW CW

  Пишување by Z36W on Вто Ное 27, 2012 3:23 pm

  K0AP напиша:Поздрав батки, ОК во ред е околу К3. Јас работи од кај K5GO на 40м со еден таков и зацементира се на една фреквенција и не мрдна од тамо скоро цело време. Немав никакви сметњи од никој туку баш напротив. Не сум работил на TS950 така да сигурно сте ја увиделе разликата меѓу двата уреда.
  73 K0AP
  Види тоа е моето првично видување со тој уред и прво искуство. Не тврдам дека тој уред не го бива, на вакво нешто не се жалеа Унгарците. Можеби ми треба време малку повеќе за да се навикнат ушите на истиот и кога малку ке се разбуричкаат тие филтрите да се подесат по мој кеф, нели. Инаку немам ништо против да имам такво уредче дома Smile
  Z36W
  Z36W

  Број на мислења : 197
  Join date : 2012-09-20
  Age : 61
  Местолокација : Stip, Makedonija

  CQ WW CW     - Page 2 Empty WW CW 2012 Storija

  Пишување by Z36W on Вто Ное 27, 2012 5:48 pm

  Подготовките за CQ WW CW делот започнаа уште во неделата кога почна сервисирањето на вертикалките за 80м а откако успешно се заврши оваа задача во понеделникот истите беа поставени. Истиот ден беше комплетиран и другиот Боб таил за 40м, така да главните антени за 80м и 40м беа комплетни. Во вторникот сабајле на Сушево пристигна дел од екипата од Унгарија HA6PX, HA6ND, HA2SX и HA7UI , кои во понеделникот касно вечерта пристигнаа во Штип, Вторникот и Средата работиме на поставување на работните места и припрема за поставување на останатите антени. Во среда попладне ни се придружи и вториот дел од екипата HA1CA, HA3OV, HA6OI и HA8KW. Во Четвртокот ударнички се завршува со поставувањето на сите антени освен со бевериџите кои беа поставени во петокот, како и комплетирање на сите 8 работни места кои веќе беа спремни за работа. Во Четвртокот попладне ни се придружи YO5BRZ a во петок на пладне HA6NQ со ова екипата од Унгарија беше комплетна. Од наша страна придонес во работата до петок имаа Z32ID, Z33ZOD, Z35KG, Z35T, Z35Z, Z36N, Z36W, Z39A, Роберто и Ванчо. Во петокот сме почестени со Унгарски специјалитет Свински паприкаш за кој кривци беа HA6ND и HA8KW. На два часа пред контестот откриваме дека SWR-от на Диполот за 160м е ептен голем, пробавме да го намалиме но без успех и набрзина се прави нова антена. На претходната Балунот беше целосно изгорен а конекторот скоро стопен Smile Контесто го почнуваме на ниските бандови и мониторирање на 20м. Z36W на 160м, HA3OV на 80м, HA8KW на 40м и Z35T на 20м. Стартот одличен на 160м и 80м додека нешто слабо ни оди на 40м. Првата иљадарка паѓа за 2 часа и десетина минути. Морам да кажам дека условите на 160м и 80м беа одлични ! Интересно беше тоа што првата ноќ на 160м и на 80м имаше поголем број на врски отколку на 40м ?! Вакво нешто лично јас досега не бев видел Smile Преку денот солидни пропагации на 20м и на 15м но не баш добри на 10м. За жал горните опсези, за разлика од SSB делот многу порано почнаа да се затворат. Саботата ноќта повторно одлични услови на долните опсези но сега нешто подобри и на 40м. Околу 1 часот ја логираме 10.000-иљадитата врска ! кај сите нас желбата беше да стасаме до 15.000 врски но ратето од час на час паѓаше надолу. во неделата без некои промени на условите на 20 и 15м а нешто подобро беше и на 10м кога имаше и поголема чујност на станиците од USA. Во неделата вечерта имаше одлично отварање према ЈА на 160м. Изработени 30-40 ЈА станици а јас во животот дотогаш не бев слушнал ЈА станица на 160м да иде 599 ++. Вакво, не толку силно отварање имаше во саботата сабајле према USA кога беа работени исто така околу 30-40 станици. Истите отварања но со поголемо времетраење имаше и на 80м. Контестот го завршуваме со 13634 чисти врски (без дупли нели), скор од 22.4 милиони поени ... и што да речам, задоволството кај сите нас беше огромно. Супер бројка на врски но со множители повторно сме многу кратки во однос на главните конкуренти. На горните опсези работење на множител беше како да го ловиш PT0S, значи многу тешко се пробивавме во pile-upovite, и многу станици-множители останаа не работени. Сличен беше и случајот на ниските опсези но тука имавме проблеми што некои станици и не ги слушавме. Секако тука мал придонес во работењето множители имаше и прекинот на интернетот на двапата по 8-10 часа во сабота и недела. Проблемот бил на релација Велес-Штип каде на двапати биле прекинуван оптичкиот кабел па така целиот град во тој период беше без интернет ?! Јас лично најмногу работев на 160м и нешто што ке памтам секако беше неделата вечерта кога прво на CQ ми дојде VK4MA со добар сигнал, нешто подоцна во pile-up од прв повик го работев NH2T а кефот да биде поголем Smile го работев пред 9A1A, E7DX, DR1A и други, и секако pile-upot од ЈА станиците се одлични сигнали. Големото задоволство на крај беше залиено со одлично HA шампањско вино ... Понеделникот повторни сите на нози и започнавме се демонтирање на работните места и антените. Целата работа беше комплетно завршена до 17 часот а во 19 часот во хотелот кај што беа сместени нашите пријатели имавме заедничка вечера. Денес тие се заминаа за Унгарија а се договоривме ова истото да го повториме пак во некоја од наредните години. Заклучок, одлично дружење, нови искуства за нас, од секако поискусните пријатели и добар настап во контестот.
  Морам да го пофалам Моме Z32ZM, кој мислам дека ни се јави на сите бандови, TNX OC !!! Мислам дека после Моме Z37Y е работен неколку пати а така летимично колку се сеќавам врски има и со Z31A, Z31JY, Z35F, Z35M/qrp ... можеби има и други но овие ги видов во мултиплаер графата.


  Последната промена е направена од Z36W на Вто Ное 27, 2012 10:41 pm. Мислењето е променето 1 пати
  Z36W
  Z36W

  Број на мислења : 197
  Join date : 2012-09-20
  Age : 61
  Местолокација : Stip, Makedonija

  CQ WW CW     - Page 2 Empty WW CW 2012 sliki - podgotovki

  Пишување by Z36W on Вто Ное 27, 2012 8:10 pm

  CQ WW CW     - Page 2 72bpqs


  CQ WW CW     - Page 2 2z6c779

  [img]CQ WW CW     - Page 2 2e5mlnt[/img]

  [img]CQ WW CW     - Page 2 Vh9q3s[/img]

  [img]CQ WW CW     - Page 2 2a63vyd[/img]

  [img]CQ WW CW     - Page 2 2mecwo6[/img]  [img]CQ WW CW     - Page 2 2hf7ton[/img]

  [img]CQ WW CW     - Page 2 Rkadfs[/img]

  [img]CQ WW CW     - Page 2 34rirvb[/img]

  [img]CQ WW CW     - Page 2 1038ymp[/img]
  Z36W
  Z36W

  Број на мислења : 197
  Join date : 2012-09-20
  Age : 61
  Местолокација : Stip, Makedonija

  CQ WW CW     - Page 2 Empty WW CW 2012 sliki - HA OPs

  Пишување by Z36W on Вто Ное 27, 2012 9:02 pm

  CQ WW CW     - Page 2 2gw98ol
  Zoli HA1CA isto e i Z38C ...


  CQ WW CW     - Page 2 M4ml2
  Peter HA2SX, sopstvenik e na nekolku lineari i uredi koi bea koristeni


  CQ WW CW     - Page 2 28lf9s8
  Gyuri HA6ND eden od liderite na ovoj tim, odlicen konstruktor, softwer, operator a sega se dokaza i kako golem kuvar !


  CQ WW CW     - Page 2 28tykhj
  Feco HA8KW, krivec za rezultaot na 40m, od 48 casa toj na 40m bese 40 casa ... isto taka odlicen kuvar !


  CQ WW CW     - Page 2 21o3e60
  Sanji HA8NQ, dobar Op ... ama uste e podobar na VHF !


  CQ WW CW     - Page 2 2me360g
  Zoli HA6OI, odlicen op, softwerdzija i eden od gazdite na HA6DX clusterot


  CQ WW CW     - Page 2 2j2xlkg
  Anti HA3OV, odlicen OP i odlicen QRQ takmicar !


  CQ WW CW     - Page 2 10hjeap
  Paul YO5BRZ, covek so golema pozitivna energija,


  CQ WW CW     - Page 2 Vyb40z
  Sanji HA7UI, dobar OP i mnogu pozitivna licnost
  [img]CQ WW CW     - Page 2 2u458gn Csaba HA6PX, ili mozak koji hoda Smile Svestran nema del od hobito sto ne mu e specijalnost, odlicen OP i sekogas so pozitivna energija
  Z36W
  Z36W

  Број на мислења : 197
  Join date : 2012-09-20
  Age : 61
  Местолокација : Stip, Makedonija

  CQ WW CW     - Page 2 Empty WW CW 2012 sliki - Anteni

  Пишување by Z36W on Вто Ное 27, 2012 9:51 pm

  Od anteni za segasniot natprevar bea postaveni slednite:

  160m - Inv.Vee
  80m - 2 X Vertikalki i Inv.Vee
  40m - 2 X Bob tail, Vertikalka i Inv.Vee
  20m - 4 ele. yagi
  15m - 2 X 5 ele. yagi (na posebni stolbovi i ne stakirani)
  10m - 5 ele. yagi
  Dva tribandera TH6DX i A3S
  Dva beveridza prema USA i JA


  CQ WW CW     - Page 2 21l2yb8
  INV.VEE za 160m i 5 ele. monoband yagi za 10m


  CQ WW CW     - Page 2 2db1g1t
  2 X Vertikalki za 80m


  CQ WW CW     - Page 2 2qw1wz8
  Boba tail prema Japan i South America


  CQ WW CW     - Page 2 2cp5fcx
  Bob tail prema USA i beverage za JA


  CQ WW CW     - Page 2 Wtakpw
  Vertikalka za 40m


  CQ WW CW     - Page 2 Rw72iu
  INV.VEE za 40m i beverage za USA


  CQ WW CW     - Page 2 35jmu8p
  4 ele. monoband yagi za 20m


  CQ WW CW     - Page 2 Hvnszp
  5 ele. monoband yagi za 15m


  CQ WW CW     - Page 2 191mxi
  A3S 3 ele. Triband za 20-15-10m
  Z36W
  Z36W

  Број на мислења : 197
  Join date : 2012-09-20
  Age : 61
  Местолокација : Stip, Makedonija

  CQ WW CW     - Page 2 Empty WW CW 2012 sliki

  Пишување by Z36W on Вто Ное 27, 2012 10:20 pm

  CQ WW CW     - Page 2 2ykgk0l
  Nasata logistika Smile ovie momci zavrsija golema rabota, Goko Z35G, Roberto,i Vanco ex Z32MC


  CQ WW CW     - Page 2 E8v3v5
  Gyuri HA6ND, pripremanje na paprikasot, prv del


  CQ WW CW     - Page 2 30rsp6c
  Feco HA8KW i Dime Z35Z pripremanje na paprikasot, vtor del Smile


  CQ WW CW     - Page 2 Wmmqgj
  Popularnoto kotle, neizastaven sad kaj lugjeto vo HA i YU7


  CQ WW CW     - Page 2 Outrti
  Doktor Ozren Z35T vo akcija

  CQ WW CW     - Page 2 2gtt0g5
  Najmladiot vo akcija ... Igor Z32ID

  CQ WW CW     - Page 2 29y0a5v
  Dime ne iznenadi so zelbata za rabota na HF-ot Smile


  [CQ WW CW     - Page 2 Wb6tsj[


  CQ WW CW     - Page 2 Qxksb6
  Ova gore (sumarito) bese proslaveno so Shampain made in HA !


  CQ WW CW     - Page 2 2ztkf4g
  Ova e del od poslednoto druzenje vo hotel Izgrev, Z35Z, Z35KG i HA6PX


  CQ WW CW     - Page 2 2zf2yhuZ36N, Z32ID i HA3OV


  Последната промена е направена од Z36W на Сре Ное 28, 2012 10:52 pm. Мислењето е променето 1 пати
  avatar
  K0AP

  Број на мислења : 24
  Join date : 2012-09-24

  CQ WW CW     - Page 2 Empty Re: CQ WW CW

  Пишување by K0AP on Вто Ное 27, 2012 11:00 pm

  Супер сторија, супер слики, супер паприкаш...оопс грешка, не можам да тврдам за овоа последното оти не сум го пробал. Laughing

  Во секој случај одлично шоу и да се надеваме дека ќе има уште вакви заеднички дружби и подфати и во иднина.

  Диме Z35Z, добредојде назад у неџентлмените. Малку со закаснување од едно 2-3 децении ама никогаш не е касно пак да си дојдеш при нас во нашето КБ друштво. Laughing

  73 К0АР
  Z32ZM Mome
  Z32ZM Mome

  Број на мислења : 7
  Join date : 2012-09-21
  Местолокација : Kumanovo

  CQ WW CW     - Page 2 Empty Re: CQ WW CW

  Пишување by Z32ZM Mome on Вто Ное 27, 2012 11:36 pm

  z35z напиша:K0AP Draganche K3 ne mi napravi kefo a i na drugite operatori ,pregolem sum kompjuterski signali , audio golema 0
  na 950 moze voda da im nose.


  Very Happy ZATOA ODVAJ SI ME SLUSHNAL NA 7MHz Mad K-3 faktor pirat Vednash pomisliv deka tamu neshto ne e kako treba Mad , Jas so IC-756PROIII nemav takvi problemi na nieden band, OSVEN na 3,5 kade shto shumot beshe visok i povremeno "KRESHTAV" - a toa e sigurno od ZIPOLOT Smile koj e ustvari Dipol ispokriven skoro kako bukvata Z na edvaj 8m nad zemja i pominuvashe skoro 2m od 220v mrezen vod , no i pokraj toa bidejci propagaciite bea FENOMENALNI na 3,5 bez maka odrabotiv 53 DXCC i 11 zoni - so nego probav na 1,8 ama ne go bidna mnogu Smile


  Последната промена е направена од Z32ZM Mome на Сре Ное 28, 2012 12:57 am. Мислењето е променето 1 пати
  Z32ZM Mome
  Z32ZM Mome

  Број на мислења : 7
  Join date : 2012-09-21
  Местолокација : Kumanovo

  CQ WW CW     - Page 2 Empty Re: CQ WW CW

  Пишување by Z32ZM Mome on Сре Ное 28, 2012 12:10 am

  Zaradi Vas go postaviv ZIPOLOT Very Happy za 3,5 , so nego probav i na 1,8 ama ne go bidna mnogu Surprised znaev deka ce vi bide problem Z3 MPL na 1,8 i 3,5 na drugite bandovi Z3 ima kolku sakash Smile nemozev da najdam slobodna freq od niv Smile Celiot contest bev Turist Very Happy od band na band i bez NIEDNO CQ , brkav samo interesni DX , za zal nemav bash mnogu vreme , pokraj obvrskite so Majka Mi i mene kichmata me stegna vo nedelata nokta i ushte ne me pushta Mad - KE SE MENI VREMETO > DAL NA DOZD/SNEG ili na TROPSKO SONCE Very Happy Smile Vertikalniot Delta loop E/W za 7MHz se pokaza odlichen za DX - ama NULA za po EU , i onie malku EU shto gi rabotev na 7 - sum gi vikal po najmalku 5-6 pati - a DX > skoro site od 2-3 vikanja - ama so 100W ne moze podobro Mad Celta Mi beshe da napravam nad 500 QSO's ama ne uspeav Sad sakav da dojdam na Sushevo - ama i toa nikako ne mozev da go izvedam - ne uspeav da najdam nekoj rodnina da se grizi za Majka mi za vreme na moeto eventualno otsustvo ........... ZDRAVJE > SLEDNATA GODINA .............. USHTE EDNASH NAJISKRENI CESTITKI ZA REZULTATOT !!!
  Z39Z
  Z39Z
  Admin

  Број на мислења : 119
  Join date : 2012-09-21
  Местолокација : Гевгелија

  CQ WW CW     - Page 2 Empty Re: CQ WW CW

  Пишување by Z39Z on Сре Ное 28, 2012 1:49 am

  Планирав да дојдам во неделата уште од сабајле ама лошо ја заглавив во саботата - всушност до 6 сабајле во неделата така да не ми се возеше до Штип без придружба.

  А кога го видов резултатот кој што според мене е поголем за едно 20% од она што го очекував гледајки на неколку места како им оди на оние што рокаат здраво ми стана криво зошто не тргнав на пат Sad

  Како и да е честитки за новиот рекорд кој што тешко некој може да го сруши одовде во наредните години, всушност може ама ако се закачите со момците од Радио Аркала + Z39Z е тогаш ви нема спас Very Happy
  z35z
  z35z

  Број на мислења : 168
  Join date : 2012-09-22

  CQ WW CW     - Page 2 Empty Re: CQ WW CW

  Пишување by z35z on Сре Ное 28, 2012 7:21 am

  Draganche pochna malku so hf ne djentlmeni da se druzam bidejki nema propagacii na 144,da dopunam aktivnost vo dekemvri se vrakam pak kaj djentlmenite mislam na vhf.Inaku VHF e band na djentlmeni.,Hhahaha samo da gi potsetam ne djentlmenite vo petokot navecher site kazaa deka od nova godina dovagat vo djentlmenite drzam gi za zbor site, znaat oni zosto taka da ne se iznenades Venco i Krste na repetiorot da pochnat da rabotat
  Z39A
  Z39A

  Број на мислења : 16
  Join date : 2012-09-22
  Age : 54
  Местолокација : Stip, Macedonia

  CQ WW CW     - Page 2 Empty Re: CQ WW CW

  Пишување by Z39A on Сре Ное 28, 2012 8:02 am

  E vides, Dime e vo pravo za VHF. Od nova godina preogjame na VHF oti site koski i muskuli me bolat posle WW CW, HI HI. Posle nekolku dena odmor mozebi ke se predomislam za VHF, ama kako i da e, trebase da se bide prisuten na ovaa golema aktivnost i istata da se oseti. Za Arcala nemame potreba, HA ekipata mozebi i dogodina ke bide tuka za WW CW, ama kako sto vika dvizeckiot mozok HA6PX, so novi amp. i so podobri anteni. Dotogas zdravje. Drasko, QSL imam za tebe, NO PROBLEM. 73 de Z39A
  Z36W
  Z36W

  Број на мислења : 197
  Join date : 2012-09-20
  Age : 61
  Местолокација : Stip, Makedonija

  CQ WW CW     - Page 2 Empty Re: CQ WW CW

  Пишување by Z36W on Сре Ное 28, 2012 8:49 am

  Z32ZM Mome напиша:Zaradi Vas go postaviv ZIPOLOT Very Happy

  Mome, pred se blagodarnost sto zaradi nas si go postavil "Zipolot" i tocno e deka ti si edinstveniot Z3 na 1.8mhz. Mnogu tesko idese na 1.8 nekolku pati go slusav samo krajot "ZM" duri ednas si pomisliv "Boze da ne e ova KH6ZM" no koga ja cuv dvojkata znaev deka si ti Inaku pak ke recam uslovite na 1.8 i 3.5 bea fantasticni. Rabotev nekolku casa i na 3,5 bandot spiese a za 1,8 nemam komentar, kako da si na nekoj povisok bandot so sum Nula. Za zal nemavme nekoe otvaranje prema Zapad pa taka golem broj na mnoziteli od Karibite ne gi ni slusnav. Duri ni CR2X ne uspeav da go rabotam iako nego na 2-3 pati go slusav ama dosta tenko. Highlight bea kratkite otvaranja prema USA i posebno prema JA.
  Z36W
  Z36W

  Број на мислења : 197
  Join date : 2012-09-20
  Age : 61
  Местолокација : Stip, Makedonija

  CQ WW CW     - Page 2 Empty Re: CQ WW CW

  Пишување by Z36W on Сре Ное 28, 2012 8:57 am

  Z39Z напиша:Планирав да дојдам во неделата уште од сабајле ама лошо ја заглавив во саботата - всушност до 6 сабајле во неделата така да не ми се возеше до Штип без придружба.

  А кога го видов резултатот кој што според мене е поголем за едно 20% од она што го очекував гледајки на неколку места како им оди на оние што рокаат здраво ми стана криво зошто не тргнав на пат Sad

  Како и да е честитки за новиот рекорд кој што тешко некој може да го сруши одовде во наредните години, всушност може ама ако се закачите со момците од Радио Аркала + Z39Z е тогаш ви нема спас Very Happy


  Админе, штета е што не си дошол бидејки ова требаше стварно да се почуствува на лице место. Инаку пред контестот бевме посетени од Цуци и Јане од Кочани.
  А ова за момците од Радио Аркала, ти слободни пренеси им дека со тие играчки од Аркала-Финска можат само да сонуваат за вакви резултати но исто така пренеси им дека тие играчки можат да ги постават тука па во тој случај сите овие ТОП ганови во М/М конкуренција ке можат вода да ни носат Very Happy
  Z36W
  Z36W

  Број на мислења : 197
  Join date : 2012-09-20
  Age : 61
  Местолокација : Stip, Makedonija

  CQ WW CW     - Page 2 Empty Re: CQ WW CW

  Пишување by Z36W on Сре Ное 28, 2012 9:03 am

  z35z напиша:Draganche pochna malku so hf ne djentlmeni da se druzam bidejki nema propagacii na 144,da dopunam aktivnost vo dekemvri se vrakam pak kaj djentlmenite mislam na vhf.Inaku VHF e band na djentlmeni.,Hhahaha samo da gi potsetam ne djentlmenite vo petokot navecher site kazaa deka od nova godina dovagat vo djentlmenite drzam gi za zbor site, znaat oni zosto taka da ne se iznenades Venco i Krste na repetiorot da pochnat da rabotat

  Мајсторееее, погрешно сме се разбрале Very Happy ние на VHF/UHF нема да идеме за да разговараме на репетиторите, боже сачувај Evil or Very Mad туку работа преку ЕМЕ, М/S, Тропо, Е-спорадици и сл. Basketball
  z35z
  z35z

  Број на мислења : 168
  Join date : 2012-09-22

  CQ WW CW     - Page 2 Empty Re: CQ WW CW

  Пишување by z35z on Сре Ное 28, 2012 3:36 pm

  Very Happy masala masala 10kv so ne pravat hahahahaha
  z32id
  z32id

  Број на мислења : 37
  Join date : 2012-09-22
  Age : 34
  Местолокација : Штип

  CQ WW CW     - Page 2 Empty Re: CQ WW CW

  Пишување by z32id on Сре Ное 28, 2012 5:00 pm

  ДОБРО Е СО ПРЕЖИВЕАМЕ 10kv ИНАКУ КЕ БЕШЕ СЕТОА ВОА У СПОМЕН НА НАС ..... БОГ ДА ЧУВА affraid

  Sponsored content

  CQ WW CW     - Page 2 Empty Re: CQ WW CW

  Пишување by Sponsored content


   Сега е точно Саб Ное 28, 2020 1:18 am